Urfa’nın Lezzet Durakları Hasan Usta’da

Kebap diyarı Şanlıurfalılar köfte sever mi? Tarih kokan bir handa mis kokular yükselen o lokantanın kapısından içeri girene kadar “Urfalı Köfte Sever mi?” sorusu yanıtsız gibiydi aslında. SANLIURFA.COM’un baharat kokan programı LEZZET Durağı bu hafta Urfa’nın köfte kültürünü konuk etti sofrasında.


Urfa’nın Lezzet Durakları Hasan Usta’da

SANLIURFA.COM’dan Cevher Doğan’ın bu haftaki LEZZET DURAĞI Köfteci Hasan Usta oldu. Tarihi Gümrük Hanında yoğunluktan yer bulmakta zorluk çekeceğiniz o tarihi mekandan baharat kokuları yükseliyor.

Yiyenlerin bir daha vazgeçemediği, günün hemen her dakikasında ağzına kadar dolu olan mekân 13 yıldır tarihi handa hizmet veriyor. Hasan Arslan bu kadar beğeniyi köftesindeki lezzeti de temizlik, dürüstlük ve ahlaklı olmaya bağlıyor.

Köftelerinde sadece tuz ve baharat kullandığını belirten Hasan Usta “12-13 yıldır buradayım. Bursa’dan geldim buraya. Urfa’ya böyle bir hizmet gerekli diye düşünerek burada hizmet vermeye karar verdim. İlk geldiğim zamanlar “yapamazsın, burası akıcı bir yer değil, görüntüsü de iyi değil” denildi bana ama müşterilerimiz memnun, kulaktan kulağa yayıldıkça müşteri sayımız arttı. Bir esnaf eğer temiz, ahlaklı ve cömert ise her yerde iş yapar. Köftelerimi sürekli kendim yoğururum. Lezzetin püf noktası ise temizlik ve ahlaklı olmaktır. Köftemde sadece biber ve tuz kullanırım, baharat vb. ürünleri kullanmıyorum”

HER KESİMDEN MÜŞTERİSİ VAR…

Günün hemen her saatinde oturacak yer bulmanın zor olduğu Köfteci Hasan Usta’da çevrenin hijyeni de büyük doluluk açısından iyi bir faktör. Köfteyi tadanların da mikrofonlarımıza söyledikleri sözler genellikle “Her acıktığımda buraya gelirim, köfteler gerçekten enfes. Böyle bir lezzetin Urfa’da zor bulursunuz” oluyor.

Hemen her kesimden müşterisi olduğunu ve fiyatların da Urfa standartlarında olduğunu belirten Köfteci Hasan Usta işletmecisi Hasan Arslan “Her kesimden müşterilerim var. Bankacı da var, avukatı da var, öğrencisi de var. Fiyatlarımız da Urfa standartlarıyla aynı. Bir köfte ve yanında ayranıyla 5 TL’ye veriyoruz. Fiyatlardan biz de memnunuz müşterilerimiz de. Hiç zam yapmayı düşünmedik, yapmayız da” diyor.