Urfa'da Fıstık Rekoltesi Düşük

Şanlıurfa'da hasadı yapılan Fıstığın bu yıl rekoltesi oldukça düşük. Bölgede bu yıl dolu veya don olmamasına rağmen Tülmen bölgesinden Arat dağına kadar olan fıstık bahçelerinde hiç fıstık olmaması üreticiyi endişelendiriyor. Geçen yıl 10 lira olan fıstığın kilosu bu yıl 25 liradan aşağı düşmedi. Vatandaşlar "Fıstığın mevsimi değil" dese de üretici mevsimi olan ağaçta bile hiç fıstığın olmadığını dile getirdi.


Urfa'da Fıstık Rekoltesi Düşük

Şanlıurfa'da fıstık rekoltesi oldukça düşük. Pazarda fıstığın kilosu 25 liradan satılırken, Fıstığın yurdu Tülmen'den Birecik'e kadar olan bölgede fıstık ağaçları yemiş vermedi. Şanlıurfa bölgesinde fıstığın az olması nedeniyle fıstık bu yıl el yakacak gibi görünüyor. 

Fıstık sezonu kapanmasına yakın fiyatların halen ilk günkü oranlarda seyretmesi başta baklava sektörü olmak üzere, bir çok sektörü endişelendiriyor. Ürünlerini fıstık ile yapan firmalar "Geçen yıl fıstığı bitti, bu yıl ise fiyatlar hemen hemen 3 katına kadar çıkmış. Fıstık sezonu sona ermek üzere, Siirt fıstığı ve İran fıstığı da bu bölgeye gelmiyor. Lezzetide aynı değil. O nedenle fıstık fiyatlarında ki artış bir çok sektöre yansıyacak. Şimdi bile baklavanın kilosu bazı yerlerde 70 lirayı geçmiş." diye konuştular.

Şanlıurfa'da ağaçları bulunan fıstık üreticileri ise "Bu yıl anlamadığımız bir şey oldu. Bölgenin bir bölümünde fıstık hiç olmadı. Bu yıl don veya dolu da vurmadı. O nedenle fiyatlarda düşmedi." dedi.