Harran Üniversii Öğrencileri Sıkıntılı
Bugun...
Harran Üniversii Öğrencileri Sıkıntılı
Harran Üniversii Öğrencileri Sıkıntılı

facebook-paylas
Tarih: 25-01-2013 15:06
Harran Üniversii Öğrencileri Sıkıntılı

Harran Üniversitesi öğrencileri tarafından yapılan açıklamada:”Bilindiği üzere üniversite öğrencileri geçmişten günümüze çoğunlukla dinamik bir yapıda olup, toplumsal sorunlara duyarlı olmuşlardır. Bu temelde dünyada birçok öğrenci hareketi oluşmuştur. Türkiye öğrenci hareketi de dünyada diğer birçok ülkede olduğu gibi tarihsel bağlara sahiptir ve toplumsal muhalefetin kuvvetli bir eksenini oluşturmuştur. Bu durum son derece olağandır ve kendi sorunlarını yüksek sesle / eylemliliklerle dile getirmişlerdir.
Fakat son yıllarda Türkiye’de öğrencilere yönelik özel bir politika uygulanıyor. Barış görüşmelerinin konuşulduğu böylesi bir süreçle büyük bir çelişki olarak, günümüzde ne yazık ki Türkiye’nin her yerinde özellikle de üniversite öğrencileri üzerinde yoğun baskılar oluşmuş durumdadır.
Söz konusu baskılar Urfa’da ise had safhaya çıkmıştır. Biz Harran Üniversitesi  öğrencileri olarak düşünce, ifade ve örgütlenme özgürlüğünü kullandığımız için, muhalif olduğumuz için; üniversite yönetimi tarafından keyfi olarak çeşitli bahanelerle kınama, uzaklaştırma, yükseköğretim kurumundan çıkartılma gibi cezalar almaktayız. Bunun dışında kampüslerimize konuşlandırılan TEM Şube Birimi polislerince devamlı gözetim altında tutularak psikolojik baskıya maruz kalmaktayız.
Okulda attığımız her adım takip edildiği gibi okul dışında da maalesef rahat bırakılmıyoruz. Öğrenci haklarını savunmak, üniversitemizde yaşanan eksiklikleri gündem yapıp bunların giderilmesi için kamuoyu oluşturmak, öğrenciler arasında dayanışma ve yardımlaşmayı sağlamak amacıyla kurduğumuz Harran Öğrenci Derneği’miz (HÖDER) de yoğun baskı altındadır.
Toplumsal olaylara duyarlılığı olan ve özelde Harran Üniversitesi öğrencilerinin yaşadıkları sorunlara çözüm bulabilmek için çalışmalar yürüten HÖDER, Şanlıurfa Dernekler Müdürlüğü’ne bağlı resmi ve tamamen yasal bir kurum olmasına rağmen, her türlü etkinliğine sanki yasadışı bir faaliyetmiş gibi yaklaşılmaktadır. Örneğin kamuoyunun da şahit olduğu gibi en sıradan bir konserimizde bile güvenlik bahanesiyle toma ve zırhlı araçlarla etrafımız sarıldı,polis ablukası altında gerçekleşen konsere giren çıkan tüm arkadaşlarımızdan tek tek kimlik soruldu ve kimlik bilgileri kaydedildi.Sonra da bu arkadaşlarımızın aileleri telefonla arandı ve: ‘’çocuğunuz illegal faaliyetlere katılıyor.’’, ’’çocuğunuz yasadışı faaliyet yürüten bir derneğe gidiyor’’ denildi,deniliyor. Böylece ailelerimiz hiç yere kaygılandırılıyor. Dolayısıyla ailelerimizin hassasiyetleri üzerinden bizlere baskı oluşturulmak isteniyor.
Ayrıca kimlik bilgilerinin kaydı yani fişlemenin ve bu kayıtlar sonrasında ailelerin telefonla aranarak kaygılandırılmasının ve de yasal olan derneğimizin yasa dışı lanse edilmesinin de hukuk dışı olduğunu düşünmekteyiz. Yine anayasal bir hak olan 'Örgütlenme özgürlüğü'nü kullanarak HÖDER’e üye olan öğrenci arkadaşlarımız da, kendilerini ‘’TEM polisi’’ olarak tanıtan bazı şahısların çetevari  baskıları altındadır. Bu şahıslar, seçtikleri üyelerimizi Urfa dışına kırsal bölgelere götürüp kendilerine ajanlık / muhbirlik teklif ediyorlarmış. Birçok üyemizden bu yönde şikayetler alıyoruz, bunun takipçisi olacağız.    
Bu saydığımız  tüm konularda Şanlıurfa valisini ve yetkili tüm savcıları göreve çağırıyoruz…
Bitiriken şunu da belirtmek istiyoruz; en son Harran Üniversitesi’nde yaşanan zam protestosu örneğinde görüldüğü gibi basın-yayın organlarına büyük bir görev düşmektedir. Basın, öğrencilerin sorunlarına dair daha sorumlu bir yaklaşıma sahip olmalı, toplantı ve gösterilerin “ifade özgürlüğünün toplu kullanımı” olarak değerlendirilmesi gerektiği yönünde toplumu bilinçlendirmelidir, diye düşünüyoruz.”
Bu haber 19355 defa okunmuştur.

Reklam

YORUM YAZYORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

FACEBOOK YORUM
Yorum

ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
Reklam
YUKARI