Urfa'da Terzilerin Ramazan Mesaisi

Şanlıurfa'da terzilik yapan esnaf, Ramazan dolayısıyla dükkânını geç açıyor, gece geç saatlere kadar çalışıyor.

Şanlıurfa’da terzilerin mesaisi gece geç saatlere kadar uzadı. Ramazan ayının gelmesiyle birlikte dükkânını öğleden sonra açan terziler, iftar saatinde verdikleri 1 saatlik molanın ardından gece geç saatlere kadar çalışmaya devam ediyor. Son yıllarda gelişen teknolojini kurbanları arasında yer alan terzilik mesleği eski popülaritesini kaybetmiş olsa da hala ayakta duran meslekler arasında. Ramazan ayının kendilerine herhangi bir hareketlilik getirmediğini belirten Terzi esnafı, bayramdan da umutsuz. Yaklaşık 35 yıldır terzilik yapan Mustafa Zurra, eskiden terziliğin cazip bir meslek olduğunu, gelişen teknoloji ile birlikte mesleğin gerilediğini belirterek “Mesleğimiz eskiden cazip bir meslekti. Teknolojinin gelişmesi, konfeksiyonların artmasıyla mesleğimiz geriledi. Hem bizim memlekette hem de Türkiye’deki küçük esnaf artık kendini kurtaramıyor. Yani sigortasını, bağ-kurunu ödeyemiyor. Bugünlerde biz büyük firmalarla rekabet edemiyoruz. Çünkü adamlar binlerce çeşit üretiyor. Yani meslekte artık bir şey kalmadı” şeklinde konuştu.

RAMAZAN AYINDA YOĞUNLUK YOK

Ramazan ayında normal günler gibi çalıştıklarını belirten Zurra, sadece açma kapama saatlerinin değiştiğini belirtti. Gece saat 1 buçuğa kadar çalıştıklarını ifade eden Zurra, “Birkaç senedir Ramazan ayı sıcağa denk geliyor. Ramazan ayında yoğunluk yok. Normal günler gibi çalışıyoruz. Öğleden sonra dükkânımızı açıyor, iftardan önce kapatıyoruz. İftarımızı açtıktan sonra tekrar başlayıp gece 1, 1,5’a kadar çalışıyoruz. Yani Ramazan ayında herhangi bir artış olmadı işimizde. İnsanlar olduğu sürece terzilik yok olmaz ama bu meslekte artık geçim sağlanmıyor. Çalıştıracak çırak bulamıyoruz. Kimse çocuğunu getirip bu mesleğe koymuyor. Vatandaşlar oğlunu sadece eğitime veriyor, bu meslek ölsün diyor”

ESKİDEN TERZİ MEMURUN 5-6 KATI KADAR KAZANIYORDU

Mesleğin eskiden çok cazip olduğunu ve getirisinin bir memurun maaşının 5-6 katı olduğunu belirten 35 yıllık terzi Mustafa Zurra “Meslekten niye kaçınıldı? Meslek eskiden insanları doyuruyordu. Eskiden ustalarımızdan kimse memur olmak istemezdi. Çünkü burada bir ustanın kazandığı para memurun kazandığı paranın 5-6 katıydı. 25-30 sene bu böyleydi” dedi.

BAYRAMIN BİZE EKSTRA BİR GETİRİSİ YOK

Şanluyrfa’da açılan büyük mağazalar nedeniyle bayramda vatandaşların genellikle onları tercih ettiğini ifade eden Zurra, “Şehrimizde açılan büyük mağazalar var. Küçük esnafa fazla kimse gelmiyor. Toplumun alt tabakası yani mağdur, yoksul olanlar bize yöneliyor. Bayramın bize bir getirisi yok. Normal günler gibi çalışıyoruz. Bayrama mahsus herhangi bir artış yok. Çünkü milletin istediği tipten kıyafetler bizde yok. Bizim burada ürettiklerimiz orta sınıfa, memura, işçiye hitap ediyor” dedi.