Facebook Hesabınızdan Silmeniz Gereken 11 Şey

Dünya çapında 1.65 milyardan fazla aylık aktif kullanıcısı bulunan Facebook'ta biraz daha dikkatli olmanız gerekebilir.

Her ne kadar Facebook sizin güvenliğinizi koruduğunu söylese de yaptığınız 'gereksiz paylaşımlar' sebebiyle güvenlik bilgilerinizi açık ediyor olabilirsiniz. Bu yüzden Facebook hesabınızı kullanırken dikkat etmeniz gereken bazı önemli noktalar var.

İşte güvenliğinizi sağlamak için Facebook'tan silmek isteyebileceğiniz 11 bilgi:
1. Doğum tarihiniz

Doğum tarihiniz banka hesaplarınıza giden yolda bulmacanın en önemli parçalarından birini oluşturur.
2. Telefon numarası

Facebook'ta telefon numaranız herkese açıksa, gizli hayranlarınız ya da düşmanlarınızın telefon tacizlerine hazır olmanız gerekiyor.
3. 'Arkadaşlarınızın' büyük çoğunlu

Oxford'da psikoloji profosörü olan Robin Dunbar bir insanın 150'den fazla kişiyle sağlıklı arkadaşlık kuramayacığını belirtiyor. Üç bin 375 Facebook kullanıcısı üzerinde inceleme yapan Dunbar bu kişilerin arkadaşlarının sadece 4.1'ini güvenilir bulduklarını ortaya koymuş. Yani sosyal medyada daha sağlıklı ilişkiler yürütebilmek için gerçekten arkadaşınız olmayan insanları hesabınızdan silin.

4. Çocuğunuzun ya da ailenizdeki çocukların fotoğraflarını paylaşmayın

Bu konuda Oxford Üniversitesi İnternet Enstitüsü direktörü Victoria Nash'in sorduğu soru oldukça çarpıcı: Çocuklarınız ilerde kendileriyle ilgili yaptığınız paylaşımların ne kadarının bilinmesini isteyecek?
5. Çocuğunuzun ya da ailenizdeki çocuklarla ilgili bilgileri paylaşmayın

İsteyeceğiniz son şey bir çocuk tacizcisinin çocuğunuzun gittiği okulun ismini ve adresini bilmesi olmalıdır.
6. Yer bildirimi servisi

2015 verilerine göre 500 milyondan fazla kullanıcı telefonlarından Facebook'a giriyor. Size zarar vermek isteyecek kişilerin nerede olduğunuzu bilmesini istemiyorsanız telefon ayarlarınızdan yer bildirimlerinizi kapatın.
7. Patronunuz

Duvarınızda paylaştığınız her şeyi müdürünüzün görmesini istemezsiniz.

8. Konumunuzu etiketlemeyin

Facebook kullanıcıları farkında olmadan paylaşımlarında konumlarını da ekliyorlar. Bu demek oluyor ki evde yaptığınız paylaşımlar sayesinde açık adresinizi de herkesle paylaşmış oluyorsunuz.
9. Tatile ne zaman ve nereye gittiğiniz

Finans sitesi 'This is Money'nin haberine göre sosyal medya hesapları üzerinden tatilleriyle ilgili bilgi verici paylaşımlar yapan kişiler, tatilde soyguna uğradıklarında sigorta şirketleri tarafından zararları karşılanmıyor.
10. İlişki durumunuz

Yeni bir ilişkiye başladınız ve bunu herkese duyurmak istiyorsunuz değil mi? Bunu Facebook üzerinden yapmayın. Zira ilişki durumunuzu yeniden 'bekâr'a çevirmek zorunda kalmak duygusal olarak oldukça yıpratıcı bir durum.
11. Pasaport, vize, kimlik kartı, kredi kartı detaylarınız

Paylaştığınız fotoğraflarda bunların bulunmamasına dikkat edin. Kısmen görünen bilgiler bile hackerların oldukça işine yarayabilir.