Suruç Su ile Nikahlanacak
Bugun...
Suruç Su ile Nikahlanacak
Suruç Su ile Nikahlanacak

facebook-paylas
Tarih: 10-05-2013 19:43
Suruç Su ile Nikahlanacak

 

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Suruç ilçesinde 3 sulama tesisinin temelini attılar, yapımı tamamlanan bir sulama tesisinin de açılışını gerçekleştirdiler. 161 milyon TL’ye mal olacak Bozova Pompaj Sulaması 3. Kısım şebeke, Taşbasan Sol Sahil 1. Kısım Şebeke, Suruç Ovası Pompaj Sulaması TP1 Pompaj Sulaması Şebeke projelerinin temelini atan ve Tepedibi Sulamasının açılışını gerçekleştiren Eroğlu ve Çelik Cumhuriyet Meydanı’nın da Suruç halkına hitap ettiler.

 

GAP Dünya’ya gıda ihraç eden bir merkez olacak.

 

Konuşmasına ‘Suruç’lu insanlar çalışkan ve cefakardır' sözleriyle başlayan Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu Suruç’a 42 yeni proje müjdesi ile geldiğini söyledi. Bakan Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Suruç ovasının çok verimli olduğunu, 17 bin 175 metre uzunluğunda, 7 metre çapındaki tünel ile 950 bin hektar araziyi sulayacak olan Suruç Ovası Sulama Projesi’nin yıl sonunda bitirileceğini belirtti. Prof. Dr. Veysel Eroğlu ‘Bugün temelini attığımız 3 tesis Suruç ve Bozova’da 351.00 dekar araziyi suya kavuşturacak. GAP’ı Dünya’ya Gıda ihraç eden bir merkez haline getirmek istiyoruz.  Orman Bölge Müdürlüğünü Şanlıurfa’ya kurduk. Şanlıurfa’ya 13 adet meteoroloji ölçüm istasyonu kurduk. Şanlıurfa’nın havası artık Dünya’nın her yerinden görülebiliyor. Şanlıurfa’ya ayrıca bir müjde daha veriyorum; kentimize 11 adet sulama göleti yapacağız. Şanlıurfa’ya bu yıl sonuna kadar 4.5 milyar TL yatırım yapacağız’ dedi.  

 

Suruç su ile nikahlanacak.

 

Törende konuşan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik ise yakın bir tarihte Suruç’un su ile nikahlanacağını ifade etti. Temel at, git Ankara’da yat anlayışını değiştirdiklerine dikkat çeken Bakan Çelik, temeli attıklarını, sonra da gelip açılışını yaptıklarını belirtti. Bakan Çelik ’10 yılda Şanlıurfa’ya yapılan yatırımın değeri 13.5 milyar TL. Şanlıurfa’ya son 2 yılda 6.7 milyar TL’lik yatırım yapılmış. Tarımsal destekler 10 yılda 4 milyar TL yapılmış. 106 bin büyük baş hayvanın barınacağı, 5 bin kişinin istihdam edileceği besi organize sanayi bölgesinin yapımı Şanlıurfa’da gerçekleşiyor. Şanlıurfa hem tarım hem de hayvancılıkta merkez olmaya doğru ilerliyor.’ Dedi.

 

29 Ekim’de Suruç yeni bir tarih yazacak.

 

Törendeki bir diğer konuşmacı olan AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Dr. Abdülkerim Gök ise bugün temeli atılan ve açılışı yapan sulama projelerinin uzun vadede Suruç’un adeta kaderini değiştireceğini, ülkemize, milletimize ve bölgemize önemli katılarının olacağını vurguladı. Suruç’un yıllarca ihmal edilip kaderiyle baş başa bırakıldığına da dikkat çeken Milletvekili Gök, Suruç’un 29 Ekim 2013 tarihinde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın gerçekleştireceği ‘Suruç Sulama Projesi’nin açılışı ile yeni bir tarih yazacağını, Suruç’un huzurun, kardeşliğin ve birlikteliğin ilçesi olacağını söyledi.  

 

Şanlıurfa Valisi Celalettin Güvenç ise konuşmasında şu sözleri kaydetti;

 

Suruç’un makus tarihini yeniyoruz. Çorak toprakları su, zenginlik ve bereketle buluşturuyoruz. Mücadelemiz; bu topaklarda yokluğun, yoksuzluğun, yoksulluğun ve yolsuzluğun ortadan kaldırılmasıdır. Allah’a çok şükür bu yolda millet olarak, hükümet olarak ve devlet olarak önemli mesafeler aldık. Kimse bizi yolumuzdan döndüremeyecek. Bu topraklara zenginlik, barış ve huzur gelecek. ‘ şeklinde konuştu.

 

Açılış ve temel atma törenine Bakanlar Faruk Çelik ve Prof. Dr. Veysel Eroğlu’nun yanı sıra; AK Parti Şanlıurfa Milletvekilleri Halil Özcan, Seyit Eyyüpoğlu, Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Ahmet Eşref Fakıbaba, Şanlıurfa Emniyet Müdürü Mehmet Likoğlu, Çevre ve Orman Bakanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Müşaviri Cemal Nogay, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Uğur Büyükhatipoğlu, İl Genel Meclisi Başkanı Mustafa Yavuz, DSİ 15. Bölge Müdürü Numan Doğan Gündüz, İŞKUR İl Müdürü Necdet Karasevda, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Sabri Ertekin, Dedaş Şanlıurfa İl Müdürü Aziz Gündüz, İl Müftüsü İhsan Açık, DSİ 15. Bölge Müdür Yardımcısı Şadan Sever, AK Parti Merkez İlçe Başkanı Mustafa Zahit, AK Parti Siverek İlçe Başkanı İlhan Çelik, AK Parti Merkez İlçe Başkan Yardımcısı Hasan Çay ve İl Başkanlığı Yönetim Kurulu Üyesi Hacı Yaygın katıldı.

 

İşi geciktiren okul yapacak.

 

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, temel atma butonuna basarken yapılacak olan sulama projelerin müteahhitlerine taahhütname imzalattı, işin gecikmesi halinde Suruç’a okul yapma sözünü aldı.

 

Bakanlar Prof. Dr. Veysel Eroğlu ve Faruk Çelik, Suruç’ta kıldıkları Cuma namazının ardından esnafı da ziyaret ettikten sonra ilçeden ayrıldılar.

 
Bu haber 37626 defa okunmuştur.

Reklam

YORUM YAZYORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

FACEBOOK YORUM
Yorum

ÇOK OKUNAN HABERLER
YUKARI