Urfa’daki Suriyeliler Misyonerlerin Hedefinde

Şanlıurfa’da ikamet eden Suriyeli misafirler, Koreli misyonerlerin hedefinde. Bedava İncil dağıtılan Müslüman Suriyeliler, Hristiyanlaştırılmak isteniyor.


Urfa’daki Suriyeliler Misyonerlerin Hedefinde

TURİST GÖRÜNÜMLÜ MİSYONERLER

Kore’den yüzlerce kilometre uzaklıktaki Şanlıurfa’ya gelen misyonerler, Suriyelileri hedef seçti. Para ve çeşitli hediyeler dağıtan misyonerler din değiştirmeye zorluyor. Kenar mahalleleri seçen Koreli misyonerler 4 ve 8 kişilik gruplar halinde dolaşıyor. Kendilerine turist görünümü veren misyonerler fırsatını bularak Suriyelileri kıskacına alıyor. Şanlıurfa sokaklarını çok iyi bilen Koreliler,  Türkçe, Arapça ve İngilizce dillerini konuşuyor. Bastırdıkları Arapça İncilleri, Suriyelilere dağıtan misyonerler ev ziyaretleri de düzenleyerek Hristiyanlığa ikna çalışmalarını sürdürüyor.
YAZILI, SÖZLÜ, GÖRSEL İKNA ÇABALARI
Üzerinde “Senin için eşsiz bir hediye” yazılı İncilleri dağıtan Koreli misyonerler Hristiyanlığı anlatan Arapça İlahileri de animasyonlarla canlandırarak hedef kitleyi din değiştirmeye hazırlıyor.

SAYILARI HERGEÇEN GÜN ARTIYOR
Şanlıurfa’da çeşitli kenar mahalle ve otellerde ikamet eden misyoner Koreliler’in sayısı 30 civarında. Ancak bu sayının her geçen gün desteklenerek arttığı ileri sürülüyor. Suriyelilerin muhtaç halini fırsat bilen misyonerler durumdan faydalanarak din değiştirmeye zorlamaya devam ediyor.

TEPKİYLE KARŞILANIYORLAR
Uzun süredir dedikodu halinde yayılan haberler sonrası olayla alakası olmayan bazı başka ülke turistlerinin sözlü saldırıya uğradığı söyleniyor.

URFA’DAKİ HRİSTİYANLAR DA MİSYONERLERDEN RAHATSIZ
Öte yandan, hızla yayılan misyonerlik faaliyetlerinden Şanlıurfa’daki yerli Hristiyanlar da tepkili. Olayı etik bulmadıkları belirtilen Urfa’daki Hristyanlar, “Başka bir ülkeye giderek, inşalarının zor durumundan faydalanarak, onları din değiştirmeye zorlamayı adil bulmuyoruz” diyor.