Antalya bölge haberleri (28.12.2012)
Bugun...
Antalya bölge haberleri (28.12.2012)
Antalya bölge haberleri (28.12.2012)

facebook-paylas
Tarih: 28-12-2012 09:13
Antalya bölge haberleri (28.12.2012)


 

Duman altı Antalya

Türkiye'nin büyük bölümünde soğuk hava hüküm sürerken, nispeten bahar havasının yaşanan Antalya'da hava kirliliği ürkütücü boyutlara ulaştı. Şehrin yüksek kesimlerinden Masa Dağı'ndan çekilen fotoğraflar, kirliliğin boyutlarını gözler önüne seriyor.

ANTALYA sokaklarından el ayak çekilip, insanlar işyerlerinden evlerine dönünce kentte nefes almak bile imkansız hale geliyor. Gün içinde düşük seyreden hava kirlilik değerleri akşam saatlerinden insan sağlığının korunması için kabul edilen sınır değerlerin 5 katına kadar ulaşıyor. 6 yıldır kentte yaşanan hava kirliliğini gündemde tutmaya çalışan Makine Mühendisleri Odası'nın Şube Başkanı Hüseyin Barut, "Antalya'nın havasının kirli olduğunu kabul etmeden yol almamız imkansız. Önce bu konuda ortak bir duyarlılığa sahip olacağız" dedi.

6 Haziran 2008 tarihinde Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe giren 'Hava Kalitesi Değerlendirme ve Yönetimi Yönetmeliği'yle Türkiye, 1 Ocak 2019'a kadar havadaki PM 10 kirletici değerini 24 saatlik ortalamada 50 mikrogram/metreküp değerine indirmeyi taahhüt etti. Aynı zamanda insan sağlığının korunması için sınır değer olarak kabul edilen bu orana ulaşmak için 1 Ocak 2014 tarihinde 24 saatlik ortalamanın 100 mikrogram/metreküp sınırına düşürülmesi ve 2019'a kadar her yıl tolerans payı sıfırlanacak şekilde yıllık olarak azaltılması öngörüldü.

ARALIK AYINDA ÜST SINIR KEZ AŞILDI

Türkiye'nin kar esaretini yaşadığı Aralık ayında, Antalya'da 20 derecenin üzerinde seyreden hava sıcaklıklarına rağmen yılın son ayının 26 günlük verilerine göre 24 saatlik ortalamada partikül madde kirliliğinde hedef sınır değer 12 gün aşıldı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Hava Kalitesi İzleme İstasyonu verilerine göre Antalya'da 16 Aralık günü 24 saat içinde en yüksek kirlilik oranına 94 mikrogram/metreküp değeriyle ulaşıldı.

Antalya'nın hava kirliliğini gösteren ve kentin üzerini bulut gibi kaplayan kirliliğin fotoğrafları 26 Aralık Çarşamba gecesi saat 22.15'te Masa Dağı'ndan çekildi.

Çarşamba günü sıcak bir gün geçiren Antalya'da akşam karanlığıyla birlikte hava kirliliği değerleri artmaya başladı. Saat 19.00'da 169 mikrogram/metreküp ölçülen PM 10 kirlilik değeri, 20.00'de 223'e yükseldi. Bakanlığa ait istasyonun verilerine göre kirlilik değeri saat 21.00'de 202'e düşerken, 22.00'de 139 mikrogram/metreküp, 23.00'de 125 olarak ölçüldü. 27 Aralık Perşembe gününün ilk saatlerinde, 02.00'de PM 10 kirlilik değeri 47'ye kadar gerilirken, yeni günle birlikte saat 09.00'da PM 10 kirlilik değeri 142, saat 10.00'de ise 173 mikrogram/metreküp olarak ölçüldü. Aynı gece Kepez Yıldırım Beyazıt Caddesi'nde hava kirliliği nedeniyle görüş mesafesi 50 metreye kadar düştü.

KAMPANYA BAŞLATTILAR

Makine Mühendisleri Odası Antalya Şubesi, kentte kış aylarında yaşanan hava kirliliğinin 6 yıldır kent gündeminde tutmaya çalışıyor. Oda Başkanı Hüseyin Barut, "Uzun yıllardır bu sorunla uğraşıyoruz ama bu yıl tam bir ay sürecek bir dizi etkinlikle soruna bir kez daha dikkati çekmeye çalışacağız" dedi. Söz konusu Hava Kalitesi Değerlendirme ve Yönetimi Yönetmeliği'nde belirlenen sınır değerlerin aynı zamanda Avrupa Birliği standardı olduğunu kaydeden Şube Başkanı Barut, kentte yaşanan hava kirliliğin nedenlerine ilişkin şöyle konuştu:

"2008 yılında yönetmelik yürürlüğe girmişken kentin idarecilerin daha duyarlı bir davranışı beklemek hakkımızken, Antalya'da tam tersi bir süreç işledi. 2008 yılında kente 6 bin 800 kalorilik kömürlerin girişine onay verilirken yönetmeliğin ardından 2009 yılından başlayarak 5 bin 500 kalorilik kömürün Antalya'ya girişine izin verildi ve halen de verilmeye devam ediyor. Antalya'nın havasının kirli olduğunu kabul etmeden yol almamız imkansız. Önce bu konuda ortak bir duyarlılığa sahip olacağız."

MMO Şube Başkanı Barut, kömür haricinde Antalya'da lastik gibi atık maddelerinin ısınma amacıyla yakıldığını, 10 numara yağ kullanımının özellikle toplu taşıma araçları, TIR gibi ağır tonajlı araçlarda yaygın olduğunu ve tüm bunların da Antalya'da havayı kirlettiğini kaydetti. Hüseyin Barut, tam da bu nokrada denetimlerin önemli olduğunun altını çizerek, "Bu konunun sorumlusu da Antalya Büyükşehir Belediyesi'dir. Herkes görevini layıkıyla yapsa Antalya bu hava kirliliği sorunun yaşamayacaktır" dedi.


Emre BAYLAN/ANTALYA, (DHA)
Foto: Kirlilik fotoları


- KUTU -


PM10 DEĞERİ NEDİR?

Hava kirliliğini gösteren PM10 değeri havadaki arsenik, kadmiyum, nikel ve benzo(a)piren maddelerinin oranını veriyor. Arsenik böcek ve tarım ilaçları, fare zehri, bazı kanser ilaçları, boya, duvar kağıdı, seramik gibi çeşitli ürünlerin imalatında kullanılıyor. Arsenik zehirlenmeleri kendini mide bulantısı, kusma, ağız ve boğazda yanma ve şiddetli karın ağrıları şeklinde gösteriyor. PM10'un bir diğer bileşeni kadmiyum ise elektrik, seramik, pil ve akü sanayisinde kullanılan kanserojen, toksik bir ağır metal element olarak tarif ediliyor.

Nikel ise paslanmaz çelik sanayinde mıknatıs, bozuk para ve özel alaşımlar gibi birçok endüstriyel ve son kullanıcı ürünlerinde kullanılıyor. Nikel de aynı kadmiyum gibi yüksek derecede etkili bir kanserojen madde özelliğine sahip. Benzo(a)piren ise kömür katranını bileşeni olarak havada bulunuyor. Benzo[a]piren aynı zamanda otomobil egzoz dumanında ve isleme ve mangal tarzında pişirilmiş yiyeceklerde bulunuyor.


===


Yıldızsız yılbaşı

Akdeniz Bölgesi, bu yıl yıldızı az bir yılbaşı yaşayacak. Ünlü sanatçılar ağırlıklı olarak İstanbul ve Kıbrıs'ı tercih ederken, Akdeniz'de az sayıda sanatçı yeni yılı sevenleriyle karşılayacak.

YILBAŞI gecesi Antalya'da Mardan Palace Otel'de Demet Akalın, Gülşen ve Ozan Çolakoğlu sahneye çıkıyor. Yılbaşına özel fiyatların belirleneceği Demet Akalın konserine, DJ partisi ve sürpriz eğlenceler destek verecek. Kundu'da bulunan WOW Topkapı Palace Otel'de Sinan Erkoç hayranlarıyla buluşacak.

'Muhteşem Saraylarda Yeni Yılı Karşılayın' sloganını belirleyen WOW Otelleri yönetimi, yılbaşına renkli partiler düzenliyor. Sinan Erkoç'un sahneye çıkacağı Topkapı Palace Otel'de ise yılbaşının vazgeçilmezi oryantal şov da sürpriz eğlence mönüsünde yerini aldı.

Rixos Sungate'te Fatih Ürek ve Retro Müzik Grubu, Ramada Otel'de Yeşim Salkım ve Hülya Orhan hayranlarıyla buluşuyor. Şehir içi otellerinden Rixos Downtown Arzu Turalı, Sea Life Otel Ege, Club Otel Sera'da Didem ile yılbaşına giriyor. Dedeman Otel'de ise TURSET'in özel partisi DJ Hüseyin Karadayı ve Soul Stuff eşliğinde düzenleniyor.

SoHo Canlı'da Erdinç, Ehli Keyif'te Ferda Anıl Yarkın, Andaç, Giritli Meyhane'de Filiz, Bosporus'ta Gamze, Mascara Club'de Murat Tekyıldız, Günaylar Restaurant'ta ise Tülin & Zafer ikilisi sahneye çıkıyor. Cam Piramit'te Bedük, Aylin Aslım ve Ege Çubukçu ile Piramit Parti düzenleniyor.

İbrahim LALELİ/ANTALYA, (DHA)
Foto: Demet Akalın, Gülşen, Muazzez Ersoy fotosu

- KUTU -


Afyon'da Ersoy ve Laçin rüzgarı

Afyonkarahisar'daki yılbaşı, iki ayrı otelde düzenlenecek gala geceleriyle kutlanacak. Güral Afyon Otel'de Muazzez Ersoy, Oruçoğlu Termal Otel'de Grup Laçin sahneye çıkacak. Güral Afyon Otel'de Muazzez Ersoy konserini izlemek isteyenler için 3 gecelik paket hazırlandı.

Oruçoğlu Termal Otel'de de yılbaşı için avantajlı paketler, müşterilerin tercihine sunuldu. Sandıklı ilçesinde yer alan Safran Termal Otel'de TRT Sanatçısı Ayşe Çağla sahneye çıkacak. Afyonkarahisar'daki diğer termal otellerde ise yerel grup ve sanatçılar konser verecek.


- KUTU -Isparta'da yılbaşı

ISPARTA'da bu yıl hizmete açılan kentin 5 yıldızlı tek oteli Barida Hotels'de yeni yıl için paket programlar hazırlandı. Hem yetişkinler hem de çocuklar için değişik bir program hazırlığı yapan Barida Hotels'de, Grup Ahenk Fasıl, Levent Yüksel ve Orkestrası, Esra-Gökhan He Jazz Orkestrası ve Oryantel Leyla sahne alacak.

Kent merkezindeki 4 yıldızlı Büyük Isparta Oteli'nde ise Disco'da Mehmet Öcal, restoran bölümünde Piyanist Tezcan, Bordo Cafe'de Gökhan ve grubu ile oryanteller sahne alacak. Davraz Kayak Merkezi'ndeki Selene Davraz Hotels'de ise çeşitli orkestra grupları sahne alacak. Otelde gala programları ve yerel sanatçıların yer alacağı canlı müzik yapılacak.


===

Başkan Akaydın'ın makamı temiz çıktı

ANTALYA Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın, 29 Mart 2009 yerel seçimlerinin ardından makamında iki kez böcek araması yaptırdığını belirterek, odasının temiz çıktığını söyledi. CHP'li Başkan Akaydın, "Bu konuda tıbbi deyimle paranoid (Sürekli kendine kötülük yapacağından kuşku duyan) değilim. Yatak odamı dinlemesinler yeter" dedi. İlk aramanın yerel seçimlerin hemen ardından yapıldığını kaydeden Başkan Mustafa Akaydın, aramalara kendisinin nezaret etmediğini söyledi.

Odasındaki televizyonun içine kadar bakıldığını aktaran Akaydın, Büyükşehir Belediyesi'nin tarihi binasının ikinci katındaki makam odasında herhangi bir dinleme cihazının bulunmadığını söyledi. Buna rağmen farklı yöntemlerle dinlenildiği düşüncesine sahip olduğunu kaydeden Akaydın, "Dinleme konusunda, tıbbi deyimle paranoid değilim. Gizli saklı, örtülü işler yapmıyoruz. Yaptığımız her iş kamuoyunun gözleri önünde cereyan ediyor. Yatak odamı dinlemesinler yeter" diye konuştu. Akaydın, Başbakan Erdoğan'ın 'böcek' tabir edilen cihazlarla yasa dışı olarak dinlenmesinin kabul edilemez olduğunu söyledi.

Emre BAYLAN/ANTALYA, (DHA)
Foto: Makamdan arşiv fotosu


===


Antalya'dan 5 otele 5 ayrı ödül

SON yıllarda önemli ölçüde büyüyen turizm sektöründe en büyük paya sahip olan lüks otel ve tatil köyleri, standartları ve hizmet kalitesi ile Avrupa listelerinde yer bulmaya başladı. Dünyadaki lüks otelleri tesislerine ve hizmet kalitesine göre sıralayan 'The World Luxury Hotel Awards'ın (WLHA) 2012 yılı için dağıttığı ödüllerde Türkiye'den 12, Antalya'dan 5 otel bulunuyor. Farklı dallarda en iyi otel seçilen Antalya otelleri, dünya listelerini alt üst ediyor.

'Turizmin oscarları' olarak bilinen WLHA ödüllerinden 5'ine Antalya'daki otellerin değer görülmesi bölge turizmcilerinin yüzünü güldürdü. Branşlara göre ayrılan listede, en iyi aile oteli, en iyi kıyı oteli, en romantik otel, en iyi aile oteli, en iyi beach otel, en iyi spa oteli, en iyi şehiriçi oteli, en iyi tarihi otel gibi başlıklar altında seçimler yapıldı. Dünyanın dört bir yanından yüzlerce otelin katıldığı yarışmada, Antalya otelleri açık ara birinci geldi.

WLHA, Güral Premier Tekirova'yı 'Global En İyi Aile Oteli' seçti. Clup Otel Sera 'Avrupa'nın En İyi Kıyı Oteli', Belek'teki Adam&Eve Hotel 'Türkiye'nin En Romantik Oteli', Kundu'daki IC Hotel Green Palace Otel "Türkiye'nin en iyi aile oteli' yine Belek'te bulunan Attaleia Shine Luxury Hotel ise 'Türkiye'nin En İyi Beach Resort Oteli' unvanına layık görüldü. İstanbul, Muğla, Nevşehir ve Bodrum'da da ödül alan oteller The World Luxury Hotel Awards'ın resmi internet sayfasında duyuruldu.

İbrahim LALELİ/ANTALYA, (DHA)
Foto: Ödül alan otellerden


===


Define avcıları yakalandı


ANTALYA'da bir arazide kaçak kazı yaptıkları belirtilen 7 kişi jandarma tarafından yakalanarak gözaltına alındı. Bir istihbaratı değerlendiren Konyaaltı Merkez Jandarma Komutanlığı'na bağlı ekipler, Yarbaşçandır Köyü yakınlarında kaçak kazı yapan şüphelileri takibe aldı. 10 gün süren takibin ardından önceki gün öğle saatlerinde arazi taramasına çıkan jandarma, kazıda kullanılan hilti, jeneratör, patlayıcı yapımında kullanılan gübre, balyoz ve bazı kazı aletlerini ele geçirdi. Havanın kararmasıyla şüphelilerin kaldıkları eve yapılan operasyonda E.Ö (34), A.K (37), E.Y (49), Y.B (34), H.Ş (26), R.Y (40) ve T.Ş (38) gözaltına alındı. Şüphelilerin kazı yaptığı alanda 3 metre derinliğinde çukur açtıkları belirlendi. Jandarma karakolunda ifadeleri alınan zanlılar sorgularının ardından adliyeye sevk edildi.Akif ARICI/ANTALYA, (DHA)Foto: Şüpheliler ve olay yerindeki malzemeler

29 ARALIK CUMARTESİ SABİTLERİ

=============================HAVA DURUMU

-ANTALYA : 09/16 (KUVVETLİ SAĞANAK YAĞIŞLI)BURDUR : 03/07 (SAĞANAK YAĞIŞLI)ISPARTA : 01/08 (SAĞANAK YAĞIŞLI)ALANYA : 11/16 (SAĞANAK YAĞIŞLI)KEMER : 06/13 (SAĞANAK YAĞIŞLI)AFYONKARAHİSAR : 03/10 (YAĞMURLU)MANAVGAT : 06/15 (SAĞANAK YAĞIŞLI)KUMLUCA : 07/15 (SAĞANAK YAĞIŞLI)BUCAK : 02/12 (YAĞMURLU)EĞİRDİR : -1/09 (YAĞMURLU)SANDIKLI : 01/09 (YAĞMURLU)FETHİYE : 07/15 (SAĞANAK YAĞIŞLI)

NAMAZ VAKİTLERİ

-İMSAK GÜNEŞ ÖĞLE İKİNDİ AKŞAM YATSIANTALYA : 05.35 07.03 12.06 14.35 16.58 18.19AFYONKARAHİSAR: 05.38 07.08 12.07 14.31 16.53 18.16BURDUR : 05.38 07.07 12.08 14.35 16.57 18.19ISPARTA : 05.37 07.06 12.07 14.33 16.56 18.18ALANYA : 05.30 06.58 12.01 14.30 16.53 18.14KEMER : 05.36 07.04 12.07 14.36 16.59 18.20KUMLUCA : 05.37 07.05 12.08 14.37 17.00 18.21FETHİYE : 05.42 07.10 12.13 14.41 17.03 18.24

NÖBETÇİ ECZANELER

-ANTALYA

-

BAŞAK Kültür Mah. Kaymak Apt. 12/2 227 74 05

BURCU Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. 324 88 98

CEM Işıklar Cad. 39/B 242 09 44

KONYAALTI BİLGE Atatürk Bulvarı 229 30 33

ÖMÜR Güllük Cad. No:137/C 346 36 30

ÖZCAN Mithat Paşa Cad. 109/B 334 86 00

PASTÖR Kazım Karabekir Cad. 237 66 40

TRAKYA Meydan Tıp Hast. yanı 321 63 20

YENİ EGE Kuzeyyaka Mah. Şelale Cad. 324 71 73AFYONKARAHİSARÇAVUŞOĞLU Uzunçarşı No:22 215 11 31

HAYAT PTT arkası 215 16 26

KUMRU Eski SSK Hastanesi yanı 212 46 61ISPARTA

-

EBRU İstiklal Mah. 104. Cad. No:26/A 218 70 04

KIRMIZI BEYAZ Hızırbey Mah. 1523 Sk. No:8/B 218 00 27BURDURENGİN Konak Mah. Adliye Cad. No:13/B 233 84 68ALANYAFİLİZ Başkent Üniv. Hast. acil girişi 513 04 04

GÜVEN G.Pınarı Mh. Şifa Çıkmazı 19/2 511 24 92KEMER

-

MESUT Devlet Hast. Cad. 814 46 76MANAVGATSEVGİ A.Hisar Mah. Gülveren Cad. 742 24 22

U.AKDENİZ A.Pazarcı Mah. Lise Cad. 743 07 77FETHİYE

-

HİLAL Devlet Hast. arkası 613 54 67

TAŞYAKA Taşyaka Mah. 611 39 01


-

Risksiz yaşam için kentsel dönüşüm


AKDENİZ Belediyeler Birliği tarafından Burdur'da 'Kentsel Dönüşüm' konulu konferansı düzenledi. Belediye Konferans ve Sergi Salonu'nda düzenlenen konferansa Belediye Başkanı Sebahatttin Akkaya, Konyaaltı Belediyesi ve Akdeniz Belediyeler Birliği Başkanı Muhittin Böcek, Antalya, Burdur, Isparta ve Muğla'dan ilçe belediye başkanları, meslek örgütlerinin temsilcileri katıldı.

Burdur'un birinci derecede deprem kuşağında yer aldığını ve kentsel dönüşüme çok önem verdiklerini belirten Belediye Başkanı Akkaya, “Kentsel dönüşüm konusunda hepimiz hassas olmalıyız. İlimizde özellikle 2 bin yılına kadar yapılan binaların çok riskli olduğunu görüyoruz. Resmi binalarımızı testten geçirdik. Birçoğunun yıkılması, birçoğunun da güçlendirilmesi gerekiyor" dedi.

Burdur'da Depremevleri ve Necatibey mahallelerini kentsel dönüşüm sahası ilan ettiklerini vurgulayan Başkan Akkaya, eski yerleşim yerlerinde de kentsel dönüşümü yaygınlaştırmayı hedeflediklerini vurguladı. Vatandaşlardan da konutlarına deprem testi yaptırmalarını isteyen Başkan Akkaya, "Sağlıksız binalar depremde pek çok insanın canını yakacak. Herkes önlem alsın" dedi.

Kentsel dönüşümün sosyal, kültürel boyutlarıyla birlikte düşünülmesi gerektiğini aktaran Akdeniz Belediyeler Birliği Başkanı ve Konyaaltı Belediye Başkanı Muhittin Böcek ise "Toplum kendi değerleri ve kazanımlarını ötelemeden, çağın gelişim sürecine uygun hareket etmelidir. Düzenlediğimiz bu konferansın kentsel dönüşüm kültürünün oluşumuna yönelik çalışmalara ışık tutacağına inanıyorum" diye konuştu.

Konuşmaların ardından Mimar Sinan Üniversitesi Öğretim Üyesi şehir plancısı Ali Faruk Göksu, Kentsel dönüşüm başlığı altında proje geliştirmede yeni yaklaşımlar, kentlerin geleceğine yönelik yol haritaları, afet riski azaltma ve yeni dönüşüm modelleriyle ilgili bilgiler verdi. Türkiye'deki yapı stoğunun yüzde 25'inin riskli olduğunu kaydeden Göksu, deprem riski ve yapı kullanım riskini azaltmak için 'kentsel dönüşüm'ün gerekliliğine işaret etti.


Mesut MADAN/BURDUR,(DHA)
Foto: Konferanstan


===


Ağaç kesme fidan dik


AFYONKARAHİSAR'ın Sandıklı İlçesi'nde 'Ağaç kesme fidan dik' sloganıyla vatandaşlara dikmeleri 8 bin çam fidanı dağıtıldı. Belediye Meydanı'nda düzenlenen etkinlikte, fidanlar, Sandıklı Belediye Başkanı İsmail Elibol ve Afyonkarahisar Orman Fidanlık Müdürlüğüne bağlı Sandıklı Orman Fidanlığı şefi Elif Avcı Çelik tarafından dağıtıldı. Traktörlerle getirilen fidanlar kısa sürede tükendi.

Yılbaşı nedeniyle fidan dağıtımı etkinliği düzenlendiklerini Fidanlık Şefi Elif Avcı Çelik, "Yeni yıl dolayısıyla bölge müdürlüğümüz tarafında halkımıza fidan dağıtım etkinliği düzenlendi. İnşallah amacına ulaşır. Vatandaşlarımızın ilgisi bizleri son derece memnun etti. Dağıtım etkinliğimiz yeni yıla kadar devam edecek. Fidan temin etmek isteyenler belediye önünde fidanlarını ücretsiz alabilir" dedi.

Belediye Başkanı İsmail Elibol ise her yıl Orman Bölge Müdürlüğü ve Sandıklı Fidanlık Şefliği'nin katkılarıyla etkinliğin düzenlendiğini söyledi. Doğanın ve ormanların önemini herkesin bildiğini kaydeden Başkan Elibol, "Ağaç dikerek gelecek nesillere yeşil bir dünya bırakmalıyız. Dağıtılan fidanları toprakla buluşturan vatandaşlarımıza teşekkür ediyorum" dedi.

Ahmet DAĞLI/SANDIKLI, (DHA)
Foto: Fidan dağıtımından foto


===


'Bez bebek geri geliyor'


SÜLEYMAN Demirel Üniversitesi Engelliler Araştırma ve Uygulama Merkezi (ENMER) tarafından hazırlanan ve Avrupa Birliği Bakanlığı Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı (Ulusal Ajans) tarafından kabul edilerek hibe almaya hak kazanan 'Bez Bebek Geri Geliyor' adlı ekolojik oyuncak projesinin değerlendirme toplantısı yapıldı. SDÜ Hafız İbrahim Demiralay Amfisi'nde gerçekleştirilen toplantıya, Vali Yardımcısı Kadri Canan, SDÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hüseyin Akyıldız, sivil toplum örgütlerinin temsilcileri, merkez çalışanları, akademisyenler ve meslek lisesi öğrencileri katıldı.

Toplantıda konuşan SDÜ Engelliler Araştırma Merkezi Müdürü Yrd. Doç. Dr. Yusuf Açıkel, engellilerin hayatına dair her alanda yaşam standartlarının yükseltilmesi için araştırma ve uygulama faaliyetlerinde bulunduklarını belirtti. Engelli öğrenciler için spor faaliyetlerine başlayacaklarını aktaran Yrd. Doç .Dr. Açıkel, "Hep birlikte engelli vatandaşlarımıza destek vererek onların yaşamlarını kolaylaştıralım. Bugün sağlıklı olabiliriz ama yarın kendimizin, çocuklarımızın, engelli olabileceğini unutmayalım" diye konuştu.

ISPARTA ENGELSİZ KENT HALİNE GELECEK

Engelliliğin bir gerçek olduğuna işaret eden Vali Yardımcısı Kadri Canan ise “Bunu göz ardı etmemiz mümkün değil. Üzücü tabi ki ama engelliyi ev hapsetmenin de, soysal hayattan dışlamanın da hiçbir anlamı yok. Artık bunu düşünen de yok zaten. Engellilere yönelik her alanda çalışmalar yapılıyor.

Bu çok güzel bir gelişme. Isparta'da çalışmaların her geçen gün arttığını görüyoruz. Umarım, Isparta çok yakın bir gelecekte engelliler için engelsiz, yaşanılabilir bir kent haline gelir" diye konuştu.

TOPLUMUN YÜZDE 13'ü ENGELLİ

Toplumun yüzde 13'ünü engelli vatandaşların oluşturduğunu açıklayan Prof. Dr. Hüseyin Akyıldız ise, “Engelliliğin ortaya çıkışının iki nedeni var. Bir tanesi kader, bir tanesi de insanların ruhlarında, vicdanlarında asıl oralarda ortaya çıkan engelliliğin yeryüzünde kan ve revan içerisinde insanlığı bırakarak ortaya çıkardığı engeldir" dedi. Konuşmaların ardından, İş-Kur İl Müdürü Hüseyin Ergin, 'Engellilerin istihdam sorunları ve çözüm yolları' konulu konferans verdi.


Mehmet ERÇAKIR/ISPARTA, (DHA)
Foto: Toplantıdan===


Önce kurs sonra iş


Afyonkarahisar'da 2009 yılından hizmet veren Tempo Çağrı Merkezi'nin İŞ-KUR ile başlattığı istihdam projesi ilk mezunlarını verdi. Temmuz ayında 8 sınıfla başlayan ve 833 kişinin eğitim aldığı 'İŞKUR Çağrı Merkezi Elemanı Meslek Edindirme Kursu'nu başarıyla bitirenlerden 449'u istihdam edildi. Gençler, Tempo Çağrı Merkezi'nde düzenlenen törenle sertifikalarını aldı. Törende, Tempo Çağrı Merkezi Genel Müdürü Cemal Akar ve İnsan Kaynakları Direktörü Özgül Topkan'la birlikte Afyonkarahisar Vali Yardımcısı Ahmet Ertürk ile İŞKUR İl Müdürü Erdem Ünlüyalvaç da hazır bulundu.

PARLAK BİR KARİYERİN BAŞLANGICI

Sertifika töreninde konuşan Tempo Çağrı Merkezi Genel Müdürü Cemal Akar, çağrı merkezi sektöründe İŞKUR işbirliği ile gerçekleştirdikleri bu proje sayesinde Afyonkarahisar'daki gençlerin sektörün en kapsamlı eğitimini alarak meslek sahibi olduklarını belirtti. Akar, 'İlk mezunlarımızdan 449 gencimiz, kursu başarıyla bitirerek sertifikalarını aldı. Bu gençler, kısa vadede Tempo için, orta ve uzun vadede ise ülke ve sektör için büyük kazanç" dedi.

KAPSAMLI BİR EĞİTİM ALDILAR

Sertifika töreninde söz alan İŞKUR İl Müdürü Erdem Ünlüyalvaç da Tempo Çağrı Merkezi ile oluşturdukları istihdam projesinin ilk mezunlarını vermesinin mutluluğunu yaşadıklarını belirtti. Vali Yardımcısı Ahmet Ertürk "1850 civarında bir kursiyer var. 500 civarında da sertifika vermişiz. Yeni 500 gencimizin daha iş hayatına atılması çok önemli bir olay. Bunu en az 4-5 ile çarpınız, katkıda bulunan kişi sayısı ortaya çıkıyor. İstihdama katkılarından dolayı Tempo İş Merkezi'ne teşekkür ediyoruz" dedi.


Murat ARISOY/AFYONKARAHİSAR, (DHA)
Foto: Sertifika töreni===


Lösemili kardeşlerine yardımcı olacaklar


LÖSEMİLİ Çocuklar Vakfı, 'Kampüste LÖSEV' projesi çerçevesinde Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Ahmet Necdet Sezer Kampüsü'nde yer alan Üniyurt'ta sunum yaptı. Sunumdan önce basın mensuplarının sorularını yanıtlayan LÖSEV Halkla İlişkiler çalışanı Can Öney, “Türkiye çapında üniversitelerde öğrencileri bilinçlendirmek amacıyla sunumlar gerçekleştiriyoruz. AKÜ'deki öğrencilerle LÖSEV hakkında bilgileri paylaşıyoruz. Üniversite öğrencilerinin birçok alanda görev alabilirler. 50 üniversitede bu anlatılıyor. 1 milyondan fazla gönüllümüz var, büyük bir kısmını üniversite öğrencisi" dedi.

TOPLUMSAL DUYARLILIK ARTIYOR

Üniyurt Halkla İlişkiler Uzmanı Nilüfer Kaya Özkan da öğrencilerin toplumsal duyarlılıklarının artması için önemli çalışmalara imza attıklarını söyledi. Özkan, “Öğrencilerimizle ilgili sosyal sorumluluk projelerimiz var bizim. Öğrencilerimize duyarlı ve bilinçli olmayı öğretmeye çalışıyoruz. Kişisel gelişimlerine katkıda bulunmaya çalışıyoruz. LÖSV sunumu da bunun bir ayağı. Bu hafta Huzurevi'ne de gittik öğrencilerimizle. LÖSEV'in Afyonkarahisar'da daha önce gelmediklerini öğrendik ve bu sunumun yararlı olacağını düşündükö diye konuştu.


Murat ARISOY/AFYONKARAHİSAR, (DHA)
Foto: Sunumdan


===


Risk almaktan çekinmeyin

Afyonkarahisar İl İdare Kurulu, Afyonkarahisar Valisi İrfan Balkanlıoğlu'nun başkanlığında toplandı. Atatürk Kültür Merkezi'ndeki toplantıya, daire müdürleri katıldı. Vali İrfan Balkanlıoğlu, daire müdürlerinin risk almaktan çekinmemesi gerektiğini belirtti. Balkanlıoğlu, “İnisiyatif almak da gerekiyor. Bir yerde bir şey yapılacaksa riske girmekten çekinmemek gerek. Para yemişsek, birine haksızlık yapmışsak orada mesul oluruz. Kanuna aykırı bir şey yapmadığımız zaman, kamudaki arkadaşlarımız karar almaktan çekinmesinler" dedi.

Kurum müdürlerine inisiyatif almaktan çekinmemelerini tavsiye eden Vali Balkanlıoğlu, "Üst makama bir soralım deyince yukarısı yapmayın diyor. Bu sefer yapmak da doğru olmuyor. Bir konuyu ilk bunu uygulayan sizler olun. Belki örnek olursunuz, bağlı bulunduğunuz Bakanlık, bu uygulamanızı genelge ile örnek gösterirö dedi.

TASARRUF HATIRLATMASI

Devlete ait araç-gereçlerin de tasarruflu bir şekilde kullanılması gerektiğini belirten Vali Balkanlıoğlu, "Standardı yükselteceğiz inşallah. Bize emanet edilen paraları, araç gereci tasarruflu kullanmak da görevlerimiz arasında. Yazışmaları, bir akıl ürünü olacak şekilde üretmenizde yarar var. Hele hele üst mercilere gönderdiğiniz yazıları, özenerek yazdığınızda görevinizi ne kadar sevdiğinize karine teşkil ediyorö diye konuştu.

Murat ARISOY/AFYONKARAHİSAR, (DHA)
Foto: ToplantıdanÖğrencilere kitap seti

AFYONKARAHİSAR Hocalar İlçesi Belediye Başkanı Mustafa Akın, üniversite sınavlarına hazırlanan Hocalar Yatılı Bölge Ortaokulu öğrencilerine hazırlık kitapları ve soru bankasından ulaşan kitap seti hediye etti. YİBO öğrencilerini makamında kabul eden Başkan Akın, "Büyük başarılar özel hediyelerle ödüllendirilir. Önümüzdeki yıl liselere giriş sınavlarında en yüksek puanı alan 3 öğrenciye tablet bilgisayar hediye edeceğim" dedi.

Ahmet DAĞLI/HOCALAR, (DHA)
Foto: Hocalar Belediye Başkanının kitap hediye ederken foto


===


Emniyetin minik ziyaretçileri

BUCAK Mehmet Akif Ersoy İlköğretim Okulu öğrencileri ve sınıf öğretmeni Fatma Turan, Bucak Emniyet Müdürlüğü'nü ziyaret etti. Bucak Emniyet Müdürü Rahmi Öztürk minik öğrencilere mobese, trafik olay yeri inceleme, asayiş ve polisin hizmetleri konusunda bilgilendirme yaptı. Minik öğrenciler merak ettikleri soruları Emniyet Müdürü Rahmi Öztürk'e sordu. Öztürk, ziyarette, küçük konuklarına trafik kurallarına uymalarını ve ailelerini de bu konularda uyarmaları yönünde tavsiyelerde bulunuldu.

Halim AKCA/BUCAK, (DHA)
Foto: Ziyaretten
   Bu haber 10413 defa okunmuştur.

Reklam

YORUM YAZYORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

FACEBOOK YORUM
Yorum

ÇOK OKUNAN HABERLER
YUKARI