Şair Ruhlu Sıvacı Hüseyin'den İnsan Yorumu…

Aslen Urfalı olan ve Antalya'da inşaatlarda çalışan sıva ustası Hüseyin Aslan Gazali'nin İnsan üzerine söylediği o sözleri paylaşıp kendi diliyle yorumladı.

Sıva yaparken şiir okuduğunu dile getiren Hüseyin usta genç yaşta okuduğu İmam-ı Gazali’nin İhya-ı Ulumuddin kitabından etkilendiğini ifade etti.
Ahmet Kolsuz’un haberi
Şanlıurfa Bozova doğumlu ama Antalya’da ikamet eden Hüseyin Aslan Şanlıurfa’ya dayısını ziyaret esnasında SANLIURFA.COM muhabirine insanın özelliğini anlattı. 
“Okulda herkes resim çizerken ben şiir yazardım, öyle bir yeteneğim vardı benim. İmam Gazelinin Dev İhya-ı Ulumuddin kitabından etkilendiğim için bir şiir yazmaya başladım, onu okumak isterim diyerek yazığı şiiri okudu.
“ Ne kadar yaşarsan yaşa akıbet bu gelir başa 
Sultan ol istersen paşa bir gün sende öleceksin.
Unutulur adın sanın çıkacak bu tenden canın.
Belki bugün belki yarın bir gün sende öleceksin” 

Şu ana kadar 22 tane şiir yazdığını belirten sıvacı Hüseyin “şu an kaleme aldığım unutmadığım 22 tane şiirim var. Şiirin kaynağı aslında şairin kendisidir en başta. Önce kendi üstüme uyguladım.  Şiiri iş esnasında iş arkadaşlarım rica ederse okurum” dedi.
Daha sonra insan üzerine yazılmış “İnsan şu 5 sıfattan kabı değildir. Bu 5 hasreti üzerinden atmadıkça gerçek manada adem olamaz” anlamlı ve manalı sözlerini okudu.
İnsan şu 5 sıfattan kabı değildir. Bu 5 hasreti üzerinden atmadıkça gerçek manada adem olamaz. Ancak Nursel’e olur. 
NEDİR BU 5 SIFAT?
Bir İnsan ya deve gibi kinci, ya öküz gibi pisboğaz, ya bilmem ne gibi kadın düşkünü, ya tilki gibi kurnaz ya da şeytan gibi hilekardır insan. Suratı insan ama zihniyeti canavardır o kişinin.
Eğer yemek için dünyaya geldim diyorsan öküz kadar yiyemezsin. Ben güç kuvvet için dünyaya geldim diyorsan vallahi asadan güçlü değilsin. Asa sallana sallana yürür kimseden korkmaz. Ben evlenmek çoğalmak, zevk için diyorsan onu dört ayaklılarda yapıyor. Hatta onun gücün bir serçe kuşu kadar değildir, yoktur. İşte bir serçe kuşu günde 20 defa biner iner onun kadar bile kuvvetli değilsin bunu bil” şeklinde konuştu.
Ardından kendi yazdığı şiirleri seslendirdi.