Kürtler neden dağa çıkıyorlar
Bugun...
Kürtler neden dağa çıkıyorlar
Kürtler neden dağa çıkıyorlar

facebook-paylas
Tarih: 24-06-2010 16:01
Kürtler neden dağa çıkıyorlar

Her Türk asker doğmaz, her Kürt de gerilla doğmaz. Ancak 25 yıldır devam eden kirli savaş, bu ülkenin çocuklarını birbirine vurduruyor\" Bugün Taraf gazetesi \"Gerillanın ölümü\" manşetiyle çıktı. Yukardaki cümlede o manşetin spotu...

ÜNİVERSİTEDEN DAĞA GİDEN YOL
Yıldıray Oğur, bugünkü yazısında \"Kürt gençleri neden dağa çıkıyor\"un cevabını aramış. Ve bir insan hikayesiyle durumu anlamaya çalışmı.. Necati Güneş, Gazi Üniversitesi Harita mühendisliği öğrencisiydi. Ankara\'da üç arkadaşıyla kaldığı ev, 1 Mayıs ve Newroz operastnlarından basıldı. Bir arkadaşı tutuklanınca üniversite soruşturma açtı.

VAN - ANKARA ARASINDA YAŞAM
Okuldan uzaklaştırıldı ev sahibi de evden attı. Van\'a gitti ama gözaltına alındı. PKK üyeliğinden 9 ay yattı. Tekrar okuluna döndü ama bu kez polis peşini bırakmadı. O da kurtuluşu dağda aradı.

İŞTE NECATİ\'NİN HİKAYESİ
PKK\'ya yakınlığıyla bilinen ANF sitesinde yayınlanan fotoğrafla Türkiye\'yi derinden sarsan Şemdinli baskını arasında doğrudan bir ilişki var. Hikayeyi biraz daha eskiden başlatmak gerek. Necati Güneş 1986 yılında Van\'da dünyaya geldi. Liseye kadar Van\'da okuyup üniversite kazanan şanslı öğrencilerden birisi oldu. Siyasetin, savaşın ortasında doğmuş ve büyümüş bir çocuk olarak kazandığı Ankara Gazi Üniversitesi Harita Mühendisliği bölümünde de siyasi faaliyetlere katıldı. Ülkücü öğrencilerin kontrolü altındaki Gazi Üniversitesi yurtlarında barınamayınca üç arkadaş eve çıktılar.

HAYATINI DEĞİŞTİREN BASKIN
Necati\'nin bu standart politik duyarlılıkları olan üniversite öğrencisi hikayesi Altındağ’daki
Evlerinin Nevruz ve 1 Mayıs gösterileri sonrasında Terörle Mücadele\'ye bağlı polisler tarafından basılmasıyla tamamen değişmeye başlayacaktır. Baskından sonra Necati\'nin ev arkadaşları tutuklanır. Bunun üzerine Valilik talimatıyla harekete gecen Gazi Üniversitesi, Necati hakkında soruşturma başlatır. Soruşturmanın sonu Van\'dan zor bela üniversiteyi kazanmış, ikinci sınıfa gelmiş bir Öğrenciye yapılacak en büyük kötülüklerden biridir: Geçici süre ile uzaklaştırma.

EVDEN ATILIRLAR
Üniversiteden kötü haberi alan Necati\'ye bir kötü haber de ev sahibinden gelir. Altındağ’da oturdukları evin sahibi polisler ve kaymakamlık tarafından \'uyarılmıştır\'. Daha bir yıllık kontratları olmasına rağmen ev sahibi evi boşaltmalarını ister. Çaresizlik içinde evi boşaltırlar. Götürecek bir yerleri olmadığı için eşyalar kapıda kalır. 0 dönem bu, bazı gazetelere de haber olur.
Evsiz kalan Necati için kıskaç daralmaktadır. Bir sure Ankara\'da arkadaşlarının yanında kaldıktan sonra okulların tatil edilmesiyle ailesinin yasadığı Van\'a geri döner.

ÖRGÜT ÜYESİ OLARAK TUTUKLANIR
Ama kötü talih onu Van\'da da takip edecektir. 25 Haziran 2008 tarihinde Van Yüzüncü yıl Üniversitesi’nden arkadaşlarıyla birlikte oturduğu Eğitim-Sen\'in lokaline polisin düzenlediği bir baskında \'yasadışı örgüt\' üyesi olduğu gerekçesi ile gözaltına alınır ve tutuklanır.

SİCİLİ ONU RAHAT BIRAKMAZ
Dokuz ay hapishanede yattıktan sonra serbest bırakılan Necati, yarım kalmış üniversitesine devam etmek için yine Ankara\'ya gider. Ama bu sicili onu yine rahat bırakmaz. Tehditler, baskılarla 22 yasındaki genç bir adam daha fazla mücadele edemez. 18 Mayıs 2009 tarihinde Üniversite 3. sınıftan okulunu bırakarak dağa çıkar.

O dağa çıktığında Cumhurbaşkanı Abdullah Gül Kürt sorununda \"güzel şeyler\" olacağını söylediği uçak seyahatinden dönmüş, Başbakan Erdoğan ve MİT Başkanı Emre Taner açılım için çoktan düğmeye basmış, içişleri Bakanı Beşir Atalay açılım için ön toplantıları yapmaya başlamış, TRT Şeş’ten ilk Kürtçe hayırlı olsun mesajlarının uyduya çıkmasının üzerinden aylar geçmiş, Taraf gazetesi ilk Kürtçe manşetini çoktan atmıştı.

23 YAŞINDA BİR ADAM DAĞLARA BÖYLE SÜRÜKLENDİ
Ama bunlardan hiçbiri Gazi Üniversitesi’nin, Ankaralı polislerin, savcıların, hakimlerin, valilerin, kaymakamların, ev sahibinin Necati Güneş’i kıstırdıkları pusuyu dağıtamadı. Kazandığı üniversitesinden, üç beş siyasi faaliyete katılarak mezun olmasına, ise girip, bir kızı sevip evlenmesine, dünyaya daha anlayışlı bir yerden bakmasına fırsat verilmedi. 23 yaşında kıstırılmış bir genç adam, karanlık, soğuk, ölümün en yüce değer olduğu dağlara doğru böylece sürüklendi.

ŞEMDİNLİ\'DE VURULDU
Kendine kod adı olarak Diyarbakır Cezaevi\'nde kendini yakan Ferhat Kurtay\'ın adını seçmesinin, eline silah almasının üzerinden bir yıl geçmişti ki, ancak karsısındaki genç askerler kadar bir tecrübesi varken kutsal bir dava adı altında sürüklendiği Şemdinli Geçitli\'deki karakol baskınında vurularak hayatini kaybetti.

NECATİ\'NİN HİKAYESİ FİKRİMİ DEĞİŞTİRDİ
Ondan geriye bir örgüt bayrağına başını dayadığı bir fotoğraf kaldı. Zorunlu olarak savaşa götürülen erler, politik tercihleriyle gönüllü olarak dağa çıkan gerillalardan daha çaresiz ve masum gelirdi bana. Ama ağır bir kahramanlık havasının içine sıkıştırılmış Necati Güneş’in basit hikayesi değiştiriveriyor bu fikrimi.

NECATİ\'YE DE ÜZÜLMEK İSTİYORUM
En azından onun ve onun gibiler için. İnsanların dağlara doğru kovalandığı 1, eline silah almanın hala bir çare olarak görüldüğü bir ülkede doğmuştu Necati. Kime kızacağımızı bilemediğiniz bir ülkede. Kime üzüleceğinizi şaşırdığımız bir ülkede. Kim için daha çok ağlayacağımızı karıştırdığınız bir ülkede. Bu yüzden de başıma bir şey gelmeyecekse ben Necati için de üzülmek istiyorum artık. 22 yaşında bir kişi daha çaresiz bırakılmasın diye. Hiç kimse cesetlerin üstüne mutlu bir hayat kurulamayacağını anlasın diye.
Bu haber 6492 defa okunmuştur.

Reklam

YORUM YAZYORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

FACEBOOK YORUM
Yorum

ÇOK OKUNAN HABERLER
YUKARI