Şanlıurfa'da aileler küçülüyor

Şanlıurfa'da artık eskisi gibi büyük aileler kalmadı. Aile büyüklerinin vefatı ile artık aileler her geçen sene daha da küçülüyor.

Yıllar önce gelin kaynananın yanısıra 2-3 aile aynı evde kalırken, her geçen sene ailedeki birey sayıları azalıyor. Geçmiş yıllarda hayatlı evlerde 20-30 kişi yaşarken, her aile 1-2 odayı ortak yaşam alanı olarak kullanırken, şimdi çocukların bile odaları ayrı. 

Ayrı odalarda kalan çocuklar aile ile bir araya gelmek için yemek veya TV odalarına gelmek zorunda kalıyordu. Fakat bu durum internetin gelmesiyle daha da azaldı. TV seyretmeyen genç nesil zamanını internette geçirmeyi seviyor. Ev halkı ile diyalogdan kaçınan gençler Anne ve Babanın iş yoğunluğu nedeniyle daha da içine kapanıyor.

TÜİK verilerine göre, 2014 yılında 6 olan tek hanede yaşayan sayısı 2015'te 5.7 2016'da ise 5.4'e kadar düştü. Ailede çocuk sayısıda hızla düşerken, daha önceki yıllarda 9-10 olan çocuk sayısı artık 3-4'ü geçmiyor. Ailelerin çocuk sayısını düşürmesinin en büyük sebebi ekonomik olsada Sezeryanla doğum da 2. sırayı alıyor.