Meyve Sebze Fiyatlarından Kimse Memnun Değil

Şanlıurfa’da Meyve sebze fiyatları Hal Pazarında çok düşükken pazarda 3 katı fazlaya satılması üreticiyi de tüketiciyi de endişelendiriyor. Türkiye genelinde olduğu gibi Şanlıurfa’da da semt pazarları ile ŞUTİM’de ki fiyat aralığı dudak uçuklatıyor. Üretici üründen zarar ettiğini savunurken, pazardan mal alan tüketici ise meyve ve sebzeyi çok pahalı yediğini dile getiriyor. Hal Pazarı esnafı da sattığı maldan kar etmediğini savunuyor. O nedenle bir çok esnaf kendisi tarla kiralıyor.


Meyve Sebze Fiyatlarından Kimse Memnun Değil

Bir çok kentte olduğu gibi Şanlıurfa'da tüketiciler meyve sebze fiyatlarının pahalı oluşundan şikayetçi. Üretici ise ürettiği meyve sebzeden zarar ettiğini dile getiriyor. Hal Pazarı esnafı da satılan maldan az kar ettiğini savunuyor. Sonuç olarak tükeicide üreticide aracıda dertli. 

Şanlıurfa Meyve Sebze fiyatları arasındaki farkın nedenini araştıran SANLIURFA.COM izleyenleri fiyat farkının asıl nedeninin meyve ve sebzelerin kalitesiz oluşuna bağladı.

Şanlıurfa'da üretilen meyve ve sebzeler henüz hale gelmeden çürürken, bazı ürünlere kullanılan kimyasal ilaçlar ürünün raf ömrünü uzatınca fiyata yansıyor.

Eskiden buzdolabı olmamasına rağmen serinde 3-5 gün solmayan meyve sebzeler şimdi buzdolabına girmesine rağmen 1-2 günde çürüyor. Bu durum tohumdan itibaren kullanılan kimyasal ilaçlara bağlanılıyor. Genetiği değişmiş tohumlarla üretim yapan çiftçi, hızlı büyümesi için kimyasal gübre kullanıyor. Hızla büyüyen meyve ve sebzeler toplandıktan sonra da gelişimini sürdürüyor. Bu nedenle bir çoğu hal pazarını gelmeden çürüyor. Pazara getiren pazarcı da sattığı maldan kar etmek için sandıktan atacağım meyve sebzeyi ayıklıyor fiyatını kar edecek halde belirliyor. Bu durumda en az para kazanan üretici oluyor. Üretici para kazanamadığından dolayı farklı ürünler yetiştirmeye çalışıyor.

Şanlıurfa'da yıllardır domates biber patlıcan üreten İsmail Konak, Şanlıurfa'da verim her geçen yıl düşüyor. Daha hızlı topluyoruz daha hızlı büyüyor ama verim düşüyor. Hal pazarına götürdüğümüz mallar çuvalda veya sandıkta az olmasına rağmen çürüyor. Daha önce 50 kiloluk kasalarda domatesi taşırdık birşey olmazdı. Şimdi 25 kiloluk kasalarda domates eziliyor." diye konuştu.

Pazara gelen maldan %10 komisyon aldıklarını ifade eden Mehmet Keşküş ise "Bizim komisyon oranımız aynı ama üretici yeterli düzeyde ürün getirmeyince bazı komisyoncular kendileri tarla kiralıyor. Kendileri ekiyor. Ne ektiğini bildiğinden ve gelecek ürünün miktarını kendileri ayarladıklarından dolayı daha rahat satış yapıyorlar. Eskiden çiftçi üretir bize getirirdi. Şimdi Hal pazarı esnafı hem üretici hem aracı hemde satıcı. Bazı esnaf arkadaşımız kalan ürünleri öğleden sonra mahalle mahalle gezip satıyor. Son kullanıcıya da hizmet etmeye başladılar." dedi.

Hal Pazarından aldıkları ürünün kalitesiz olduğunu savunan Pazarcı Ali Çiftçi ise "Biz yıllardır ailece pazarcılık yapıyoruz. Ama son yıllarda aldığımız kasalarda daha çok çürük meyve ve sebze çıkıyor. Eskiden %15-20 fire vardı şimdi %50-60'ı buluyor. Bizde para bağlıyoruz. Yazın sıcakta kışın soğukta saatlerce bekliyoruz. Eğer kar etmezsek neden bu işi yapalım ki? Ben bir sandık domatesi 8 liraya alıyorum. 40 kuruşa geliyor. Ben %50'ini 1 liradan satıyorum. Kasanın yarısı çürük çıkıyor. Sonra iyileri ayırıp tezgaha koyuyoruz. biraz yumuşakları ayırıp 75 kuruştan satıyoruz. Bir kısmını da çöpe atıyoruz. Ancak böyle kar edebiliyoruz." diye konuştu. 

Şanlıurfa ŞUTİM'de MEYVE SEBZE FİYATLARI

Hal Pazarında Domates 50 patlican 50 biber yeşil 1 kırmızı 1,25  Üzüm 1,5 Şeftali 1 liradan satılırken, Nane Maydanoz 10 kuruş Sarımsak 3 salatalık 70 kuruş Acur 1 kabak dolmalık 2 su kabagi 1 lira.                        
Incir 2 lira, Yeşil soğan 2 lira Pirpirim 1 lira, Karpuz 30 kuruş Kavun 1 lira.

Pazarda ise domates patlıcan 1 lira, Kırmızı biber 3 lira, Yeşil biber 2,5 lira. Şeftali 3 lira, Nane maydanoz 50 kuruş, Sarımsak 6 lira, Salatalık 2 lira, Yeşil soğan 4 lira, Karpuz 75 kuruş kavun 2 lira. İncir 4 liraya satılıyor.