İçimiz Yandı: Şırnak'ta Helikopter Kazası 13 Şehit

Şırnak'ın Uludere ilçesine bağlı Şenoba beldesinde, Cougar tipi bir askeri helikopter dün saat 20.55'te kalkıştan kısa süre sonra düştü. Helikopterde yıllarca girilemeyen bölge olarak bilinen Kato Dağı operasyonunu yöneten 23. Sınır Tümen Komutanı Tümgeneral Aydoğan Aydın ile birlikte 13 asker şehit oldu.

Askeri heyetin, Şenoba bölgesindeki üs bölgelerini denetledikten sonra Şırnak’a dönüş için havalandıktan kısa süre sonra kazanın meydana geldiği öğrenildi. Genelkurmay Başkanlığı, helikopterin yüksek gerilim hattına takılarak düştüğünü bildirdi. 


TSK’dan açıklama
Genelkurmay Başkanlığı, Şenoba bölgesinde askeri helikopterin düşmesinin ardından saat 22.30 sıralarında yazılı açıklama yaptı. Genelkurmay Başkanlığı’nın internet sitesinden yapılan açıklamada, “31 Mayıs 2017 Çarşamba günü, Şırnak/Şenoba Tugay Komutanlığı’ndan kalkış yapan ve içinde 13 personelimizin bulunduğu AS 532 COUGAR tipi bir helikopter, kalkışından kısa bir süre sonra, ilk alınan bilgilere göre, yüksek gerilim hatlarına takılması sonucunda saat 20.55 sularında kaza kırıma uğramıştır. Olayla ilgili inceleme devam etmektedir. Söz konusu elim kaza neticesinde; helikopterde bulunan kahraman silah arkadaşlarımızın şehit olduğu bilgisi alınmıştır. Bizleri derin bir acı ve üzüntüye boğan bu elim olayda şehit olan kahraman silah arkadaşlarımıza Allah’tan rahmet, değerli ailelerine, yakınlarına, Türk Silahlı Kuvvetleri ile Yüce Türk Milletine başsağlığı ve sabır diliyoruz. Kamuoyuna saygı ile duyurulur” denildi.
Kazada 23. Sınır Tümen Komutanı Tümgeneral Aydoğan Aydın ile Albay Oğuzhan Küçükdemir, Albay Gökhan Peker, Yarbay Songül Yakut, Binbaşı Koray Onay, Yüzbaşı İlker Acar, Yüzbaşı Nuri Şener, Pilot Yüzbaşı Serhat Sığınak, Pilot Üsteğmen Aldülmüttalip Kesikbaş, Başçavuş Mehmet Erdoğan, Teknik Başçavuş Fevzi Kıral, Uzman Çavuş Zeki Koç ve Piyade Uzman Çavuş Hakan İncekal’ın bulunduğu belirtildi. Şırnak Valiliği’nden yapılan açıklamada da “İlimiz Uludere ilçesi Şenoba beldesinden kalkan Cougar tipi helikopterimiz kalktıktan 3 dakika sonra yüksek gerilim hattına takılması sonucu düşmüştür. Olay yerine kurtarma ekiplerimiz intikal etmiştir” denildi.
Cenazeler alındı
Bazı güvenlik uzmanları, PKK’nın elinde ABD tarafından verilen roketler bulunduğu için helikopterin son zamanlarda alçak uçuş yaptığını iddia etti. UMKE, afad ve sağlık ekiplerinin helikopterin enkazına ulaştığı, çıkarılan 10 şehit cenazesinin ise ambulanslarla Şırnak Devlet Hastanesi’ne getirildiği ifade edildi. 3 askerin ise cenazelerinin getirilmesi için çalışmaların sürdüğü kaydedildi.  Şehit cenazelerinin yapılacak otopsinin ardından bugün düzenlenecek tören ile memleketlerine uğurlanacağı belirtildi. 

Akar ve bakanlar bölgede
Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Milli Savunma Bakanı Fikri Işık ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, askeri helikopterin düşmesinin ardından bölgede incelemelerde bulunmak üzere Şırnak’a gitti.

Başbakan Yıldırım: Teessürle öğrendim
Başbakan Binali Yıldırım, yaptığı yazılı açıklamada, “13 askerimizin şehit olduğu haberini teessürle öğrenmiş bulunmaktayım. Bizleri derin bir acıya boğan bu elim olayda, şehit olan kahraman Vatan evlatlarımıza Allah’tan rahmet niyaz ediyorum. Şehitlerimizin kederli aileleri ve yakınları başta olmak üzere bütün vatandaşlarımıza sabır ve başsağlığı diliyorum” ifadelerini kullandı. Öte yandan Başbakan Yıldırım, şehit Tümgeneral Aydoğan Aydın’ın Ankara’da ailesinin yaşadığı evine giderek taziyelerini iletti.
‘başımız sağ olsun’
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, “Şırnak’ta helikopterin düşmesi sonucu şehit olan 13 askerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Tüm Türkiye’nin başı sağ olsun” ifadelerine yer verdi.
‘YÜREĞİMİZ DAĞLANDI’
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da, “Şırnak’ta düşen helikopterde şehit olan kahramanlarımızın acısı yüreğimizi dağladı. Allah rahmet eylesin, Milletimizin başı sağ olsun” mesajını paylaştı. 
‘Gururumuz oldular’
AB Bakanı Ömer Çelik de, twitter’dan, “Yüreğimiz yandı. Acımız çok büyük. Mekanları cennet olsun... En zor koşullarda vatan müdafaası ve terörle mücadele için üstün fedakarlıklarla dolu hayatlar yaşadılar. 
Milletimizin gururu oldular” dedi. 
‘SABIR DİLİYORUM’
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak ise sosyal medya hesabından, “Şırnak’ta helikopter kazasında şehit olan askerlerimize Allah’tan rahmet, ailelerine sabrı cemil dilerim. Milletimizin başı sağ olsun” ifadelerini kullandı.

EN ACI LİSTE
Tümgeneral Aydoğan Aydın
Albay Oğuzhan Küçükdemir
Albay Gökhan Peker
Yarbay Songül Yakut
Binbaşı Koray Onay
Yüzbaşı İlker Acar
Yüzbaşı Nuri Şener
Başçavuş Mehmet Erdoğan
Uzman Çavuş Zeki Koç
Pilot Yüzbaşı Serhat Sığınak
Pilot Üstteğmen 
Abdülmüttalip Kesikbaş
Başçavuş Fevzi Kıral
Pilot Uzman Çavuş Hakan İncekal

21 senede 3 Cougar kazası
Kara Kuvvetlerin’de 1996’dan bu görev yapan Fransız-Alman ortak tasarımı AS532 Cougar helikopterlerinin ülkemizde karıştığı 3 kazada 28 asker şehit oldu. İlk kaza 4 Haziran 1997’de meydana geldi. Kuzey Irak’taki operasyona katılan askerleri taşıyan helikopter, Zap Bölgesi’nde terör örgütü tarafından atılan füze ile vuruldu, 11 asker şehit oldu. Isparta’da 29 Nisan 2003’te meydana gelen ikinci kazada eğitim uçuşundaki Cougar yüksek gerilim hattına takılarak düştü, 4 asker şehit oldu. Şırnak’taki üçüncü kazada 13 asker şehit oldu.