Erdoğan'a Dua eden Avrupalılar
Bugun...
Erdoğan'a Dua eden Avrupalılar

facebook-paylas
Tarih: 10-02-2014 16:02
Erdoğan'a Dua eden Avrupalılar

Muhammed Taşçılar'ın haberi

Kosova’nın Prizren kentine bağlı Mamuşa Beldesi Türkiye’yi Avrupa’da yaşatan tek Türk şehri. 2009 yılında köy statüsünden belediye olan Mamuşa, tipik bir Anadolu köyü gibi.

Yaklaşık 6 bin nüfuslu beldede herkes Türkçe konuşuyor. Dersler ve resmi yazışmalar Türkçe. Kosova Sırp savaşında onbinlerce Arnavut’un sığındığı Mamuşa 1300’lü yıllarda Osmanlı tarafından kurulmuş. 1. Murat zamanında Tokat’tan getirilen Türkler burada Türk kültürünün temelini atarken, Avrupa’dan geri çekilmek zorunda kalan Osmanlıyı halen temsil ediyor.

TÜRKİYE’YE DUA EDİYORLAR

İkindi namazında camide toplanan Mamuşalılar her gün Türkiye’ye ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a dua ediyor. Avrupa’da güçlü bir Türkiye görmek istediklerini dile getiren Mamuşalılar “Türkiye’nin güçlü olması bizim güçlü olmamızdır. Türkiye güçlü olunca Türkler Avrupa’da daha güvende. Her gün Türkiye ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan için dua ediyoruz.” dedi.

Türkiye’de ki gelişmeleri endişeyle izlediklerini belirten Mamuşalı Türkler, “Hükümete yapılanlar Dış güçlerin oyunu. Türkiye bölgede ne zaman güçlense bu tür oyunlar oynanıyor. Allah Türkiye’ye zeval ziyan vermesin. Allah Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a güç kuvvet versin.” diye konuştular.

AVRUPA’DA TÜRKİYE’NİN BAYRAĞINI DALGALANDIRAN BELEDİYE

Türkiye’de eğitim gören Mamşalılar ülkelerine geri dönerek burada çalışmaya devam ederken, son yıllarda Türkiye’nin eğitim kotasını arttırmasını istedi.

Mamuşa Belediye Başkanı Arif Bütüç, Osmanlı döneminde Mamuşa’ya geldiklerini ifade ederek “32 kilometre karelik bir alanda yerleşmiş bir belde. Kosova’da 37 belediye arasında bulunan tek Türk kenti. Mamuşa’nın büyük bölümü tarım ile uğraşırken, %30’u ise Oto yedek parça ticaretiyle Avrupa’ya mal satıyor. Mamuşa’nın birinci resmi dili Türkçe’dir. Her tarafta Türk bayrakları bulunmakta. Türkiye’den uzakta olmamıza rağmen, kimliklerimiz Türkçe. Dilimiz Türkçe. Bugüne kadar hiçbir zaman dilimizi unutmadık. 1999 yılında Sırplarla savaşan Arnavutlara kucak açtık. 5 bin kişilik nüfusumuz 50 bini geçti. Biz savaşın acı yüzünü yaşadık. Din kardeşimiz Arnavutlara evimizi açtık.” şeklinde konuştu.

KOSOVA TÜRKLERİNE DAHA ÇOK KONTENJAN İSTEDİLER

TİKA tarafından finanse edilerek yapılan 32 derslikli Mamuşa Anadolu İlköğretim Okulunda 900 öğrenci eğitim görüyor. Türkiye’den mezun olmuş öğretmenler Türkçe eğitim verirken, okul müdürü Mülazim Mazrek Türkiye’nin Kosovalı Türklere daha fazla eğitim imkanı tanınmasını istedi. Mazrek “Kosova’da mezun olan öğrenciler Türkiye’de değişik üniversitelerde eğitimlerine devam ediyor. Ama YÖK’ün Kosova’nın geneline tanıdığı kontenjan 60. Bu sayının artmasını istiyoruz. Çünkü Kosova genelini için tanınan hak bu. Biz Kosova’da ki Türklere pozitif ayrımcılık yapılması gerek. Çünkü bizim ana dilimiz Türkçe. Burada Türkçe eğitim imkanı bulamıyoruz. Ancak bunu Türkiye’de tamamlayabiliriz. 60 öğrenci sınırının arttırılması gerekir.” diye konuştu.

 

 


sanliurfa.com kosova mamusada www.sanliurfa.com


Avrupa'nın kalbindeki Türk belediyesi Mamuşa Ayşegül Bütünbaş ve Muhammed Taşçılar'ın haberi
 
Bu haber 21098 defa okunmuştur.

Reklam

YORUM YAZYORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

FACEBOOK YORUM
Yorum

ÇOK OKUNAN HABERLER
YUKARI