50 Hayvan Çiftliği Kuruldu
Bugun...
50 Hayvan Çiftliği Kuruldu
50 Hayvan Çiftliği Kuruldu

facebook-paylas
Tarih: 10-06-2011 14:50
50 Hayvan Çiftliği Kuruldu

Son 6 ay içerisinde kurulan hayvan çiftliklerinin her birinde en az 200 büyük baş hayvan bulunuyor. Teknolojik hayvan çiftliklerinin her birinin inşaatının yalnızca en az 2 milyona liraya mal olduğu bildirildi.

Tarım ve Köy işleri Bakanlığının süt sığırcılığına verdiği hibe ile Şanlıurfa\'da kurulan 50 hayvan çiftliğinin her birinde en az  20 kişi istihdam ediliyor. İçerisinde idari binası, hayvan sağım makinelerinin bulunduğu bölüm, yavrulayan hayvanların doğumevi, yem bitkilerinin ambarlandığı açık ve kapalı alanlar, erkek hayvanlarla dişi hayvanların ayrı kaldığı bölümler, süt ve su tankları ve yemleme makineleri gibi dört dörtlük bu havan çiftliklerinin günde en az 800 ton süt üretmesi bekleniyor.

Bu çiftliklerin kurulmasıyla Şanlıurfa’nın hayvan varlığına 7 bin civarında yeni hayvanın daha eklendiği bildirildi. Bu yeni hayvanların yarısının ithal edildiği öğrenildi.

Kurulan bu çiftliklerin en büyüğü 700 dönüm üzerine kuruldu. Yaklaşık 6 milyon TL civarında bir yatırım tutarı olan Akçakale ilçesine bağlı Yukarıbeydaş köyündeki çiftlikte 600 civarında büyükbaş hayvan bulunuyor.
Bu çiftliklerden biri de Akçakale yolu 12’inci kilometre’deki Çamurlu Köyü yolu üzerindeki Akbeşler’in çiftliği. Burası da yaklaşık 200 dönüm üzerine kurulmuş teknolojik bir hayvan çiftliği. Bu çiftlikte de 300 adet büyük baş hayvanın yalnızca süt üretimi için bulunduruluyor.

Yanlızca hayvan alımına yaklaşık 2 milyon TL ödendiği bildirilen bu çiftliğin inşaatına da yine yaklaşık 2 milyon lira harcandığı belirtiliyor.

SÜTLERİNİ NEREYE SATACAKLAR

Süt üretimine önümüzdeki aylarda başlanacak bu çiftlikler de en büyük endişe ise ürettiği sütü nereye satacakları konusu. Büyük firmaların Şanlıurfa’da süt ve süt ürünleri üzerine yatırım yapması durumunda çiftliklerin ayakta kalmasının garantisi olacak. Yoksa Pazar bulmada zorlanacaklarının ve bu çiftliklerin en az 2 yıl içerisinde kapanma aşamasına gelebileceği ileri sürülüyor.
PINAR YADA ÜLKER URFA’DA SÜT VE ÜRÜNLERİ YATIRIMI YAPAR MI?

Edinilen bilgiye göre, bu hayvan çiftlikleri kurulmadan önce Tarım Bakanlığı süt ve süt ürünleri üzerine yatırımları bulunan firmalarla görüşme yaptı. Özelikle GAP bölgesine yatırım yapmaları istendi. Ancak bu firmalar süt temin etmekte zorlanacakları için Urfa’da ve bölgede yatırım yapma eğiliminde olmadıkları eğer hayvancılık bölgede geliştirilirse yatırım yapma sözü verdiler. Bunun üzerine de Tarım Bakanlığı süt sığırcılığını geliştirme projesini devreye soktu ve Kırsal Kalkınma hibeleri çerçevesinde hayvan çiftlikleri kuranlara destek oldu.

Bu çerçevede yalnızca Şanlıurfa’da 50 hayvan çiftliği kuruldu. Şimdi sıra yatırımcıların Urfa’da süt ve süt ürünleri üzerine yapacakları yatırımlarda.

ÜLKER GEÇTİĞİMİZ GÜNLERDE URFA’DA ARAŞTIRMA YAPTI

Yıldız Holding içerisinde yer alan Ülker Grubunun üs düzey yöneticileri geçtiğimiz hafta Şanlıurfa’da süt ve süt ürünleri üzerine bir yatırım arayışında bulundukları bildirildi.

Ülker’in sahibi ve Yönetim Kurulu Başkanı Murat ÜLKER, Yönetim Kurulu üyeleri Cengiz SOLAKOĞLU, Mahmut Mahir KUŞCULU ve Güven OBALI ile birlikte Şanlıurfa’ya gelen Ülker’in beyin takımı  Vali ve belediye başkanıyla da görüştüler.

Ülker’in önümüzdeki dönem içerisinde Urfa’da yada bölgede nasıl bir yatırım yapacağı merak konusu.
Bu haber 8000 defa okunmuştur.

Reklam

YORUM YAZYORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

FACEBOOK YORUM
Yorum

ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
Reklam
YUKARI