Üniversite tercihinde adaylara büyük kolaylık

YÖK üniversite adaylarına bilgi sunmak, tercihlerinde yardımcı olmak amacıyla açılan "Yükseköğretim Program Atlas"a (YÖK Atlas), "YÖK Tercih Sihirbazı" ve "YÖK Mezun Atlası" isimli iki yeni modül ekledi...

Yükseköğretim Kurulu'nca (YÖK) yapılan açıklamada, “YÖK Atlas” uygulamasını öğrencilerin ihtiyaçları doğrultusunda “Lisans Atlası”, “Ön Lisans”, “Başarı Sihirbazı” ve “Net Sihirbazı” adı altında dört modülle uygulamaya açtıklarını, şimdi de “Tercih Sihirbazı” ve “Mezun Atlası” modüllerinin hazırlandığı belirtildi.
Tercih Sihirbazı’nda öğrenciler aldıkları taban puanlara bakarak, hangi bölümlere yerleşebileceğini buluyor, başarı sırasına göre yerleşebileceği programa tercih yapabiliyor.
‘TERCİH SİHİRBAZI’NDA NELER VAR?

Yüzde yüz mobil uyumlu tasarlanan “YÖK Atlas”a, “YÖK Tercih Sihirbazı” ve “YÖK Mezun Atlası” modülleri, adayların bilinçli tercihlerde bulunmasını sağlamak ve kılavuzdaki şartları ile fırsatları fark etmemeleri nedeniyle yaşanabilecek tercih kazalarını da önlemek amacıyla eklendi.
2016 ÖSYS’de 24 tercih kullanma hakkı bulunan adaylar, ön lisans seviyesinde 11 bin 212, lisans seviyesinde 11 bin 266, toplam 22 bin 478 farklı program içinden YÖK Atlas ile kendilerine en uygun olanları arayıp bulacak.
“Tercih Sihirbazı”nda üniversite türlerini (devlet, vakıf, KKTC, ve yabancı) bulundukları şehirlere göre süzen sistemde, yükseköğretim programlarında puan türü, öğretim türü (açıköğretim, ikinci, gündüz), bursluluk durumu, program ismine göre de arama yapılabilecek.
Puan türü değişen, en düşük başarı sırası şartı bulunan, akredite olmuş, YÖK bursu kazandıran programlar hakkında adayları uyaran sistem, programların özel koşullarına da ulaşma olanağı sağlayacak.
Lisans programlarının geriye dönük son üç yılının (2013, 2014 ve 2015) kontenjan, taban başarı sıraları ve taban puanlarını kıyaslamalı verecek “YÖK Tercih Sihirbazı”, yıllar içinde programlarda görülen değişiklikleri de adayların dikkatine sunacak.
‘YÖK MEZUN BAŞARI ATLASI’

“YÖK Mezun Başarı Atlası” da, lisans programlarından mezun olanların merkezi sınavlarda aldıkları puanları dikkate alarak üniversite ve bölümleri sıralayacak.
Örneğin, mezunları Tıpta Uzmanlık Sınavı’nda (TUS) en başarılı üniversitelerin bilgisine ulaşmanın mümkün olduğu sistemde, benzer şekilde KPSS, DUS, AB-AYP sınavlarındaki mezun başarısına göre en başarılı üniversite ve fakülteler görülebilecek.
Adaylar, “YÖK Tercih Sihirbazı” ve “YÖK Mezun Başarı Atlası” programlarına “https://yokatlas.yok.gov.tr” adresinden ulaşabilecek.