Göbeklitepe’nin Son Ziyaretçileri Bursalılar Oldu

Şanlıurfa’da tarihin sıfır noktası olan, Güneydoğu Anadolu bölgesinde yer alan arkeolojik alan yenilik hazırlıkları için son turistlerini ağırlıyor.


Göbeklitepe’nin Son Ziyaretçileri Bursalılar Oldu

İnsanlık tarihinin başlangıcı olan ve kazıların başladığı 1995 yılından bu yana bilim insanlarının uygarlığın 12 bin yıllık dairesel yapıları olan ve Tarım Devrimi’nden ve hatta çanak-çömlek yapımının icadından bile daha eski olan göbekli tepe de yenilik çalışmaları başladı.

Tarihi alana merak edip gelen son turistler tarihi alanda gezerek bol bol hatıra fotoğrafı çektiler.

Alanı ziyarete gelen Bursa Düşünce Kulübü Üyesi ve Başkanvekili Halil Ağa televizyonlardan gördüğü Göbeklitepe’yi hep merak ettiğini aktararak ““Ben burayı daha önce duymuştum insanlığın başladığı yer olarak, tarihin başladığı yer olarak gazetede okumuştum. Hep ziyaret etmeyi istiyordum içimden geçiyordu. Okulda bize cilalı taş devri gibi şeylerin insan tarihini anlatmaya çalıştılar ama bu göbekli tepede görüyoruz ki çok güzel eserler var ve bu  panortolojik tarihiyle çelişiyor. Ben inanıyorum ki insanlık bu devirleri geçirmedi. İnsan bu dünyaya mükemmel olarak geldi mükemmel olarak devam ediyor. Bu göbekli tepede gördüğümüz medeniyet ona işaret ediyor. Bu anlamda tadilata girmeden önce bu ziyareti sevgili dostlarımla yapmaktan son derece mutluyum. Bu düşünce kulübümüzün başkanı Yakup Bey, değerli yönetim kurulu öyleleri Mustafa bey, Bilal bey ve sekreterimiz Muhammet bey bulunuyor. Birlikte bir çalışma yapacağız. Düşünce kulübümsümüzde bir kaseye taşıyacağız ve bunu gündem konusu yapacağız ve Bursa da bölge medyasında bu konuyu tartışacağız” şeklinde konuştu.

Göbeklitepe’yi gezen Mustafa Hakimdoğdu ise “7-8 yıldır Bursa’da ikamet ediyorum. Urfa’yı sürekli terk etmedik kökenimiz burada ve dostlarımız, akrabalarımız burada ziyarete geliyoruz. En son tabi annemin vefatından dolayı geldik. sağ olsun mensup olduğum düşünce kulübü arkadaşlarımız, dostlarımızda nezaket gösterip acımızı paylaşmak için Urfa’ya geldiler. Bizimle acımızı paylaştılar. Dün taziyemiz bitti. Urfa’nın değerlerini görmek istediler. İşte Eyyüpnebiyi, Balıklıgölü Harran’ı görmek istediler, gezdirdik. En son burayı merak ettiklerini söylediler, duymuşlar ama ne olduğunu görmek her zaman farklı hisler uyandırıyor. Onlara burayı gösterdik çok mutlu oldular. Ve öğrendik ki bu gün tadilata girecekmiş aylarca kapalı kalacakmış. Dolaysıyla bir mutluluk duyduk. Yarın gelsek belki de giremeyecektik. Onlarda son ziyaretçi olmaktan mutluluk duydular” ifadelerini kullandı.

HABER. AHMET KOLSUZ