Urfa'dan Suriye'ye Akan Su Gerçeği

SANLIURFA.COM 'un gündeme getirdiği "Harran Ovasının Suyu Suriye'ye Akıyor" haberinin ardından Şanlıurfa DSİ 15.Bölge Müdürlüğü ovaya çıktı tahliye kanalındaki suyun debisini ölçüp rapor etti.


Urfa'dan Suriye'ye Akan Su Gerçeği

Harran kanalı üzerinde 10 debi metre, Urfa Kanalı Üzerinde 6, Mardin Kanalı üzerinde 1 tane debi metre ile suyun planlı kullanılıp kullanılmadığını ölçen DSİ 15.Bölge Müdürlüğü, Şanlıurfa'nın Harran Ovasından ve Akçakale bölgesindeki tahliye kanallarından Suriye'ye saniye'de akan suyun miktarının 20 il 25 metreküp olduğu ölçü. Bu miktarın ise taban suyu, Karaali'den gelen su, Urfa'nın kanalizasyon suyu, 22 sulama birliğinden dönen sulama suyu,Cavsak, Karakoyun, Cullab Derelerinin aktığı ve birleşmesinden oluşan su olduğu tespit edildi.  Atatürk Barajı T1 Tünelinden Urfa, Harran ve Mardin Kanalından saniyede toplam 100 metreküp su verilirken bu suyun saniyede 8 metreküpünün belediyenin içme suyu arıtma tesisine, 4-5 metreküpü Paşabağı Sulamasına, 30-40 metreküpün Mardin kanalına, 40-45 metreküpün Harran kanalına, 15 metreküpün de Urfa kanalına verildiği  bildirildi.

DSİ Şanlıurfa 15.Bölge Müdürlüğü, ovaya suyun verildiği 1995 yılından bu yana, suyun amacına uygun şekilde kullanılması bakımından en başarılı yılını 2015 yılında elde ettiği öğrenildi.