Tel Örgü Çekmek İçin 120 Milyon Ödenek İstendi

Şanlıurfa'da her yıl sulama kanallarında boğulmalarla gündeme geliyor. DSİ çalışanlarından bazıları da boğulmalardan dolayı yargılanıyor.

Atatürk Barajının suyunu T1 ve T2 tünellerinden Urfa, Mardin, Harran sulama kanallarına veren Şanlıurfa DSİ 15.Bölge Müdürlüğü suyun sevk ve idaresini yaptığı gibi sulama kanallarında boğulmaları da önlemek için tel örgüler çekiyor.

TEL ÖRGÜLERİ ÇALINIP KÜMES YAPILIYOR

Çektiği tel çitler ise yöre insanı tarafından çalınıp kümes yapıldığı tespit edildi. Bazı kanal güzergâhlarında ise tel çitler kırılıyor, yırtılıp onca uyarı levhasına rağmen yaz aylarında serinlemek için sulama kanallarına giriliyor. Bu durum ise boğulmaları beraberinde getiriyor. Harran’a 1995 yılında ilk su verildiğinde zılgıtlarla karşılayan yöre insanı şimdi çocuklarının sulama kanallarında boğulmasına ağıtlar yakıyor.

KANAL BOYUNCA TELLERİ KIRILIYOR

DSİ 15. Bölge Müdürü Oğuz Kasap, SANLIURFA.COM ‘a yaptığı açıklamada “Boğulmaları önlemek için kanal boyunca daha önce de çit çekilmiş. Ancak vatandaşlar bu çitleri kırıyor. Biz bir yandan kırılan yerleri tamir ediyoruz. Şuan 133 kilometrelik kanal boyunca çit çekme işimiz devam ediyor. Bunları daha çok yerleşim yerlerine yakın yerlere yapıyoruz.Kanala girmek tehlikeli yasaktır. Hem yazı hem levha çalışmalarımız var. Ama buna rağmen boğulmaların önüne geçilmiyor. Yöre insanımızı da bu konu da sorumlu olmaya çağırıyorum. Bu boğulmaların önüne yalnızca DSİ geçemez. Biz tedbirlerimizi alırız. Ama bu tedbirlerimizi kırar ve sökerlerse boğulmaların önüne geçemeyiz. Bütün kanal boyunca bekçi koymamızda mümkün değil.  Ancak uyarı levhaları koyarız, tel çit çekeriz” dedi.

TEL ÇİT ÇEKMEK İÇİN 120 MİLYON ÖDENEK İSTEDİK

Şanlıurfa’da 5 bin 500 kilometre sulama kanalı ve tahliye kanalı bulunduğunun altını çizen DSİ 15. Bölge Müdürü Oğuz Kasap, bu kadar kilometreye çit çekmenin ve bekçi dikmenin mümkün olamayacağını söyledi. DSİ 15. Bölge Müdürü Oğuz Kasap, boğulmaların önüne geçmek için sulama kanalları boyunca çit çekme konusunda genel müdürlükten 120 milyon tel örgü parası istediklerini sözlerine ekledi