936 özel okul kapatılıyor

936 özel okul kapatılıyor

Darbe girişiminin ardından, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından Anayasal düzene karşı işlenen suçlar kapsamında FETÖ'ya ait olduğu iddia edilen 936 özel okul, 449 öğrenci yurdu, 284 özel kurum kapatılacak. Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Yusuf Tekin de dün yaptığı açıklamada kapatılan okullardaki 138 bin öğrenci MEB okullarına nakledileceğini açıklamıştı.

22 Temmuz 2016 - 16:55

Darbe girişiminin ardından FETÖ’ye yönelik operasyonlar kapsamında örgütle irtibatlı tüm eğitim kurumlarına yönelik operasyon devam ediyor. Bu çalışmalar kapsamında Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 936 özel okul, 449 öğrenci yurdu ve 284 diğer özel kurum olmak üzere toplam bin 669 özel öğretim kurumu kapatılıyor.
Milli Eğitim Bakanı (MEB) Müsteşarı Yusuf Tekin, darbe girişimi sonrasında MEB'deki görevden almalar ve kapatılan okullarla ilgili dün yaptığı açıklamada “Bu süreçte 600 civarında eğitim kurumunu, 250'ye yakın okulu kayyum sürecine yöneltmiştik. Devredilmişti. Bugün bu kapsamda, kayyuma devredilmeyen diğer eğitim birimlerinin de dün açıkladığımız rakam, 524 okula sürekli kapatma cezası vermiştik. Buraya gelmeden son cumhuriyet başsavcılığının bu konudaki çalışmaları neticesinde 267 tane okula 175 tane de eğitim kurumu yani özel eğitim kurs, etüt merkezi vs. ve yurt olmak üzere özel okul itibariyle toplam 800'e yakın okula, kapatma kararı uygulamış durumdayız. Hemen hemen bu yapıya ait bütün okullar MEB tarafından kontrol altına alınmış olacak. Bu yapının okullarında çalışan toplam 27 bin öğretmenden 21 bin tanesini dün itibariyle öğretmenlik yapma hakkından mahrum ettik. Yetkilerini iptal ettik” dedi.
Okullarda eğitim gören 138 bin öğrencinin eğitimlerine Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı okullarda devam edeceğini ifade eden Tekin, “Okullarda 138 bin öğrenci eğitim görmekte idi. MEB olarak bu öğrencilerin, hükümetimiz farklı bir karara verinceye kadar MEB okullarına nakilleri ile ilgili düzenlemeleri yaptık. Bunlar, MEB'in okullarına devam edecekler. Hiçbir çocuk, öğrenci teröristlerin okullarında mahkum bırakılmayacak” diye konuşmuştu.

 

Bu haber 27654 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Faruk Çelik'in durumu iyi
Faruk Çelik'in durumu iyi
Erdoğan Güneydoğu Kanaat Önderleriyle Buluştu
Erdoğan Güneydoğu Kanaat Önderleriyle Buluştu