Edirne’den askeri darbe girişimine karşı demokrasi ve birlik...

Edirne’den askeri darbe girişimine karşı demokrasi ve birlik mesajı

EDİRNE Valiliği'nin organize ettiği ‘demokrasimize sahip çıkıyoruz’ mitingine katılan binlerce kişi, ellerinde Türk bayrakl..

06 Ağustos 2016 - 00:30

EDİRNE Valiliği'nin organize ettiği ‘demokrasimize sahip çıkıyoruz’ mitingine katılan binlerce kişi, ellerinde Türk bayrakları ve Atatürk fotoğraflarıyla askeri darbe girişimini protesto etti. Mehter ve 10’ncu yıl marşının çalındığı Atatürk anıtındaki protestoda tüm siyasi parti temsilcileri sadece Türk bayraklarını sallayarak demokrasi ve birlik mesajı verdi.
Edirne Valiliği’nin organizesiyle tüm resmi kamu kurumlar, sivil toplum örgütleri ve siyasi parti temsilcileri askeri darbe girişimini protesto etmek için Atatürk anıtında bir araya geldi. Edirne Valisi Günay Özdemir’in yanı sıra programa Ak Parti Edirne milletvekili Rafet Sezen, CHP Edirne milletvekili Erdin Bircan, eski Sağlık Bakanı ve Bursa Milletvekili Mehmet Müezzinoğlu, Ak Parti İstanbul Milletvekili Harun Karaca, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Edirne Jandarma Komutanı Kamuran Ersan, AK Parti İl Başkanı İlyas Akmeşe, CHP İl Başkanı Fevzi Pekcanlı, MHP Edirne İl Başkanı Hakan Özkan, Edirne Ticaret Borsası Başkanı Özay Öztürk, Edirne Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Recep Zıpkınkurt, Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birlik Başkanı Emin İnağ ile binlerce kişi katıldı. Anıtta bir çoğu üzerine Türk bayraklı tişörtler giyerken, ellerinde Türk bayraklarıyla darbe girişimine karşı tepkilerini dile getirdi.
Mehter ve 10’ncu yıl marşlarının çalındığı programda konuşan Edirne Valisi Günay Özdemir, Türk milletinin askeri darbe girişimi gecesinde destan yazdığını belirterek, “Şunu hesap edemediler, halkın planlarını bozacağını, milletin sokağa ineceğini hesap edemediler. Milletimiz gösterdi ki canları pahasına, kanları pahasına bozacak ve vatanına sahip çıktı. Millet bir destan yazdı. Dedelerinin Çanakkale’de, Kocatepe’de, Dumlupınar’da yaptığı İstiklal mücadelesini bugün bu millet tüm Türkiye’de Çanakkale gibi bir destan yazdı" dedi.
ESKİ BAKAN SLOGAN ATTI
Daha sonra kürsüye çıkan eski Sağlık Bakanı ve Ak Parti Bursa Milletvekili Mehmet Müezzinoğlu, konuşmasının bir kısmında atılan ‘Mustafa Kemal’in askerleriyiz’ sloganlarını durdurarak, ‘Asım’ın nesli, Mustafa Kemal’in askerleriyiz’ sloganını binlerce kişiyle birlikte attı. Müezzinoğlu konuşmasında şunları söyledi:
“Bakın bu ülkede siyasetçilerin bir hatası vardır. Çok kolay kavga ediyorlar. Bunu toparlamaya çalışıyorduk. Burada övünmek gibi olmasın, özellikle şahsım. Buna çok hayret ediyordum. Çünkü siyaset seçim zamanı anlatılır, ertesi gün hizmete dönülür. Ama bu ülkede sağlığı, ulaşımı daha iyi yapmak, dünya ile yarışta daha iyi olmak, ekonomimizin daha güçlü olması, yerel dinamiklerimizin güçlü olması, milletin başının dik, anlının açık olması ve geleceğe umutla bakması için çok şey başardık. İşte hainler bu başarılardan rahatsız oldu. Bu hainler, başarılı olsaydı neyi düzelteceklerdi? Emperyalist güçlerin uşaklığını yapıp, kargaşaya sürükleyeceklerdi. Bu milletin feraseti, niyeti okudu, niyeti okudu. Bu milletin cesareti tankların önüne dikildi. Bu milletin cesareti siyasetçilere de mesajı verdi. CHP, MHP, Ak partisiyle mesajı aldık”
Programda, siyasi parti ve oda temsilcileri de birer konuşma yaptı. Marşların çalındığı protesto da Türk bayraklarıyla tüm siyasi parti temsilcileri bir araya gelerek demokrasi ve birlik mesajı verdi.

Bu haber 4346 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Faruk Çelik'in durumu iyi
Faruk Çelik'in durumu iyi
Erdoğan Güneydoğu Kanaat Önderleriyle Buluştu
Erdoğan Güneydoğu Kanaat Önderleriyle Buluştu