Kadir Topbaş "Demokrasi ve Şehitler Mitingi" hazırlıklarını inceledi

İSTANBUL Büyükşehir Belediye Başkanı (İBB) Kadir Topbaş yarın Yenikapı'da düzenlenecek "Demokrasi ve Şehitler Mitingi" ..


Kadir Topbaş "Demokrasi ve Şehitler Mitingi" hazırlıklarını inceledi

İSTANBUL Büyükşehir Belediye Başkanı (İBB) Kadir Topbaş yarın Yenikapı'da düzenlenecek "Demokrasi ve Şehitler Mitingi" hazırlıklarını inceledikten sonra açıklamalarda bulundu.

"HALKIMIZ MARMARAY VE DENİZ YOLUNU TERCİH ETSİNLER"

Cumhurbaşkanlığı himayesinde, İstanbul Valiliği ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi desteğiyle 7 Ağustos Pazar günü Yenikapı Miting Alanı’nda düzenlenecek "Demokrasi ve Şehitler Mitingi" için hazırlıklarda son aşamaya gelindi. Miting alanındaki incelemelerin ardından açıklamamalrda bulunan Topbaş, miting alanına ulaşım konusuna ilişkin, “Bir takım çalışmalar yapıldı. Araçların yaklaşacağı noktalar konusunda. Halkımız Marmaray ve deniz yolunu tercih etsinler, daha yakın yürüme mesafesinde. Yarın tüm gün itibariyle tüm toplu taşımalar ücretsiz, vatandaşlarımız rahatlıkla gelebilsin ve dönebilsin diye. Yabancı kişiler, temsilciler ve basın mensupları için simültane çevirinin dünyada bir ilk olma özelliği taşıyan cep telefonu uygulaması üzerinden gerçekleşecek. Arkadaşlarımız bunu yapmayı başardılar. Gelen yabancı kişiler cep telefonları üzerinden simültane çeviri ile konuşmaları Arapça ve İngilizce dinleyebilecekler. 34 milyonluk insana yeme içmeye kadar her türlü altyapı hazırlığı yapıldı. Demokrasi nöbetinde ki o güzellik, burada da tüm siyasi parti liderleri geldiğinde tek bayrak tek vatan vurgusuyla kaliteli bir duruş sergileyecekler. Dünyada bunu görecek. Türkiye’de tüm halkların ve insanların bu konuda ne kadar hassas olduğunu darbeye karşı duruşlarının ne olduğunu gösterecekler. Ayrıca, dünyaya, demokratik rejimlerde halka rağmen hiçbir gücün yönetimlerde başarılı olamayacağının göstergesidir. Dünyaya yeni bir armağandır" diye konuştu.

"DÜNYA BURAYI İZLEYECEK VE DÜNYAYA ÇOK GÜZEL BİR MESAJ VERİLECEK"

Mitinge gelecek vatandaşların güvenlik önlemelerine saygı göstereceklerine inandığını belirten Topbaş, “XRay’lerden geçerken sıra olsa bile sabırla bekleyeceklerine, emniyet mensuplarının yapacağı çalışmaya yardımcı olacaklarını inanıyorum. Vatandaşların sıcaktan etkilenmeleri için bazı önlemler olacak. Şapka dağıtımı olacak. Ambulanslar sağlık ekipleri hep burada olacaklar. Millet olarak büyüklüğümüzü bir kez daha göstereceğiz. Kimseyi ötekileştirmeden büyük bir ailenin ferdi olduğumuzu göstereceğiz. Türkiye için yarını milat olarak görüyorum. Tüm siyasi partiler burada tüm yurttaşlar burada. Yürekler burada olacak. Dünya burayı izleyecek ve dünyaya çok güzel bir mesaj verilecek" dedi.

"BURADA SİYASET YOK"

Tahminen3,5 milyon insanın olacağını bu sayının 5 milyona kadar çıkabileceğini aktaran Topbaş “Türkiye’de kurulu olan en büyük ses sitemi kurulacak. Bir milyon megavaytlık ses sitemi olacak. Yurttaşlarımızdan hassasiyet bekliyoruz. Burada siyaset yok. Tek vatan için buradayız. Burada siyasi sloganları bayraklar olmaması lazım. Buda bize gelecek adına nasıl bir olunurmuş konusunda milat teşkil edecek. Bundan sonra inanıyorum ki tüm halkalarımız birbirlerine bakarken siyasi kimliklerle bakmayacaklar, yurttaş olma gazi olma, ki her birey bu duruşun karşısında gaziliği hak etmiştir. Her birey gazi olma unvanıyla geleceği birlikte kuracağız" dedi.