Yerel Seçimlerde Eyyübiye Analizi
Bugun...
Yerel Seçimlerde Eyyübiye Analizi
Yerel Seçimlerde Eyyübiye Analizi

facebook-paylas
Tarih: 19-08-2013 09:15
Yerel Seçimlerde Eyyübiye Analizi

Ahmet Şentürk’ün analizi

Şanlıurfa’nın Büyükşehir olmasıyla birlikte oluşan 3. Belediyeden biri olan Eyyübiye belkide 3 ilçe belediyeleri arasında seçmenleri bakımından en yoğun ilçemiz.

Seçmeni Kürt, Türk ve Araplardan oluşan Eyyübiye belediyesini almak isteyen parti ve aday adayları çalışmalarına erken başlamış. Analizler için dolaşırken, çoğu işyerinde aday adaylarının tanıtıcı kartvizit veya broşürüyle karşılaştım. Özellikle Ak Parti’de aday adayı enflasyonu yaşanacağı gözlemleniyor. Diğer Partilerde özellikle MHP ve BDP, Ak Parti’nin adayına göre kendi adayın belirleyeceği belirtiliyor. Ak Parti’den aday adaylarının çok olası avantaj olduğu gibi dezavantajda teşkil edecek. İsmini göremeyen herhangi bir blok ciddi alternatif oluşturabilir. Aday adaylığına talip olanların dahi Belediye sınırlarını tam bilmedikleri Eyyübiye, Şanlıurfa’nın en renkli seçim geçireceği bir ilçe olacak.

Bu ilçe özellikle Ak Parti’nin başını hayli ağrıtacak gibi görünüyor. Özellikle Arap seçmenlerin, “Arap bir aday olmazsa fikrimiz değişir” söylemleri dikkat çeken bir husus. Ak Parti’nin Eyyübiye ilçesini eninde sonunda araştırıp en ince ayrıntıyı da gözden kaçırmadan adayını tespit etmesi lazım. İlçedeki tüm unsurları dinleyip planı ona göre yapması lazım. Yani Eyyübiye Ak Parti için çantada keklik değil.

BDP ise tüm bu söylentilerden uzak kendi politikası doğrultusunda aday belirleyecek. Yine de BDP’de seçim stratejisini Ak Parti’nin olumlu veya olumsuz karşılanan isimden sonra açıklayacak sanırım.

MHP’de ise adaylığa niyetli olanlarda tıpkı BDP gibi Ak Parti’nin adayının belli olmasını bekliyor. Hatta il başkanı İbrahim Özyavuz’un Harran yerine Eyyübiye Belediye Başkanlığına hazırlandığı konuşuluyor. Diğer partilerin ise şansları da herhangi bir çalışmaları da yok. Tüm kapıların Ak Partinin açıklayacağı aday isminden sonra doğabilecek olumlu ya da olumsuz tepkilere göre cephe alacakları öngörülüyor. Yani kısaca Ak Parti kendi göbeğini kendisi kesecek. Doğacak tepkilerden diğer partilerin iştahını kabartacak dışında çıkabilecek herhangi bir bağımsız adayın prim yapmayacağı da vurgulanıyor. Eyyübiye’de partiler yarışacak.

Ak Parti’nin bu ilçeyi alması için bayağı fikir jimlastiği yapması gerekecek. Öyle bir aday açıklanmalı ki tarafsız kişiler tarafından dahi benimsensin. Bazı gruplar değişik görevlere yani ilçe başkanlığı, meclis üyeliği özellikle Büyükşehir Belediyesine meclis üyelikleriyle taltif edilebilir.

SEYDİ AMCA BÖLGEDE ANAHTAR

Bölgede özellikle etkin olan milletvekili Seyit Eyüpoğlu’nun süreçte aktif rol alması bölgedeki arap aşiretleri ve diğer bölge aşiretleriyle olan diyaloglarıyla doğruyu tespit edip doğabilecek tepkileri azaltması gerekecek.

Bu konuda bölgeyi iyi bilen STK ve kanaat önderlerinin fikirlerinin de alınıp iyi bir analiz gerekiyor. Çarşı pazarda analizler için dolaşırken herkesin özellikle kendisine yakın olan aday isimlerini istediği gördüm. Arap seçmenin Arap aday, Kürt seçmenin ise Kürt aday, Aşiret seçmeninin Aşiret bağlantılı aday istediği bir yer bu ilçe.

Eyyübiye ilçesinde çok farklı anekdotlar dinledim. İlgimi çeken 2 tanesini yazacağım.

Bir yaşlı amcanın anlattığına göre “Sen bakma bu kadar aday adaylığının bolluğuna. Çoğu biliyor ki aday gösterilmeyecek. Belediye başkanı olma ihtimali sıfır. Fakat yaşlandıklarında torunları falan tarihte Belediye Başkan adayıydı demek için aday adayı olup hem bilgi kirliliği yapıyorlar. Hem de hiç yok yeren aday olmadıkları zaman karşı cepheye destek veriyorlar.”

Bu bana ilginç geldi.

Diğeri ise daha ilginç.

Bülent Ersoy, bir otelde ses yarışması için jüri. Urfalıları dinlemekte. Tabi her işte olduğu gibi bu iştede sayış ve kuyruk hak getire. İçeriye giren bir kişiye daha türkü söylemeden Bülent Ersoy “Tamam çık dışarı” dedi.

Gururu kırıldığını düşünen genç çıkmadan itiraz etti. “Siz beni dinlemeden neden çık dışarı dediniz?” Ersoy “Sizin ağzınızı açmanızdan türkü söyleyemeyeceğinizi anladım.” Cevabını vermiş.

Tabi gencin ısrarı üzerine Bülent hanım dinlemeye başlamış. Genç türkü söylemeye başlamasıyla atılması bir olmuş.

Hacı amca, anlattığı bu hikayeyi Ak Parti’nin jürisine bağladı. “Urfa’da aday seçecek olan jüri Bülent Ersoy gibi mülakata girecek olanların adaylık için uygun biri olup olmadığını anlaması gerekiyor.” dedi.

Analiz yaparken, sevenleri tarafından ismi geçen bir çok kişi olduğunu gördüm. Bu isimlerin bazıları Haliliye içinde söyleniyor ama bu ilçede daha çok duyduğum için buraya yazacağım.

Ahmet Bahçıvan, Habip Arslan, Mahmut Kırıkçı, Aliihsan Delioğlu, Ali Doğan, Mehmet Yalçınkaya, İbrahim Kubat, Ziya Demir, Halaf Yıldız, Enver Keskinbıçak, Haşim Şeyhanlıoğlu, Hüseyin Aslıhan, Mehmet Acemoğlu, Mehmet Moğal, Mustafa Tepe, İbrahim Akbayır, Mehmet Alak, Halit Kılıç, Ahmet Çavlı, İhsan Çarmıklı, Hasan Oğul, Abdülkadir Kol, Haluk Akçal, Salih Şeyhanlı, İbrahim Özyavuz, İbrahim Toru ve bu liste uzayıp gidiyor.

Çarşıda 2 adım öne çıkmış herhangi bir aday yok. Şayet Ak Parti aday isminde büyük bir yanlış yapmazsa tartışmasız favori. İkincilik için MHP ve BDP yarışır gibi. Tabi bugün için görünen bu. Yalnız siyasette 24 saat dahi uzun bir süre. Siyasette her şey olabilir.

YEREL SEÇİMLERDE ŞANLIURFA ANALİZİ  İÇİN TIKLAYIN

YEREL SEÇİMLERDE KARAKÖPRÜ ANALİZİ İÇİN TIKLAYIN

YEREL SEÇİMLERDE EYYÜBİYE ANALİZİ  İÇİN TIKLAYIN

YEREL SEÇİMLERDE HALİLİYE ANALİZİ İÇİN TIKLAYIN

YEREL SEÇİMLERDE AKÇAKALE ANALİZİ İÇİN TIKLAYIN

YEREL SEÇİMLERDE BİRECİK ANALİZİ İÇİN TIKLAYIN

YEREL SEÇİMLERDE BOZOVA ANALİZİ İÇİN TIKLAYIN

YEREL SEÇİMLERDE CEYLANPINAR ANALİZİ İÇİN TIKLAYIN

YEREL SEÇİMLERDE HALFETİ ANALİZİ İÇİN TIKLAYIN

YEREL SEÇİMLERDE HARRAN ANALİZİ İÇİN TIKLAYIN

 YEREL SEÇİMLERDE HİLVAN ANALİZİ İÇİN TIKLAYIN

YEREL SEÇİMLERDE SİVEREK ANALİZİ İÇİN TIKLAYIN

 YEREL SEÇİMLERDE SURUÇ ANALİZİ İÇİN TIKLAYIN

YEREL SEÇİMLERDE VİRANŞEHİR ANALİZİ İÇİN TIKLAYIN

 

 
Bu haber 116356 defa okunmuştur.

Reklam

YORUM YAZYORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

FACEBOOK YORUM
Yorum

ÇOK OKUNAN HABERLER
YUKARI