Tayvan’dan dev firmalar ile Türkiye çıkarması
Bugun...
Tayvan’dan dev firmalar ile Türkiye çıkarması
Tayvan’dan dev firmalar ile Türkiye çıkarması

facebook-paylas
Tarih: 27-09-2013 14:15
Tayvan’dan dev firmalar ile  Türkiye çıkarmasıTürkiye’ye yılda yaklaşık 1,6 milyar dolar ihracat yapan Tayvan, 3 yıl içinde Türkiye’ye yaptığı ticareti iki katına çıkarmayı hedefliyor.

İstinye Parkt’ta 27 Eylül-1 Ekim tarihleri arasında düzenlenen “Taiwan Excellence Günleri” sanatçı Atiye’nin performansı, teknolojik şovlar, büyük ödüllerin kazanıldığı ilginç “InnoHunter” oyununun gerçekleştirildiği görkemli bir törenle açıldı. Tayvan Ekonomi Bakanlığı’na bağlı Tayvan Dış Ticaret Ofisi (BOFT) girişimi olarak, Tayvan Dış Ticaret Geliştirme Kurulu (TAITRA) tarafından düzenlenen etkinliğin açılış konuşmalarını, Tayvan Ticaret Merkezi Türkiye Direktörü Patty Yen, Taipei Ekonomik ve Kültürel Misyonun İktisadi Bölüm Direktörü Sayın Huan-Pai Fan, Ekonomi Bakanlığı Anlaşmalar Genel Müdürlüğü Şube Müdürü Caner Sannav, Acer Ülke Müdürü Sinan Kender ve Asus Ülke Müdürü Kevin Li yaptı.

Türkiye’de Tayvan markalarına yönelik tüketici farkındalığını artırmak için düzenlenen etkinlikteki tüm katılımcılar, Taiwan Excellence Ödülü’nü kazanarak uluslararası standartta mükemmeliği kanıtlanmış ürünlerini sergiliyorlar. Asus, Acer, HTC başta olmak üzere dünya çapında tanınan teknoloji markaları ile bilgi ve iletişim teknolojileri, ev aletleri ve spor ile eğlence ürünlerinin de arasında bulunduğu ‘Taiwan Excellence Ödülü’ alan 42 Tayvanlı markanın, 110’dan fazla ürünü Türk yatırımcısı ve tüketicisiyle İstinye Park’ta buluştu.

Tayvan Ticaret Merkezi’nin 56 ülkede faaliyet gösterdiğini ve 26 yıldır Türkiye’de yer aldığına değinerek konuşmasına başlayan Tayvan Ticaret Merkezi-İstanbul Türkiye Direktörü Patty Yen, “Bizim asıl görevimiz Tayvan ile Türkiye arasındaki ticari ilişkileri teşvik etmek ve ücretsiz iş hizmeti sağlamaktır. Bu etkinlikte yer alan markaların birçoğunu sizler zaten çok yakından biliyorsunuz ancak belki de birer Tayvan markası olduklarının farkında değilsiniz. Bizim bu etkinlikteki amacımız Tayvan ürünlerinin kalitesini ve yeniliklerini sizlere daha yakından tanıtmak” dedi.

STRATEJİK ÜLKE: TÜRKİYE
Taipei Ekonomi ve Kültür Misyonu İktisadi Bölüm, Ankara Direktörü Juan-Pai Fan, iki ülke arasındaki yakın ticari bağların güçlü bir şekilde oluştuğunu, ancak daha fazla alanda da keşif ve gelişime açık imkânların mevcut olduğunu vurguladı ve “Tayvan Ekonomi Bakanlığı, Türkiye’yi 2013 yılı için stratejik ülke seçti. Türkiye neredeyse tüm sektörlerde Tayvan’ın en önemli ticaret ortaklarından biri konumuna gelmiş bulunuyor. 2012 yılında Tayvan’ın Türkiye’ye yaptığı ihracatın toplam değeri 1.6 milyar doların üzerinde. Tayvan’ın hızla büyümek ve ticaretini artırmak istediği ülkelerin başında da Türkiye geliyor. Tayvan’ın dünyaca ünlü firmaları yüksek kaliteye ve katma değere sahip ürünler üretmek için en yeni yöntemleri Ar-Ge faaliyetlerini geliştirerek kullanıyor” dedi.

Acer Ülke Müdürü Sinan Kander de yaptığı konuşmada, “Acer,1976 yılından beri teknoloji ile insanlar arasındaki bariyerleri yıkma misyonu ile kendini, insanların hayatlarını iyileştiren, yenilikçi ürünleri tasarlama, araştırma, pazarlama, satış ve desteğine adamış bir Tayvan markasıdır. Bir çoğuna 'Tayvan Excellence Ödülü' de layık görülmüş olan çevre dostu bilgisayarlar, ekranlar, projektörler, sunucular, tabletler ve akıllı telefonlardan oluşan yeşil tedarik zincirimiz ile, müşterilerimizin sınırların ötesini keşfetmeleri ve daha fazla deneyim sahibi olmaları için ihtiyaç duydukları tüm araçları temin ediyoruz. Toplam dizüstü bilgisayar alanında dünya çapında 3. sırada (IDC 2012) yer alarak Markamızı Dünya çapında en iyi sekilde temsil etmenin gururunu yaşıyoruz.” dedi.
Dünyanın en çok satan, en çok ödül alan anakartlarının üreticisi olduklarını vurgulayan Asus Ülke Müdürü Kevin Li, aynı zamanda en büyük üç dizüstü bilgisayar markasından da biri olmanın gurunu yaşadıklarını belirtti. Li konuşmasını şöyle sürdürdü: “Yeni dijital çağda öncü bir kuruluş olarak, günümüzün dijital ev ve ofislerinin ihtiyaçlarını mükemmel bir şekilde karşılayan, içinde anakart, ekran kartı, optik sürücü, monitör, masaüstü bilgisayar, dizüstü bilgisayar, sunucu, multimedya cihazları, kablosuz çözümler, ağ ürünleri, tabletler ve akıllı telefonların olduğu çok sayıda ürünü tasarlayıp, üretiyoruz. Yenilikçi fikirler ve sürekli kalitesi ile ASUS, 2012 yılında toplam 4168 ödül aldı. Dünya çapında en iyi mühendislerin yer aldığı 3800 kişilik AR-GE bölümümüz ile birlikte 12500’den fazla çalışana sahip bir aileyiz. Şirketimizin 2012 geliri yaklaşık 14 milyar $’dır ve amacımız 2013 yılında da istikrarlı büyümemizi devam ettirmektir.”

Tayvan’ın ticari ilişkilerini geliştirmek üzere İngiltere, Brezilya, Hindistan, Endonezya ve Çin’de de düzenlenen ‘Taiwan Excellence Günleri’ Tayvan Ekonomi Bakanlığı’na bağlı Tayvan Dış Ticaret Ofisi (BOFT) girişimi olarak, Tayvan Dış Ticaret Geliştirme Kurulu (TAITRA) tarafından gerçekleştiriliyor.Bu haber 4462 defa okunmuştur.

Reklam

YORUM YAZYORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

FACEBOOK YORUM
Yorum

ÇOK OKUNAN HABERLER
YUKARI