Şanlıurfa BDP mitingi
Bugun...
Şanlıurfa BDP mitingi
Şanlıurfa BDP mitingi

facebook-paylas
Tarih: 03-10-2010 16:46
Şanlıurfa BDP mitingi

Şanlıurfa da bugün 1 Ekim Cuma günü gözaltına alınan BDP il örgütü üyesi, HÖDER üyesi, Azadiya Velat Gazetesi çalışanı ve Urfa Kültür Sanat Merkezi üyesi 30’u aşkın kişi için BDP Şırnak Milletvekili Hasib Kaplan ve Murat Karayılan\'ın kardeşi Bozan Karayılan\'ın yanısıra Sendika temsilcilerinin katılımı ile bir miting düzenlendi.

Mitingde Şanlıurfa il ve ilçelerinden yaklaşık 1000 kişi katılırken,  Emniyet güçlerinin yoğun güvenlik önlemleri dikkat çekti. Abide parkı mevkiinde bulunan Ali Şelli parkında başlayan miting Karakoyun işmerkezine kadar yürüyüş ile devam etti. Mitinge katılmak isteyen vatandaşlar polis kontrolünden geçirilerek parka alındı. Parkta toplanan kalabalık olaysız bir şekilde bekledikten sonra BDP otobüsü ile gelen BDP Şırnak Milletvekili Hasib Kaplan ve Sendika temsilcileri topluluğu, BDP İl binasına doğru yürüyüşe davet etti. Atatürk Bulvarı boyunca trafiği kapatarak yürüyen topluluk Ahmet Bahçıvan İş merkezi Önüne kadar yürüdükten sonra burada miting başlatıldı.

Olaysız geçen mitingde SES Şube Başkanı İsmet Karadağ yapılan baskınların ve gözaltıların darbe günlerini aratmadığını belirtirken, “ Gözaltına alınan onlarca arkadaşımız arasında 3 yaşındaki bir çocuk bile vardır. Bu demokrasiye saldırıdır. Ateşkesin uzatıldığı bu dönemde yapılan bu saldırılara anlam veremiyoruz. Çözüm içinde olduğunu belirten İç İşleri Bakanına ya göründüğün gibi ol, ya da olduğun gibi görün diyoruz. Barışçıl durumumuzu kırmak istemektedirler. Buradan kitlesel direnişimizin süreceğini belirtiyoruz.” dedi.

Karadağ’dan sonra konuşma yapan BDP Şırnak Milletvekili Hasib Kaplan yapılan bu operasyon ile ilgili bir komisyon kurduklarına değinirken, “ Bu olaylara karşı demokratik bir duruş sergileyeceğiz. Şanlıurfa Türk’ü, Kürdü ve Arap’ı ile güzelliklerin ve renklerin merkezidir. Biz barış süreci için çalışmalar yaparken bize gelen haber ile Şanlıurfa da onlarca arkadaşımızın gözaltına alındığını duyduk. Sayın hükümet yaptığı bu yanlış ile barışa ve kardeşliğe zarar veriyor. Başbakan Yardımcısı ise bana bu işin yargının işi olduğunu söyledi. Bu saldırırlar bize 12 Eylül dönemini hatırlatıyor. Bu ülkede barış için sorumlu davranacağız. Halkımızdan provokasyonlara gelmeden disiplin içinde kalmalarını istiyorum. Sayın Başbakana sesleniyorum gel barışa beraber uzanalım. Bizim davetimiz halen geçerlidir. Şimdi buradan sessiz ve saygılı bir şekilde ayrılmanızı ama gözaltındaki arkadaşlarınıza sahip çıkmanızı diliyorum.” diye konuştu.
Alınan karara göre bugünden itibaren BDP Şanlıurfa İl Merkezi 24 saat açık kalacak ve 100’er kişilik gruplar sürekli nöbet tutacaklar. Gözaltında bulunan 30’u aşkın kişinin ise yarın sabah saat 10.00 da adliyeye sevk edilerek ifadelerinin alınacağı tahmin ediliyor.


 
Bu haber 32801 defa okunmuştur.

Reklam

YORUM YAZYORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

FACEBOOK YORUM
Yorum

ÇOK OKUNAN HABERLER
YUKARI