Urfalı Kaynanalar Yuva mı Yıkıyor?

Şanlıurfa’da 2 Aile mahkemesinde her gün ortalama 40 dava görülüyor. Bazıları Nafaka davası olsa da bir çoğu boşanma davası. Şanlıurfa genelinde günde 5 ile 10 arasında evlilik işlemleri yapılırken, boşanmalar her geçen gün artıyor. Bu durum bir çok kesimden rahatsızlığa neden oluyor. Erkekler “Kadınlar çok geçimsiz kanaatkar değil” dese de Kadınlar ise Erkeği “Annesinin güdümünde olası, aldatma ve eve bakmadığı ve şiddet uyguladığı” gerekçesiyle boşanma davası açıyor.


Urfalı Kaynanalar Yuva mı Yıkıyor?

Şanlıurfa’da 2 Aile mahkemesinde her gün ortalama 40 dava görülüyor. Bazıları Nafaka davası olsa da bir çoğu boşanma davası.
Şanlıurfa genelinde günde 5 ile 10 arasında evlilik işlemleri yapılırken, boşanmalar her geçen gün artıyor. Bu durum bir çok kesimden rahatsızlığa neden oluyor. Erkekler “Kadınlar çok geçimsiz kanaatkar değil” dese de Kadınlar ise Erkeği “Annesinin güdümünde, aldatma ve eve bakmadığını buna rağmen şiddet uyguladığı” gerekçesiyle boşanma davası açıyor.
Şanlıurfa’da bir çok kadın erkeğin aldatmasına ses çıkarmıyor. Buna rağmen yuvasının yıkılmasını istemiyor. Üstüne kuma getirilen kadın erkeği kendisine bakıyorsa çocuklarının hatırı için evliliği sürdürmeye devam ediyor. 
KAYNANAM YENİ KIZ BULDU BENİ BOŞATMAK İÇİN UĞRAŞ VERİYOR
Şanlıurfa’da Eltisini de Kaynana tarafından boşanmaya zorlandığını söyleyen F.B. isimli kadın “1 çocuğum var. Kocam her gün kaynanamın evine gitmemi istiyordu. Ama  gidince evde bir çok işimi yapamıyorum. Beni yaşlı bakıcısı olarak görüyorlar. Eşim başka bir kadınla ilişkisi olmasına rağmen boşanmak istemiyorum. Oğlum var. Onun babasız yetişmesine gönlüm razı değil. Eşim Urfa’nın belli başlı ailesinden. Dini hassasiyeti olan bir aile. Kaynanam ise bir çok talebesi olan vaaz veren bir kadın. Allah korkusu olan bir yuvayı yıkmaması lazım. 1 yıldır boşanma süreci yaşıyoruz. Bu süreçte çok sıkıntı çektik. Çocuğumla birlikte beni kapı dışarı ettiler. Ben evlenirken İslami hassasiyetlerine bakarak evlendim. Ama gördüm ki, herşey dışarıdan göründüğü gibi değil. Benden önce kayınbiraderim de boşandı. Onlarında bir çocuğu var. Aynı şekilde boşanma süreci yaşadılar. İçinde Allah korkusu olan yuva yıkmaz. Bunlar dini kendi amaçları için kullanıyorlar. Hemen boşanma ile ilgili ayetleri önümüze koyuyorlar. Ama kimse demiyor boşanmak için ne yaptı bu kadın? Namussuzluk mu yaptım? Bir çocuğu tek başıma yapmadım.” diye konuştu.
ÇOCUKLAR ETKİLENİYOR
1 çocuğu olan S.Ç. isimli erkek ise 4 yaşında bir oğlu olduğunu dile getirerek “1 yıldır boşanma sürecindeyiz. Karımın başka bir erkekle yazıştığını zamanla onunla ilişkisi olduğunu gördüm. En çok oğlum boşanmamıza üzülüyor. Mahkemeye getirdik annesinin kendisinden yüz çevirdiğini görünce, annem beni sevmiyor. diyerek hüngür hüngür ağladı.” dedi.
AİLELER BOŞANSADA KOPAMIYOR
Nafaka miktarını her yıl arttıran Aile Mahkemeleri şiddetli geçimsizlik olmadığı sürece aileyi ayırmıyor. Hukukçular “Nafaka olduğu sürece karı koca her yıl nafaka nedeniyle mahkemede  bir araya geliyor. Mahkeme böylece tarafları bir araya getiriyor.  Nafakanın arttırmak istemeyen genelde erkek keşke boşanmasaydım, diyerek dövünüyor. Eskiden boşanma bu kadar kolay değildi.” şeklinde konuştu.