Çöl Varanını Böyle Katlettiler

Çöl Varanını Böyle Katlettiler

Türkiye’de sadece Şanlıurfa’da bulunan Çöl varanı Bozova’da önce öldürüldü ardından çöp kutusuna atıldı.

27 Haziran 2016 - 12:55 - Güncelleme: 27 Haziran 2016 - 16:53

Şanlıurfa’nın Bozova ilçesinde arazide bulunan Çöl varanı öldürülmüş halde görüntülendi. Fotoğrafı SANLIURFA.COM Whatsapp hattına gönderen izleyicimiz “Onu görünce içimiz yandı. Nesli tükenmekte olan bir hayvan ve insanları görünce kaçıyor. Zehirli değil” notunu düştü.

Fotoğrafta telef olan çöl varanı çöpe atılmış halde görüntülenirken, başka bir karede ise, ağaçlarla kaldırılan bir kadının onu toprağa gömmek için götürdüğü görünüyor.

Sürüngenler sınıfının içinde dev kertenkeleler ailesinden olan çöl varanları Şanlıurfa'nın endemik türleri arasında yer alıyor. Çöl varanlarının kafaları vücutlarına oranla küçük yapıda, burun delikleri gözlerine yakın ve gövdeleri açık kahverengi, gri ve sarı renkte. Çiftleşme dönemleri Mayıs - Haziran ayları olan çöl varanlarının yavrularının boyu yaklaşık 25 santim olup, bu türler ortalama 8 yıl yaşıyor. Dış görünüşünden dolayı zehirli zannedildiği için öldürülen bu hayvanlar bazen de derileri için avlanıyor. Yapılan çalışmalar sonucunda bu hayvanların zararlı olmadığı hatta zehirli yılanları ve haşereleri yiyerek yaşam döngüsüne fayda sağladıkları bilinci vatandaşlara aşılandı ve çöl varanlarının korunması için geçtiğimiz günlerde Orman Bakanlığı tarafından bir dizi çalışma başlatılmıştı.

Bu haber 99743 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Faruk Çelik'in durumu iyi
Faruk Çelik'in durumu iyi
Erdoğan Güneydoğu Kanaat Önderleriyle Buluştu
Erdoğan Güneydoğu Kanaat Önderleriyle Buluştu