Lezzet Durağı Ciğerci Arapoğlu'nda…

Şanlıurfa'da neredeyse tüm sokaklarda yükselir bu koku.

Yerli ve yabancı turistler olduğu kadar kent halkının da vazgeçilmez ağız tadıdır ciğer. İçinde barındırdığı protein nedeniyle mutlaka tüketilmesi gereken besinlerin başında gelen ciğer bazılarına göre günde bir kez yenmeli.

Tadına bakanların vazgeçemeyeceği bu lezzet Şanlıurfa’da farklı mekanlarda yapılıyor aslında. Az pişmiş sevende var bol kimyonlu sevende. Ekmeğe sarıp sarıp yiyende var tadı şişten yersen çıkar diyende.

SANLIURFA.COM’dan Cevher Doğan’ın mistik olduğu kadar yöresel mutfakları tanıttığı “Lezzet Durağının” bu haftaki uğrak yeri Ciğerci Arapoğlu Yeri oldu. 150 kiloya yakın ciğer tüketiminin gerçekleştiği bu lezzet durağında boş yer bulmak neredeyse imkansız.

“Ciğer canın çekerse Arapoğlu’nda yersin” cümlesini çok sık duyduklarını aktaran Mehmet Delil 1980 yılından bu yana bu meslekte olduklarını söyledi. Ciğerin iyisi kuzu ciğerinden olur diyenlerin sayısının çokluğu bu lokantanın yoğunluğundan da anlaşılıyor aslında.

Kuzu ciğerinin lezzetini SANLIURFA.COM’dan Cevher Doğan’a Lezzet Durakları için anlatan Mehmet Delil “1980’lerden bu yana ben bu işi yapıyorum. Yaklaşık 34 yıldır bu işi yapıyorum. Buradaki yoğunluk el lezzetimiz, mangal lezzetimiz ve en önemlisi taze kuzu ciğeridir. Sabah saat 5 ten akşam 12’ye kadar devam ediyoruz, boş kalacak zamanımız yok. Bu aynı lezzeti hem burada hem evde yakalaya biliyorum. 20 tane personelimiz var. 1 günde yaklaşık 100-150 kilo tüketiyoruz. Burası adres olarak URSU hastanesi karşısı ŞUTİM olarak bilinmekte”.