Cumhuriyet Viranşehirliyi Suriyeli yapınca...

Cumhuriyet Viranşehirliyi Suriyeli yapınca...

Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan’ın Türkiye’ye katkı sağlayacağı Suriyelilere vatandaşlık verilmesinin hemen ardından Cumhuriyet Gazetesinin yaptığı haber yalan çıktı.

08 Temmuz 2016 - 13:54 - Güncelleme: 08 Temmuz 2016 - 19:39

Şanlıurfa’nın Ceylanpınar ilçesinde yaşan ailesi tarım işçisi olan Zeynep’i Bursa’da mülteci çadırında kalan Suriyeli olarak tanıtması üzerine a haber olayın gerçek yüzünü görüntüledi
4 temmuz pazartesi günü ilk sayfadan verilen Selim Gölgüner imzalı haberde Bursa Karacabey çadır kentine sığınan sığınmacılara devletin sahip çıkmadığı iddia edildi. “İşte oya çevrilen tablo” başlıklı haberde bir çocuğun fotoğrafına yer verildi. Kampta kalan erkek çocuğun yokluk nedeni ile kız elbisesi giydiğini ileri süren cumhuriyet gazetesinin haberini a haber olay yerine giderek asparagas olduğu ortaya çıkardı. A haber ekibi haberin yapıldığı Bursa’nın Karacabey ilçesinde bulunan İsmet Paşa mahallesine giderek cumhuriyet gazetesine tepkili olan mevsimlik işçiler ile konuştu. 

Haberdeki 1. Yalan
Cumhuriyet gazetesinin manşetinde yer alan haberde çocuğun Suriyeli olduğu ileri sürülmüş ancak 3 yaşındaki o çocuğun Türk olduğu ortaya çıkmıştı. Çıkan haber üzerine akrabaları küçük çocuğun Şanlıurfa Viranşehir ilçesine kayıtlı olduğu ve yapılan habere tepki gösterdiler. Akrabaları “hepimiz Türk vatandaşıyız Türkiye cumhuriyeti bayrağının altında yaşıyoruz. Öyle şeyler yapmamaları lazım hepimiz aynı insanız Müslümanız burada. Sonuçta çalışıyoruz Allah’a şükür. Kimse kimseyi yargılamıyor” 

Haberdeki 2. yalan 
Haberde tanıtılan kız kıyafeti giymek zorunda kalmış çocuğun ismi Zeynep’ti. Yapılan haberde tanıtılan erkek çocuk aslında kız bir çocuktu. Şanlıurfalı Zeynep nüfus kağıdına göre 1 şubat 2013 doğumluydu. A haber mikrofonuna konuşan küçük kız “ben kızım yalan söylüyorlar” dedi. Küçük kızın akrabaları cumhuriyet gazetesi buraya geldiği zaman iz burada değildik. Bizim kız çocuğumuzu erkek olarak göstermişler. Şikayetçiyiz yapmamaları lazım. Aslında hepimiz Türkiye cumhuriyeti vatandaşıyız. Şanlıurfa’nın Viranşehir ilçesinde oturuyoruz. Böyle bir haber yapılmasına bizde tepkiliyiz” dedi. 

Haberde 3. Yalan 
Yapılan haberde 3.yalan ise küçük Zeynep’in yaşadığı yer ile ilgiliydi. Haberde Zeynep ve ailesinin Karacabey’de Suriyelilerin kaldığı bir çadır kentte yaşadığı ileri sürülüyordu. Oysaki Zeynep ve ailesi hiçbir Suriyelinin bulunmadığı tarım işçilerinin barınma alanında kalıyordu. 
Yaşanan olayların ardından Zeynep’in ailesi cumhuriyet gazetesine dava açmak istediklerini fakat nereye başvuru yapacaklarını bilmediklerini söyledikleri öğrenildi. haberin ardından küçük kız ile arkadaşlarının alay ettikleri “erkek Zeynep” dedikleri çocuğun ise olayların farkında olmadan kameralara el sallayarak ben kızım dediği görülüyor.

 

Bu haber 54424 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Faruk Çelik'in durumu iyi
Faruk Çelik'in durumu iyi
Erdoğan Güneydoğu Kanaat Önderleriyle Buluştu
Erdoğan Güneydoğu Kanaat Önderleriyle Buluştu