Urfalı Evin Robot Eline Kavuştu

Şanlıurfa'da ABS hastalığı nedeniyle elleri gelişemeyen 6 yaşındaki Evin'e 3D yazıcıyla hazırlanan robot el takıldı. Evin'in diğer elinin ölçüleri alındıktan sonra robot elin yapımına başladıklarını belirten Urfa STEM koordinatörü Halil İbrahim Çetin, "Öncelikle kızımızın elinin ölçülerine uygun bir model belirledik. Sonra Pembe el istediğini söyleyince çalışmalara başladık. 1 eli ile çok şey yapmayı öğrendi." dedi.


Urfalı Evin Robot Eline Kavuştu

Urfa STEM koordinatörü Halil İbrahim Çetin, "Öncelikle kızımızın elinin ölçülerine uygun bir model belirledik. Evin'in istediği pembe renkli filament bizde mevcut değildi, sipariş verdik. Filament gelene kadar aynı ölçülerde farklı filamentlerle prototip sayılabilecek robot elleri 3 boyutlu yazıcılarda oluşturduk. Bu bizim ilk deneyimimiz oldu. Daha sonra küçük kızımızla bir kaç prova gerçekleştirerek modelimizi optimize ettik. Bu süre içinde siparişini vermiş olduğumuz pembe filamentin gelmesiyle robot elin yapımına geçtik. Evin'in sevdiği çizgi film karakterlerinden olan Karlar Ülkesinin Prensesi modeli de elin üstüne 3 boyutlu olarak işlendi ve bu sabah itibariyle hazırlanan robot el kızımıza takıldı." açıklamalarında bulundu.

Peki Robot Elin Avantajları Neler?

Öncelikle protez ele göre çok daha kullanışlı. Çünkü protez elin hareket yeteneği yok. Yani sadece görünüş olarak insan eline benziyor ve robot ele göre tek artısı da bu. Robot el ise hareketli. Yani cisimleri kavrama yeteneği var.
Ayrıca maliyet olarak protez eller 3.000 lira civarı iken robot elin maliyeti sadece 50 ile 100 lira arası. Belirtmek gerekir ki bu para kimseden talep edilmiyor, Urfa STEM karşılıyor.
Daha da önemlisi robot elin yapım süresi protez ellere nispeten çok daha kısa. Protez el sipariş edildikten sonra gelene kadar hastanın ölçüleri değişmiş oluyor. Nitekim minik kızımız Evin gibi gelişim aşamasında olan hastalarda bu durum çokça yaşanmakta. Fakat robot el maksimum 13 saatte hazırlandığı için ölçü daralmasına mahal vermeden kullanılabiliyor. Kaldı ki; örneğin 3 ay sonra robot el Evin'e küçük geldiği zaman hemen yenisini yapıp kızımızın kullanımına sunacağız.
ABS (Amniyotik Band Sendromu) hastalığı sebebiyle sol eli gelişmeyen Evin, bu robot el sayesinde artık sol eliyle de cisimleri kavramaya başladı. İlk etapta bardak, küçük su pet şişesi gibi cisimleri kavramayı başaran küçük Evin'in yeni eline hızla uyum sağladığı gözlendi.
Olası bir kırılma ya da deformasyon durumunda ise bozulan parçanın yenisinin yapılması ise sadece bir kaç saat sürüyor.