Nevali Çori'nin İlk Videosu Ortaya Çıktı

Göbeklitepe'nin benzeri olan ve 1990 yıllarda Atatürk Barajı projesinde sular altında kalan 12 bin yıllık tarihi kent Nevali Çori kazılarının yapıldığı sırada çekilen video yıllar sonra ilk kez yayınlandı.

Göbeklitepe kazılarını yürüten Alman Arkeolog Klaus Schmidt'in kayda aldığı o video ilk kez Alman Video portalına yüklendi. Geçtiğimiz yıllarda hayatını kaybeden Prof. Dr. Klaus Schmidt'in eşi Çiğdem Schmidt tarafından yayınlanan videoda Kazı ekibinin görüntüleri, eşekle Fırat nehrinden su taşıyan kadınlar, kazı alanından detaylı görüntüler ve Klaus Schmidt'in kazı sırasındaki çalışmaları yer alıyor.

Şanlıurfa Hilvan’da bulunan Nevali Çori, Atatürk Baraj Gölü’nün suları altında kalan arkeolojik yerlerden biriydi. Almanya Heidelberg Üniversitesi’nden Prof. Dr. Harald Hauptmann’ın bilimsel danışmanlığında 1980’li yıların sonunda kazılan Nevali Çori, özellikle üretici yerleşik yaşamın, başka bir ifade ile Neolitik Çağ’ın başlangıcıyla ilgili verdiği bilgiler nedeniyle büyük ilgi uyandırmıştı. Neolitik Çağ genel olarak insanların yerleşik yaşama geçtiği, bazı bitki ve hayvan türlerini evcilleştirerek çiftçi bir yaşam tarzını benimsediği dönem olarak tanımlanıyor.

Göbeklitepe'ye benzeyen taşların bu bölgede varlığını keşfeden arkeologlar bölge de ilk kez Nevali Çori'nin büyük bölümünü kurtardı. Halen Şanlıurfa Arkeoloji müzesinde sergilenen tarihi taşlar insanlığı tarihi açısından önemli yere sahip.

Almanca olan video için Çiğdem Schmidt ilerleyen zamanlara videoyu Türkçe'ye çevireceği dile getirirerek "Bir tatlı belgesel film. 1980 lerin sonu, Urfa da Nevali Çori kazısı. Klaus' un Göbekli Tepe' ye ulaşan yolunda bir önemli adım...10.05 inci ve sonraki dakikalarda Klaus...buradaki emeklerini doçentlik tezi olarak yazmış ve sunmuştu. Ama tezin yayımlanması şimdiye kadar mümkün olmadı çünkü kazının önce genel mimari tabakaları ile ilgili yayın bekleniyordu. Ama artık beklemeye gerek olmadığını ve Klaus' un bıraktığı gibi bunun yayımlanması gerektiğini düşünüyorum. Türkçe çevirisine başladım." diye not düştü.

İşte 1991 yılına ait video