Meyan Balı Çok Faydalı...
Bugun...
Meyan Balı Çok Faydalı...
Meyan Balı Çok Faydalı...

facebook-paylas
Tarih: 14-08-2010 10:21
Meyan Balı Çok Faydalı...

Şanlıurfa’nın özellikle Ramazan aylarında vazgeçilmezlerinden olan meyan kökü ile ilgili tartışmalar sürüyor. Bazı uzmanlar meyan kökünün faydalı yanlarının dışında zararlarının da olduğunu iddia ederken, bazı uzmanlar ise bunun tam tersini söylüyor.

Ancak bir gerçek var ki Şanlıurfalıların çok sevdiği bu bitkinin özelliklerinin başında, tıp ve endüstriyel alanda kullanılmasının yanında geçmiş dönemlerde büyük uygarlıklar tarafından da çeşitli amaçlarla kullanılmış olması var.

Harran Üniversitesinde, Biyoloji bölümü, Botanik Anabilim Dalı Başkanı Doçent Doktor Hasan Akan, Tarih sayfalarında önemli yerleri olan Hititler, Sümerler ve Roma İmparatorluğu meyan bitkisini çeşitli amaçlarla kullanıldığını belirtti.
Akan “Hititler (M.Ö.1500) devrinde kullanılan bitkisel maddeler içerisinde Meyan kökü de geçmektedir. Anadolu’da Hititlerden beri elde edilen Meyan kökü, Doğu ve Batı ülkelerine satılıyordu.” dedi.
Sümerlere ve Hititlere ait tabletlerde, meyan kökünün değişik amaçlar için kullanıldığını ifade eden Doç.Dr. Hasan Akan “Her derde deva ve bilhassa panzehir olarak uzun yıllar Çinliler tarafından kullanılmış ve halen de kullanılmakta. Meyan kökü, askeri amaçlarla ilk kez Roma imparatoru Büyük İskender\'in yaptığı seferlerde, askerin susuzluğunu gidermek için kullanılmıştır. Meyan balı, Sultan III. Mehmet için hazırlanan “Terkib-i Şahi”nin terkibinde bulunan 6 maddeden biridir. 1873 yılındaki bir kayda dayanarak Hekimbaşının ilaç yapımında kullandığı maddeler arasında, Meyan kökü bitkisinin de bulunduğu söylenebilir. Osmanlı Döneminde hem Avrupa’ya hem de Amerika’ya satışı yapılmaktaydı.” diye konuştu.

Meyan balının sağlık açısından faydalı ise şu şekilde; göğüs yumuşatıcı ve balgam söktürücü olduğu tespit edildiğini vurgulayan Hasan Akan, “İştah açıcı ve kuvvetlendirici, kan temizleyici, terletici ve serinletici etkilerinin olduğu, astım, bronşit ve öksürük tedavisinde kullanıldığı bilinmektedir. Meyan kökü ve balının tatlandırıcı olarak düşük kalorijen (kalori verici) etkisinin olduğu ve besleyici değerinin yüksek olduğu savunulmaktadır. Diğer birçok araştırmada da Meyan kökünün Antioksidan özellikleri araştırılmıştır. Meyan kökünden elde edilen ekstraktın böbrek rahatsızlılarını tedavi ettiği tespit edilmiştir. Meyanın antimikrobial etkileri olduğu da bazı araştırmalarda belirtildi.” diye konuştu.Bu haber 12814 defa okunmuştur.

Reklam

YORUM YAZYORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

FACEBOOK YORUM
Yorum

ÇOK OKUNAN HABERLER
YUKARI