OSM Hastanesi Bakın Ne Oluyor

Türkiye'nin en büyük üçüncü hastanesi olan Şanlıurfa OSM Hastanesinin SGK sözleşmesinin fes edilerek kapatılmasının ardından atanan kayyum bir ayda hazırladığı raporunda ilginç detaylar ortaya koydu. SANLIURFA.COM kayyumun OSM için hazırladığı rapora ulaştı.

Kayyumun bile garibine giden çalışmayan bir yere kayyum olarak atanmaları kulislerde bir numaralı gündem konusu.

OSM’NİN 17 MİLYON BORCU ÇIKTI

OSM Hastanesine yaklaşık 1 ay önce kayyum olarak atanan Akçakale Devlet Hastanesi Başhekimi Yılmaz Gerger ve Av. Azmi Aldemir ile Nurettin Kalaylı,  yaklaşık 50 sayfalık raporunu hazırladı. Kayyumun raporuna OSM’nin hastanenin 17 milyon borcu olduğu aktardı.  Raporda bu borcun Hastane Yönetim Kurulu Başkanının banka kredisi olarak çektiği ancak yönetim kurulu üyelerinin söz konusu borçtan haberleri olmadığı belirtiliyor. Raporda bu paranın direk FETÖ’ye aktarıldığı ileri sürülüyor.

PAHALI VE ÖNEMLİ CİHAZLAR HASTANEDEN KAÇIRILMIŞ

 Kayyumun hastanedeki malzeme ve cihazların neler olduğunu tek tek kayıt altına aldığı raporda, birçok önemli cihazında hastaneden kaçırıldığına yer veriyor. Cihazlardan bazılarının OSM çevresindeki taşınan eczanelerden birinin bodrum katına saklandığı iddiası ise kayyumları harekete geçirdi. Yapılan aramada ise söz konusu cihazlara ulaşılamadı.

İŞTE KAYYUMUN RAPORUNDAKİ 3 ÖNEMLİ ÖNERİ

Bom boş hastane binasına kayyum olarak atanan Akçakale Devlet Hastanesi Başhekimi Yılmaz Gerger ve Av. Azmi Aldemir ile Nurettin Kalaylı, mevcut binanın değerlendirilmesi için raporda 3 öneride bulunuyor. Birinci öneri hastanenin zincir hastanelerden birine satılması. İkinci öneri Şanlıurfa’da Çocuk Hastanesi ve Doğum Hastaneleri sıkıntılı olduğu için OSM’nin devlete kiraya verilerek çocuk yada doğum hastanesine dönüştürülmesi. Hastane yönetimi ise hastanenin satılıp borçlarının ödenmesini istediği bu işten de kurtulmak istediklerine yer veriliyor. Raporun Şanlıurfa Cumhuriyet başsavcısına önümüzdeki günlerde sunulacağı öğrenildi.Şimdi Kayyumun raporuna göre bir yol haritası belirlenecek ve ne olacağına karar verilecek.

NEREDEN NEREYE…

Bu arada Şanlıurfa OSM Hastanesinin SGK sözleşmesinin fes edilmesinin ardından Medicana Hastanesi tarafından kira sözleşmesi imzalanmıştı.  Ancak SGK Medicana’yla da sözleşme imzalamayı kabul etmemişti. Şanlıurfa’nın 12 yıllık hastanesi OSM hastanesinde doktorların haricinde çalışan yaklaşık 800 kişi işsiz kalmıştı. Hizmet verdiği süre içerisinde günde 2 bin civarında hastaya bakan Şanlıurfa OSM hastanesi, Urfa’da yoğun bakım hastalarının yüzde 50’sine hizmet veriyordu.  251 yatak kapasiteli Şanlıurfa OSM Hastanesi’nin yeni doğan ünitesinde 80 küvezi bulunuyor. Onkoloji ,Kardiyoloji, Kalp Damar, Tümör, Tüp Bebek  konusunda bölgenin tek hastanesi olan Şanlıurfa OSM Hastanesinin kapatılması Şanlıurfalıları zor durumda bırakmıştı. 45 milyon dolar harcanarak yapılan OSM hastanesine, yeniden kiracı ve satış için müşteri beklerken bir ay önce kayyum atanmıştı