İşsizde işçi arayanda çok ama...
Bugun...
İşsizde işçi arayanda çok ama...
İşsizde işçi arayanda çok ama...

facebook-paylas
Tarih: 20-12-2012 15:50
İşsizde işçi arayanda çok ama...

İstihdamın artırılması ve işsizliğin azaltılması; eğitimin işgücü talebine duyarlılığının artırılması, işgücü arz ve talebinin doğru olarak tespit edilmesi ve buna uygun politikaların geliştirilmesi için hummalı bir şekilde çalışmalarını sürdüren İşkur yetkilileri yapılan işgücü piyasası araştırmasını tamamlayıp sonuçlandırdı.
Saha çalışmasından elde edilen veriler doğrultusunda Şanlıurfa genelinde açık iş oranı yüzde 4,1 olarak hesaplandı.
İl genelinde ise en çok talep edilen ilk beş meslek şu şekilde sıralanmaktadır: Beden işçisi(Genel), Beden işçisi (Temizlik), Hemşire, Ring Ustası, Muhasebeci meslekleri...
2012 Yılı Aralık ayı sonu itibariyle en fazla net istihdam artışı beklentisi olan ilk beş meslek şu şekilde sıralanmaktadır: Beden İşçisi(genel),Elektronik Teknikeri, Elektrik Teknisyeni, Elektrik Elektronik Teknisyeni, Elektrik Teknikeri meslekleri...
Beden İşçisi (Genel), Bilgisayar Operatörü, Beden İşçisi (Temizlik), Beden İşçisi (İnşaat), Şoför (Yolcu Taşıma) meslekleri 2013 Yılı Haziran ayı sonu itibariyle en fazla net istihdam artış beklentisinin olduğu ilk beş meslek arasında yer alıyor.
Eleman temininde en fazla güçlük çekilen ilk beş meslek; Beden İşçisi(Genel),Hemşire, Elektrik Teknikeri, Şoför(Yolcu Taşıma),Beden İşçisi(İnşaat)dir.
Çalışma ve İş Kurumu Şanlıurfa İl Müdürü Necdet Karasevda konuyla ilgili yaptığı açıklamada işsizlik tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de öncelikli sorunlardan birisidir. Ancak biz İşkur ailesi olarak Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Şanlıurfa Valisi Celalettin Güvenç ve Şanlıurfa Milletvekillerinin desteği ile işsizliğin önüne geçebilmek için yoğun bir çalışma temposu içerisindeyiz. İşgücü piyasası talep araştırması yapmamızın amacı hangi işlere daha çok talep var, işverenlerin aradığı eleman özellikleri neler, işsizlik oranı ne ölçüde gibi soruların cevabını bularak bundan sonraki çalışmalarımızı o yönde şekillendirmekte. Görüldüğü gibi İşkur vatandaşlara daha iyi bir hizmet sunmak için çok yoğun bir şekilde çalışmakta.
İşkur Şanlıurfa İl Müdürü Necdet Karasevda verdikleri desteklerden dolayı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’e, Şanlıurfa Valisi Celalettin Güvenç’e ve Şanlıurfa Milletvekilleri’ne teşekkür etti.Bu haber 12273 defa okunmuştur.

Reklam

YORUM YAZYORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

FACEBOOK YORUM
Yorum

ÇOK OKUNAN HABERLER
YUKARI