Danimarka'dan Türkiye'deki mültecilere 3.3 milyon Euro'luk bağış

DANİMARKA Dışişleri Bakanı Kristian Jensen, ülkesinin Mülteci Konseyi tarafından Kahramanmaraş'ta 200 bin dolara mal edilen Mülteci Top..


Danimarka'dan Türkiye'deki mültecilere 3.3 milyon Euro'luk bağış

DANİMARKA Dışişleri Bakanı Kristian Jensen, ülkesinin Mülteci Konseyi tarafından Kahramanmaraş'ta 200 bin dolara mal edilen Mülteci Toplum Merkezi'nin açılışını yaparken, Suriyeli sığınmacılara kullanılmak üzere Türkiye İnsani Yardım Vakfı Fonu'na 3 milyon 300 bin Euro'luk bağış yapacaklarını açıkladı.
Danimarka Dışişleri Bakanı Kristian Jensen, sabah saatlerinde İncirlik Hava Üssü'nü ziyaret ettikten sonra beraberinde Danimarka Mülteci Konseyi Genel Sekreteri Anders Kaldan ve ülkesinin Türkiye Büyükelçisi Martin Bille ile birlikte öğleden sonra uçakla Kahramanmaraş'a geldi. Danimarkalı bakan Jensen, beraberindeki heyet ile birlikte Danimarka Mülteci Konseyi tarafından Avrupa Birliği desteğiyle Hacı Bayram Veli Mahallesi Ali Sezal Bulvarı üzerinde 2 katlı olarak 200 bin dolara mal edilen ve içerisinde eğitim ile oyun salonlarının bulunduğu 150 öğrenci kapasiteli Mülteci Toplum Merkezi'nin açılışına katıldı.
Açılış öncesi konuşan Danimarka Dışişleri Bakanı Kristian Jensen, Türkiye'nin omuzlarındaki sığınmacı yükünün farkında oldukları söyledi. Kristian Jensen, Suriye'deki karışıklığın endişelendirdiğini belirterek, "Suriye'den buraya gelen mültecilerin yarattığı ağır yükün Türkiye'nin nasıl omuzladığını ilk elden öğrenmeyi dört gözle merak ediyorum. Türkiye'nin bu kadar mültecinin bakımını nasıl sağladığını görmek istiyorum. Suriye'deki savaş iki krize yol açmıştır; biri güvenlik savaşı, diğeri de mülteci krizi. Bu sabah önce İncirlik Hava Üssü'nü ziyaret ettim. Orada Amerika'nın IŞİD'e yönelik kampanyaya olan katkılarını gördüm. Şimdi de burada mülteci sorunuyla Türkiye'nin nasıl başa çıktığını görmek ve yapılanları öğrenmek üzere buradayım. Suriye'deki savaşın etkileri endişelendirmektedir. Danimarka Mülteci Konseyi gibi, Danimarka sivil toplum örgütünün burada yardımcı olabilmesi bizi mutlu etmektedir. Bu tür krizler aslında Danimarka'da da dahil diğer ülkelerin yardım etmesini gerektiren türden bir krizden" dedi.
TÜRKİYE İNSANİ YARDIM VAKFI FONU'NA 3.3 MİLYON EURO'LUK KATKI
Jensen, Suriye'deki karışıklıktan meydana gelen krizin yükünün çoğunu taşıyan Türkiye ve halkına teşekkür ederek, Danimarka'nın bu kapsamda Türkiye İnsani Yardım Vakfı Fonu'na 3 milyon 300 bin Euro'luk bağış yapacağını açıkladı. Kristian Jensen, ülkelerindeki sivil toplum kuruluşlarının Suriyeli sığınmacılarla ilgili yapacakları çalışmalar için 12 milyon Euro'luk fon oluşturulduğunu da ifade ederek şöyle konuştu:
"Biz bu krizin yükünün çoğunu Türk halkının taşıdığını biliyoruz. Dolayısıyla hem Türkiye'ye, hem de Türk halkına Suriye'den gelen mültecilere gösterdikleri misafirperverlikten dolayı teşekkür ediyoruz. Danimarka'da yardımlarını sürdürüyor. Dolayısıyla Gaziantep'te bulunan Türkiye İnsani Yardım Vakfı Fonu'na 3.3 milyon Euro'luk bir katkıyı burada açıklamaktan memnuniyet duyuyorum. Danimarka'nın katkıda bulunabileceği diğer bir alan da Danimarka Mülteci Konseyi gibi bu alanda çalışmak isteyen Danimarkalı sivil toplum örgütlerine yardımcı olabilecektir. Onların yapacağı başvurulara yardımcı olabilmek amacıyla 12 milyon Euro'luk bir fon ayrılmıştır. Suriyeli mültecilerden etkilenen ve buralarda çalışmak isteyen Danimarkalı sivil toplum kuruluşlarının başvurabileceği bir fondur. Umarım bu kuruluşlar da Danimarka Mülteci konseyinin burada yaptığı gibi bu fonu Suriyelilerin bakımına ve ayrıca barış olduğu zaman Suriye'ye geri dönmelerine yardımcı olmayı sağlamak için kullanılır. Suriye'deki kriz 5 yıldan fazla süregelmektedir. Yakın zamanda da sona ereceğini beklemek mümkün değildir. Dolayısıyla daha fazla mülteci gelecektir. Dolayısıyla da sahada yapılacak çok fazla iş var diye düşünüyorum. Ben burada bulunmaktan ve bu merkezin açılışında yer almaktan onur duyduğumun, bunun bir ayrıcalık olduğunu belirtmek isterim."
Bakan Kristian Jensen, beraberindekilerle birlikte açılışını yaptığı merkezi gezip görevlilerden bilgi aldıktan sonra Osman Sayın Spor Salonu'nda Suriyeli sığınmacı çocukların futbol karşılaşmasını izledi. Karşılaşmadan sonra çocukları tebrik ederek futbol topu hediye eden Jensen, kaleye geçerek Suriyelilerin penaltı atışlarıyla da uzun süre mücadele etti.
'BİZ MÜLTECİLERE YARDIM EDİYORUZ'
Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Jensen, Danimarka'da polisin Suriyeli bazı sığınmacıların değerli eşya ile mücevherlerini aldığıyla ilgili iddialara yönelik şunları söyledi:
"Hayır, Danimarka hükümetinin çizgisi son derece açıktır. Biz mültecilere yardım ediyoruz. Sadece Suriye'den gelen mültecilere değil, dünyanın başka bölgelerinde çatışmaların olduğu, insanların haksız yere baskıya uğradığı yerlerden gelen mültecilere de yardımcı oluyoruz. Danimarka'da geçerli olan bir yasa var. Yasaya göre; eğer devletten yardım almak için başvuruda bulunursanız, bu yardımı almadan önce değerli eşyalarınızı satmanız gerekir. Bu yasa şimdi mültecileri de kapsayacak şekilde genişletilmiştir. Bahsettiğimiz bu yasa bir kaç aydır yürürlüktedir. Ama hiç bir şekilde, tek bir seferde bile herhangi birinden değerli eşyalarını, mücevheratını elinden almamıştır. Danimarka üzerine düşeni yapmaya devam edecek ve mültecilere olan yardımlarını sürdürecektir."
'TÜRKİYE, İSRAİL İÇİN SON DERECE ÖNEMLİ BİR KOMŞUDUR'
Kristian Jensen, Türkiye ile İsrail arasında yaşanan gerginliğin sona ermesiyle ilgili de şöyle konuştu:
"Biz bunu son derece iyi bir adım olarak görüyoruz. Türkiye ve İsrail'in daha iyi ilişkilere sahip olması bizim için son derece iyi bir adım. Bu iyileşmenin gerçekleşmesi çok uzun bir zaman aldı. Daha önce iki ülkenin daha yakinen işbirliğinde bulunamamasıyla iki ülkeye zararları oldu. Biz Danimarka olarak yan yana olan Filistin ve İsrail devletleri arasındaki uluslararası bir hedef olan bu çözümü takip ediyoruz. Ve bunun gerçekleşmesi için İsrail'in komşularıyla iyi ilişkilere sahip olması gerekir. Bu bakımdan da Türkiye, İsrail için son derece önemli bir komşudur."