Özgürlüğün Sesi Bilal Vizyonda

'Özgürlüğün Sesi: Bilal' İslam âleminde ezanı ilk okuyan sahabe Bilal-i Habeşi'yi anlatan animasyon 'Özgürlüğün Sesi: Bilal' filmi sinemada gösterimi devam ediyor.

Dünyasının En büyük bütçeli filmi: Bilal Habertürk ekranların Balçiçek İlter'in konuğu olan "Özgürlüğün Sesi Bilal" filminin dağıtımcı firması Khan Medya'nın Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Kalli ve Yönetim Kurulu üyesi Alp Geven filmle dair çarpıcı açıklamalarda bulundu.

3 yıllık bir yapım sürecinin ardından vizyona giren Bilal filminin hikayesine çok inandıklarını söyleyen Ömer Kalli, sadece çocukların değil büyüklerin de ilgisini çekecek bir animasyon filmle izleyici karşısına çıktıklarını ifade etti. Bilal karakteri üzerinden özgürlük, adalet, bağımsızlık gibi konuların ön plana çıkarıldığını vurgulayan Kalli, filmin 1400 yıl öncesinde o günün şartlarıyla insanlara bu değerlerin nasıl anlatıldığını göstermesi açısından önemine dikkat çekti. İslamafobinin bu kadar yaygın olduğu, Amerika'nın siyahiler üzerinden yaptığı ırkçılığın yükseldiği bugünlerde, izleyiciyi İslam'ın ilk yıllarında kölelikten kurtulmuş bir siyahinin ilk mabedin üzerine çıkarak ezanı okuduğu bir döneme götürdüklerini söyleyen Kalli "İslamiyet'in terörle yan yana getirilmeye çalışıldığı bir dönemde bu algıyı yıkacak bir film. Bu açıdan filmi çok kıymetli buluyoruz" dedi. 

Filmin yapım aşaması ve teknik özelliklerini anlatan Alp Geven ise; "Özgürlüğün Sesi Bilal" filmi için Pixar ve Walt Disney'den alanında uzman olan 250 kişilik bir ekibin seçildiğini ve bu ekibin 2 yıllık üretim sürecini Dubai'de gerçekleştirdiğini belirtti.

Senaryo ekibinde 40 yaşından sonra müslüman olmuş Amerikan vatandaşı olan isimlerin olması filmi daha da dikkat çekici hale getirdiğini söyleyen Geven; "filmde canlı modelleme ve kaplama teknikleri kullanılarak oldukça zahmetli animasyon teknikleriyle gerçekçilik sağlandı. Ekibin referansları arasında Yüzüklerin Efendisi, Harry Potter, Madagaskar gibi filmler var. Bu da yapılan işin kalitesi bakımından sağlam referanslar sunuyor izleyiciye" dedi.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN TORUNLARIYLA İZLEDİ

Ömer Kalli, filmin galasına ailesi ve torunlarıyla gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın filmi beğendiğini ve özelliklere çocuklara tavsiye ettiğini söyledi. DUBLAJ KADROSU 30 milyon dolarlık bir bütçeyle yapılan Bilal filmi, İslam dünyasında bu zamana kadar yapılmış en büyük bütçeli animasyon film olarak tarihe geçti. Filmin Türkçe dublaj kadrosunda ise birbirinden ünlü isimler bulunuyor. Engin Altan Düzyatan, Hakan Mallı, Tamer Karadağlı, Ayça Bingöl bu isimlerden bazıları.