Göbeklitepe 15 Temmuz'da açılıyor

Dünyanın ilk tapınak merkezi olan 11 bin 500 yıllık Göbeklitepe, "Kazı ekip başkanı ve yüklenici firma 'FETÖ'cü" gerekçesiyle 15 aydır ziyarete kapalı. 15 Temmuz'da açılacak olan Göbeklitepe dünya gündeminden düşmüyor.


Göbeklitepe 15 Temmuz'da açılıyor

Dünyanın ilk tapınak merkezi olan 11 bin 500 yıllık Göbeklitepe, "Kazı ekip başkanı ve yüklenici firma 'FETÖ'cü" gerekçesiyle 15 aydır ziyarete kapalı.

Şanlıurfa'nın merkezine 22 kilometre uzaklıktaki Örencik Köyü yakınlarında yer alan, arkeologların insanlık tarihinin doğuşu olarak adlandırdığı, 11 bin 500 yıllık ibadet merkezi olan Göbeklitepe, 2016 Nisan ayından beri üst kapama çalışmalarından dolayı ziyarete kapalı.
İhaleye göre çalışmaların 2016 Aralık'ta bitirilip tarihi mekanın ziyarete açılması gerekiyordu.

Ancak aradan geçen 7 aya rağmen Göbeklitepe hala kapalı.

Yetkililer gecikmenin sebebi olarak Urfa Müze Müdürü ve Eski Kazı Başkanı Müslüm Ercan'ın 'FETÖ' soruşturması nedeniyle görevden alınması ve üst kapama çalışması ihalesini alan firma sahibinin 'Gülen Cemaati' davası kapsamında tutuklanmasını gösteriyor.

Bölgedeki seyahat acenteleri de Göbeklitepe'nin kapalı olmasından dolayı yerli ve yabancı turistlere olumsuz cevap verilmesinden rahatsız.