Suriyeli Sığınmacıdan Duygulandıran Mektup

Suriyeli bir vatandaş yazmış olduğu mektupla herkesi duygulandırdı. Suriye’deki iç savaştan kaçarak Türkiye’ye sığınan Suriyeli sığınmacı Nour Sarag, yazmış olduğu mektupta şu sözler yer alıyor.


Suriyeli Sığınmacıdan Duygulandıran Mektup

Türk kardeşlerimiz...
İlk sizin gördüğünüz videodaki psikopatlar onlardan biz de utanıyoruz. Yaptıklarından, ama bunların sayısı azdır. Lütfen burada bütün yüz yüze Suriyeli biriyle tanışan kişiler örnek yazsın. Suriye’nin savaşı için bizim savaşımız ayrı bir savaştır. Kendimizin karşısında savaşıyoruz birbirimizi öldürüyoruz. Onun için bize hain millet söyleyen insanlar.  Söylemeden Suriye’nin olayı ne olduğunu bilsin anlasın. Savaşımız yanlıştır Amerika’nın, İsrail’in sanatıdır. Esed’ci olsa muhalif olsa sonuçta Suriyeli’dir ortada insanlar, çocuklar, kadınlar sebepsiz suçsuz ölüyorlar. Bizim savaşımız gerçek düşmanın karşısında olsaydı emin olun hepimiz topraklarımızı feda ederdik.
Türkiye'deki Suriyeliler; onlar çalışkan insanlar eğitimli çalışma arzusu olan bir insanlar ve benim doyduklarımı ve gördüklerimi göre Türkler çok işlerde tercih ediyorlar. Neden? Çünkü birincisi Türk çalışandan daha ucuza çalıştırıyorlar. İkincisi iş sahibi bu çalışanlara ne söylerse yapacak ve istediği gibi çalışacak çünkü takıldığı işi bırakıp başka işe arayıp kolay bir şey değil. 
Avrupa’ya giden Suriyeliler; onlar yarısı eğitimli insanları ve diğer yarısı çalışmaya sevmeyen insanlar. Vatandaşlık konusu hakkında; Türkiye’de Suriyelilere vatandaşlık vermek faydalı bir şey ama emin olun bizim memleketimizin savaşı çözülürse, biterse hepimiz ülkemizi dönmeye koşarız. Kendisinin memleketini sevmeyen dünya da Yok hem de Suriye’de yaşam daha çok kolaydır. Siz bu 1000 kişiye diyelim bakmayın onları nasıl orda toplandığını size söyleyim. İstanbul’da Avrupa yakasında ücretsiz bir deniz olduğu için bütün psikopatlar oraya giderler bunlara binlerce Suriyeliler tanıyorlar ve utanıyorum ben onlardan biriyim mesela oraya gitmem tatil günlerinde gidiyorlar kötülüklerini pisliklerini çıkartıyorlar. Vatandaşlığı şeref ederiz ama inanın o kadar önemli bir şey olduğundan düşünmeyin. Türk milleti seviyoruz özelikle Suriyeliler çünkü siz de yapabildik şeyler Arap ülkelerinde yapabilmedik ve çok kolaylıklar var Türkiye’de ki Suriyelilere onun için ben şöyle söyleyeyim ben Araplara takılmıyorum artık Arap ayrı ve Suriyeliler ayrı sayıyorum Türkiye’de de ekonomi faydamız var” sözlerine yer verdi.