Kurtulmuş: ( Gezi Olayları Ve 17 Aralık Operasyonu ) Türkiye 156.8 Milyar Liralık Ekonomik Değer Kaybı Yaşadı
Bugun...
Kurtulmuş: ( Gezi Olayları Ve 17 Aralık Operasyonu ) Türkiye 156.8 Milyar Liralık Ekonomik Değer Kaybı Yaşadı

facebook-paylas
Tarih: 07-02-2014 14:00
Kurtulmuş: ( Gezi Olayları Ve 17 Aralık Operasyonu ) Türkiye 156.8 Milyar Liralık Ekonomik Değer Kaybı Yaşadı

 

Dilhun GENÇDAL - Yaşar KAÇMAZ/İSTANBUL, ( DHA ) AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Anadolu Aslanları İşadamları Derneği ( ASKON ) tarafından düzenlenen "Gezi ve 17 Aralık Gölgesinde 2014 Türkiye Ekonomisi" konulu panele katıldı. Kurtulmuş, burada yaptığı konuşmada, Türkiye ekonomisine FEDin etkisinin minimal olduğunu belirterek, "Türkiye ekonomisindeki esas etki, Gezi Parkı olaylarıyla birlikte başlayan ve en son 17 Aralık operasyonu ile birlikte gelişen süreçte ortaya çıkan etkilerdir ve bunlar doğal değil, yapay etkilerdir. Türkiye ekonomisinin gücünü azaltmak için ortaya konulmuş olan etkilerdir. Türkiyenin küresel finans piyasalarından etkilenmesini de bir yerde bahane olarak, bu işin arkasına sığınarak bu işlerin yapıldığını söylemek isterim" diye konuştu.

"CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMİ, TÜRKİYEDE SİSTEMİ DEĞİŞTİECEK ÖNEMLİ GELİŞMELERDEN BİRİSİDİR"

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Gezi olayları başlamadan önce Türkiyenin borçlanma faizlerin 4.61 olduğunu kaydederek, şunları söyledi:

"Tarihsel olarak, Türkiyenin tarihinin en düşük noktasına inmişti. Ama maalesef bugün faiz neredeyse 11ler seviyesine çıkmıştır. Döviz, Gezi olayları başlamadan önce 1.7404, bugün 17 Aralık olayları başlamadan evvel 2.47ydi. Bugün geldiği nokta itibariyle 2.2468dir" dedi. Gezi olayları ve 17 Aralık operasyonlarıyla birlikte Türkiyenin 156.8 milyar liralık bir ekonominin değer kaybı yaşadığını kaydeden Kurtulmuş, "Kimin böyle bir kaybı ortaya çıkarmaya hakkı vardır? Bu milletin, fakir, fukaranın, yetimin hakkını, hukukunu böylesine ciddi bir şekilde zayi etmeye kimin hakkı vardır? Birileri istiyor ki, Türkiye bir panik içerisine, ekonomik istikrarsızlık içerisine girsin. Türkiye, bu ekonomik istikrarsızlıkla birlikte yönetilemez bir ülke haline gelsin. Polisi, yargısı, hükümeti, bakanlıkları ayrı telden çalan, kimsenin kimseyi yönetemediği bir Türkiye haline gelsin. Şimdi ikisi at başı gidiyor; siyasi istikrarsızlık isteyenlerle ekonomik istikrarsızlık isteyenler her türlü oyunun içerisinde oyuna devam ediyorlar" diye konuştu.

Numan Kurtulmuş, çözüm sürecinin akamete uğramasını isteyenlerin olduğunu ifade ederek, şöyle devam etti:

 "Önemli meselelerden birisi de, Cumhurbaşkanlığı seçimidir. Bütün Cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesinde Türkiyede bir takım olaylar olmuştur. Bütün Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Türkiyede hep Alicengiz oyunları oynanmıştır. Bu Cumhurbaşkanlığı seçimi ise, Türkiyede gerçekten sistemi değiştirecek önemli gelişmelerden birisidir. Artık Cumhurbaşkanının kim olacağına kapalı kapılar ardında, siyasi elitler karar vermeyecek. Bundan sonra Türkiyede Cumhurbaşkanının kim olacağına millet doğrudan doğruya oylarıyla karar verecek. Yine bir başka önemli mesele, Cenevre görüşmeleridir. Türkiyenin bu Cenevre görüşmelerinde masada çok zayıf bir şekilde olmasını isteyenler Türkiyeyi bu süreçte ciddi bir şekilde köşeye sıkıştırmak istiyorlar."

"VESAYET ODAKLARINA EYVALLAH DİYEN HİÇBİR SİYASET AYAKTA KALMAMIŞTIR"

Demokratik meşruiyete inanan bir kişinin halkın oyundan başka bir vesayet odağını kabul edemeyeceğini söyleyen Kurtulmuş, şöyle konuştu:

 "Ne askeri, ne sivil, ne bürokrasi, ne işadamları, ne uluslararası, ne iç, ne dış, ne de yargı vesayetini hiçbir şekilde kabul edemez. Vesayet odaklarına Eyvallah diyen hiçbir siyaset ayakta kalmamıştır. Demokrasinin önemli hususlarından birisi sivil toplumun gelişmesidir. Herhangi bir dindar ya da seküler cemaat ya da cemiyet, şu ya da bu şekilde toplumun daha ileri gitmesi için bir takım tezler ortaya koyabilir. Ama Hayır, ben devleti yöneteceğim, siyaseti kontrol edeceğim derse, orada başka bir vesayet ortaya çıkmış olur. Buna da hiçbir demokratik meşruiyet sahibi hükümet rıza gösteremez. Dolayısıyla bu çerçevede geçmiş 10 yılın en önemli başarılarından birisi, bu bürokratik oligarşinin zayıflatılmasıdır. Tamamen kalktı diyemiyorum, ama tamamen kalkması da inşallah önümüzdeki süreçte gerçekleşecektir."

SİYASİ PERSPEKTİFLE, MBNİN ALDIĞI KARARLAR ARASINDA BİR UYUM OLMASI GEREKİR

Numan Kurtulmuş, Türkiyenin önünde iki önemli mesele olduğunun altını çizerek, "Bunlardan bir tanesi cari açık meselesidir. Türkiye cari açığını ortadan kaldırmak için önce oynanan bu finanskapitalizmin ve içerideki bir takım çevrelerin oynadığı oyunlara dikkat etmek mecburiyetindedir. İkincisi ise, büyümenin, nitelikli büyüme haline dönüşmesi lazım. Türkiye, bütün dünyanın ciddi krizler yaşadığı bir dönemde büyümeyi sağladı. Ama çok net söylüyorum; bu son operasyonlar ve gelişmelerle Türkiyenin büyümesi maalesef 2014te bir miktar düşecek gibi görünüyor" dedi.

Merkez Bankasıyla ilgili sorulan soruya da Kurtulmuş, "Merkez Bankasının bağımsızlığını tartışmıyoruz. Merkez Bankası, dünyadki bir çok ülkede bağımsızdır. Ancak, şunu ifade etmek isteriz; Merkez Bankasının belki bazı fonksiyonları önümüzdeki dönemde konuşulabilir. Belki olması gereken, siyasi perspektifle, Merkez Bankasının almış olduğu kararlar arasında bir uyum olması gerekir. Çünkü, nihayetinde bütün bu ekonomik kararların hesabını verecek olan hükümettir. Bunu söylerken, Merkez Bankası siyasi bir kurum haline gelsin ya da bağımsızlığı ortadan kalksın demiyoruz" diye konuştu.

DG ( MK ) ( FOTOĞRAF )

 

 
Bu haber 2717 defa okunmuştur.

Reklam

YORUM YAZYORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

FACEBOOK YORUM
Yorum

ÇOK OKUNAN HABERLER
YUKARI