'ALO 170' Urfalı Bayanlara İstihdam Sağlıyor

SGK Daire Başkanlığı Hizmet Sunumu Genel Müdür Yardımcısı Eyüp Sabri Demirci, Genel Sağlık Sigortası (GSS) Tescil ve Prim Daire Başkanı Uğur Ünalan ve Şanlıurfa Sosyal Güvenlik İl Müdürü İsmail Ünlü ile birlikte Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının Çalışma ve Sosyal Güvenlik İletişim Merkezi "ALO 170" hattının Şanlıurfa'daki çağrı merkezini ziyaret etti.

Çağrı merkezindeki süpervizör İsmail Yıldız, Yusuf Aydın ve Takım Lideri Asuman Arslan’dan merkezin işleyişi hakkında bilgi alan SGK Daire Başkanlığı Hizmet Sunumu Genel Müdür Yardımcısı Eyüp Sabri Demirci, Genel Sağlık Sigortası (GSS) Tescil ve Prim Daire Başkanı Uğur Ünalan, kurumdan memnun bir şekilde ayrıldı.

ŞANLIURFA’DA YÜZDE 52 BAYAN İSTİHDAM EDİLİYOR

Şanlıurfa’daki ALO 170 çağrı merkezinde 200 personel ile hizmet verdiklerini belirten Takım Lideri Asuman Arslan, “Ankara, Karaman, Şanlıurfa, Sivas ve Kütahya'daki çağrı merkezlerinde 620 çalışan ile 7 gün 24 saat hizmet veren ALO 170 hattında Şanlıurfa’da 200, Karaman’da 100, Kütahya’da 120 Sivas’ta 200 personel ile tüm Türkiye’ye hizmet veriyoruz. Hepsinin de sosyal sorumluluk projesi farklı. Şanlıurfa’daki ALO 170 hattında çalışan personelin yüzde 52’si bayan. Karaman’da personelin yüzde 50 engelli, Kütahya’da personelin yüzde 20’si Soma’da maden ocağında şehit olan çalışanlarının yakınları, Sivas’ta ise şehit ve gazi yakınları istihdam ediliyor. Şanlıurfa’da 166 personelimiz gelen çağrıları karşılıyor. 2 tane işaret dili bilen vatandaş temsilcimiz var. Duyma engelli vatandaşlarımıza hizmet veriyorlar. 2 psikoloğumuz, 14 mevzuat uzmanımız, 10 takım liderimiz, 4 sosyal medya uzmanımız ve 2 de birim yöneticimiz olmak üzere toplam 200 personel ile hizmet vermekteyiz” dedi.

SABAH 08:00 İLE AKŞAM 17:00 ARASI ÇOK YOĞUN

Çağrı yoğunluğunun zaman zaman değiştiğini belirten Arslan, “Ayın 8 ile 14. günleri arasındaki haftalarda çok yoğun oluyor. O durumlarda 70 bin ile 100 bin çağrı arasında değişiyor. Onun dışındaki günlerde yine yoğun oluyor. Diğer zaman diliminde 50-60 bin arasında çağrı geliyor. Çağrılar özellikle sabah 08:00 ile akşam 17:00 arasında daha yoğun oluyor” dedi.

SOHBET ETMEK İÇİN ARAYANLAR VAR

Zaman zaman yanlış telefon da aldıklarını anlatan Arslan, şunları kaydetti: “Bazen yanlış arıyorlar. Mesela ALO 179 Fetva hattı, 171 Sigarayı Bırakma hattı veya 182 Orman Yangın hattı ile bizim numaramızı çok fazla karıştıran var. 112 Acil Servis veya 110 İtfaiye’ye yapılan çok fazla gereksiz aramalar gibi benzer çağrılar almıyoruz. Ancak yine de sohbet etmek için arayanlar var. Daha çok gece saat 00:00 ile sabah saat 08:00 saatleri arasında nereyi aradıklarını biliyorlar da bilmiyormuş gibi arayanlarda var.

İŞİTME ENGELLİLER DE DÜŞÜNÜLMÜŞ 

ALO 170 hattında işitme engelliler için de kusursuz hizmet verdiklerini ifade eden Süpervizör İsmail Yıldız, “İşitme engelli vatandaşlarımız bizi 3G aracılığıyla görüntülü olarak arıyorlar. Bizim ekranımıza düşüyor görüntüsü. Görüntülü olarak işaret diliyle sormuş oldukları soruları bizlerde işaret diliyle cevaplandırıyoruz. İşitme Engelli olarak aylık 100 – 150 çağrı alıyoruz. İşitme dilinde 2 kişi Şanlıurfa’da bir kişi de Karaman’da olmak üzere toplam 3 personel tüm işitme engelli vatandaşlarımıza hizmet vermekteyiz” dedi.

ŞANLIURFA’DA ARAPÇA, SİVAS VE KÜTAHYA’DA İNGİLİZCE 

Çağrı Merkezi’nde Arapça ve İngilizce hizmet de verdiklerini ifade eden Süpervizör İsmail Yıldız, “Yurt dışından arayan vatandaşlarımız için de yabancı dilde Şanlıurfa’da Arapça, Sivas ve Kütahya’da İngilizce olarak hizmet veren personelimiz mevcut. Hizmette sınırımız yok. İran, Mısır kökenli vatandaşlarımızı da Arapça dilinde hizmet sunuyoruz. Türkiye’de çalışma izni aldıkları için sağlık aktivasyonlarını soruyorlar. Normal Türk vatandaşlarımıza verdiğimiz hizmetin aynısını onlara da veriyoruz. Günde ortalama 8 -11 arası Arapça çağrı alıyoruz. Aylık ortalama 100 – 120 arası değişiyor” dedi. 

KURUMUN İÇERİSİNDE ARI GİBİ VIZIR VIZIR SESLER ÇIKIYOR

Vatandaşın telefonda görmediği insanın vermiş olduğu cevaplarla onu ikna etmesinin çok önemli olduğunu belirten Genel Sağlık Sigortası (GSS) Tescil ve Prim Daire Başkanı Uğur Ünalan, “Bu kurum şu anda insan odaklı çalışıyor. Bu herkesin yapabileceği bir iş değil. O yüzden kurumun içerisinde arı gibi vızır vızır sesler çıkıyor. Şu anda çıkan bu sesler vatandaş memnuniyetini arttırmak adına yapılıyor. Amacımız devlet olarak Sosyal Güvenlik Kurumu olarak bu memnuniyeti daha da üst seviyelere çıkartmak” dedi.

VATANDAŞIMIZIN BEKLEME SÜRESİNİ DAHA DA KISAYA ÇEKMEYE ÇALIŞACAĞIZ

Şanlıurfa’daki çağrı merkezinde yüzde 52 oranında bayan istihdam edildiğini vurgulayan SGK Daire Başkanlığı Hizmet Sunumu Genel Müdür Yardımcısı Eyüp Sabri Demirci, “Bugün burada vatandaşlarımızın telefonun diğer ucunda fazla bekletilmediğini gördük. Bekleme süresi nispeten kısa. Vatandaşımızın bekleme süresini daha da kısaya çekmeye çalışacağız. Yeni uygulamaları yakın bir zamanda arkadaşlarımıza uzaktan eğitim ile anlatacağız. Onlara anlatalım ki onlarda vatandaşa doğru bilgi aktarsınlar. Çağrı merkezindeki arkadaşlarımızın bazı ekranlara giriş yetkisi yok. Bu konu ile ilgili de gerekli raporları merkezime sunacağız” dedi.
Kurum yetkilileri ayrıca kayıt dışı istihdam ile ilgili yüzde 40-45 oranında çağrı aldıklarını ve bu çağrıları detaylı bir şekilde ilgili kuruma aktardıklarını sözlerine eklediler. 

Haber: Çetin KARABIYIK