Türkü Aşığı İranlı Profesör: Murtaza Najafi Asfad

İranlı Uluslararası Hukuk Profesörü Murtaza Asfad Urfa Türküleri hayranı. Kendine özgü sesiyle Urfa Türkülerini yorumlayan Asfad İbrahim Tatlıses ve Münevver Özdemir'in sesini çok beğeniyor.


Türkü Aşığı İranlı Profesör: Murtaza Najafi Asfad

Horasan kökenli bir aileden gelen 63 yaşındaki Profesör Murteza Najafi Asfad, Fransa’da hukuk eğitimi aldı. Halen Tahran’da bir üniversitede Uluslararası Hukuk üzerine ders veren Profesör Dr. Najafi Asvad, İran’da Kerkük ve Urfa yöresi Türkülerine merak saldı. 4 yıl once Türkiye’ye gelen Prof. Dr. Asfad, Türk müziğini daha yakından inceleme fırsatı bulduğunu dile getiriyor.
Türk müziği ile ilgisinin Türkiye’de arttığını vurgulayan Asfad, o günden sonra İstanbul’da yaşamaya karar verir. Türkiye’de müzik ile ilgili araştırmalarını sürdüren Prof. Dr. Murteza Najafi Asfad, “Ben çocukluğumdan beri müzikle iç içeyim. Babam müzik öğretmeniydi. Güçlü bir sesi vardı. Onun sesi banada geçti. Babamdan miras kalan müziğe devam ettim. Hukuk Fakültesine gitsem de içimde müziğe olan bir merak vardı. Başta Arap müziği, İspanyol, Hint ve en önemlisi Türk müziği hakkında çeşitli araştırmalarım oldu. Halen bu konuda usta olanlardan eğitim alıyorum. Gazel ve uzun hava okumayı çok seviyorum. İbrahim Tatlıses ve Münevver Özdemir’in sesine hayranım. Bende kendimi geliştirmeye çalışıyorum. İstanbul’da İnci Çayırlı ve Gülsemin Hayta’nında içinde olduğu müzik grubu ile birlikte çalışıyorum. Urfalı Şair Abdi’nin eseri olan “Hüsnün senin ey dilberine” türküsünü okumak oldukça zordur. Bunun için günlerce çalıştım. Şanlıurfa yöresinin türkülerini okumak gerçekten bir ustalık ve Allah vergisi bir ses ister.” diye konuştu.
İran klasik müzikte makamların Türk müziği ile benzerlik taşıdığını aktaran Asfad “Benim çocukluktan beri eğitim almam nedeniyle daha rahat. Geçen yıl bir çok müzik etkinliğine katıldım. Benimde söylediğim eserler oldu. Benim seslendirdiğim bir çok eser var ama işlerimin yoğunluğundan dolayı bir türlü yayınlama fırsatı bulamadım.” dedi.
Türkiye’de bir çok önemli sanatçılar olduğunun altını çizen Prof. Asfad, “İbrahim Tatlıses, Adnan Şenses, Mustafa Keser, Zeki Müren, Fatih Erkoç, Münevver Özdemir, Muazzez Ersoy, Muazzez Abacı ve Tarkan gibi sesler gerçekten çok değerli. Türk Müziği Arap Müziğine çok benziyor. Fars müziği biraz daha zor ama kültürel benzerliğimiz olduğu için Türk müziğini çok beğeniyorum.  Makamları da kulağa oldukça hoş geliyor. Fars müziği daha zor olsada, örneğin segah, panjgah, çahargah, hüseyni ve oşgah makamları birbirine benzer özellikleri bulunuyor.” şeklinde konuştu.
Akademik kariyerini İran’da hukuk fakültesini bitirdikten sonra Fransa’da devam eden Prof. Dr. Murteza Najafi Asfad, Deniz hukuku ve uluslararası hukuk ile ilgili dünya üniversitelerinde takip edilen kitapları bulunuyor. Halen Basra Körfezinde ekonomik sorunlar ve Hürmüz boğazında nakliye üzerine bir kitabı baskı aşamasına geldi. 2-3 ayda bir Türkiye’ye geldiğini dile getiren Prof. Dr. Asfad, öğrencilerinin tezlerini yönetmek için okul zamanında büyük kısmını İran’da geçirmek zorunda kalıyor. Ama Türkiye’yi çok sevdiğini söylüyor. Türkiye ile komşu olduklarını aktaran Asfad, “Kültürel olarak çok benzerlik var. 2 ülkenin ortak değerleri var. Bunu iyi kullanmak gerekiyor. Ben Avrupa ülkeleriyle Türkiye’yi kıyasladığımda Türkiye’de yaşamayı tercih ederim. Her ülkede farklı farklı sorunlar var ama, Türkiye’de sosyal hayat çok güzel. 
Hüsnün senin ey dilber nâdide kamer mi 
Hûri misin ey âfet-i can yoksa beşer mi
Gör nâlelerim halime rahmeyle civânım 
Gözyaşı mı didemden akan hun-ı ciğer mi
Nergis mi acep didelerin gül mü yanağın 
peymâne-i kudret mi lebin şirr ü şeker mi
Gördükçe seni tazelenir sanki hayatım 
Sensiz bana bu cân ü cihan zerre değer mi
Gülzâr-ı cemâlinde senin ey şûh dil-ârâ 
ABDİ mi öten mürğ-i nevâ sâz-ı seher mi
mefûlü mefâîlü mefâîlü feûlün
Urfalı Şair Abdi

I. Ey dilber senin güzelliğin görülmemiş bir ay mıdır, 
ey can yakan güzel, huri misin, yoksa insan mısın?
2. Genç (sevgilim) iniltilerimi gör ve halime acı, 
gözlerimden akan gözyaşı mıdır, ciğerimin kam mıdır?
3. Gözlerin nergis, yanağın gül müdür? 
Dudağın kudret kadehi midir, süt müdür, şeker midir?
4. Seni gördükçe sanki hayatım tazelenir, 
bu cihanın ve bu canımın sen olmadıkça bir zerre değeri var mıdır?
5. Ey gönül süsleyen işveli güzel, senin güzellik bahçende öten 
ABDİ midir, nağme söyleyen bülbül müdür, seherde çalınan saz mıdır?