Şanlıurfa'da Seçim Tablosu
Bugun...
Şanlıurfa'da Seçim Tablosu
Şanlıurfa\'da Seçim Tablosu

facebook-paylas
Tarih: 13-06-2011 10:01
Şanlıurfa'da Seçim Tablosu

850 bin seçmenin olduğu ve 700 bin seçmenin oy kullandığı Şanlıurfa\'da Ak Parti ve BDP\'nin desteklediği Bağımsızlar oylarını arttırdı. CHP ve MHP ise oylarında önemli oranda düşüş görüldü. Peki Neden?

Ak Parti 12 Haziran seçimlerinden önce yaptırdığı ankette 5 milletvekili çıkaracak gibi görünüyordu. Seçim Koordinasyon Merkezi Başkanlığına getirilen Osman Güzelgöz ve Faruk Koyuncu farklı bir seçim stratejisi uyguladılar.

Hiç bir partinin göstermediği azim ve gayretle çalışan Ak Parti medyayıda iyi kullandı. Sürekli basını bilgilendiren tek Parti Ak Parti oldu. Milletvekillerinin gezilerini fotoğraflayan ve videoya kaydeden ekip bu materyalleri basınla anında paylaştı. Gece gündüz demeden gezen Ak Partililer her sorunu dinledi, bazı sorunları anında çözdü.

Ak Parti’den aday gösterilen Bakan Faruk Çelik dur durak bilmeden çalıştı. 2 günlük yurtdışı gezisi dışında diğer günleri Şanlıurfa’da seçim çalışmalarını sürdüren Çelik, gece 3’e kadar devam ettirdi.

Bazen hastaneden çıkıp gezilerini sürdüren Faruk Çelik, yorgun düştüğü başka bir gün serumla köyleri dolaştı.

Şanlıurfa geneline bulunan 1200 köyü gezen Ak Partililer seçmenin nabzını ölçtü hiç gidilmemiş köylerden oy istedi. Ak Parti 2002 seçimlerinde %22.90, 2007 seçimlerinde %59.78 oy alırken, 2011 seçimlerinde %7 oyunu arttırarak %64.80 oy aldı.

CHP ve MHP neden oy kaybetti?

Şanlıurfa’da muhalefet sadece BDP’nin ekseninde döndü. 2002 seçimlerinde milletvekili çıkaran CHP ve MHP bu seçimde çok fazla oy kaybetti. Milletvekili adayları seçim çalışmalarını birbirinden ayrı olarak yürütürken, MHP’nin 2 adayının seçim sürecinde Ak Parti’ye katılması, partide sıkıntılara neden oldu. Ak Parti gittiği her seçmeni basınla paylaşırken, MHP’nin bu eksiği gözlerden kaçmadı. MHP 3 adayla çalıştı ama o adayları da seçmen içinde göremedi. MHP Lideri Devlet Bahçeli Şanlıurfa’yı gözden çıkardığını katılacak denilen mitinge gelmemesiyle ortaya koydu. 2002 seçimlerinde %7.94 oy alarak 1 milletvekili çıkaran MHP, 2007 yılında %5.38 oy alabildi. Dün aldığı oy ise %3.02 oy oranını buldu.

CHP’de ise durum farklı değildi. Seçim çalışmaları Ferhat Karataş eksenindeydi. Diğer adayların adı dahi gündeme gelmedi. Çalışmaları parti binasından yürüten CHP’de tek çalışan aday Karataş oldu. CHP’de listelerin oluştuğu sıradaki tartışmalar seçimde oy kaybettirdi. Listeyi beğenmeyen CHP tabanı küskünler olarak farklı partilere oy verdi. CHP’de profesyonel bir seçim çalışması yürütmedi. Köy ve ilçe gezerek oy toplamak isteyen CHP, bu çalışmalarını basınla paylaşmadı. Gidemediği yerlere basını kullanamadı. CHP 2002 seçimlerinde %9. 90 oranında oy alarak 3 milletvekili çıkarmıştı. 2007 seçimlerinde oy oranı %5.38 oldu. CHP bu seçimde ise %3.02 oy alabildi.


Bağımsızlar oylarını ikiye katladı


2002 seçimlerinde baraja takılan BDP’liler 2007 seçimlerine bağımsız olarak girdiler. İbrahim Ayhan ve İbrahim Binici 4 yılda oylarını ikiye katladı. 2007 yılındaki seçimlerde İbrahim Binici oyların %6.10’u alarak 27.125 oy ile milletvekili seçildi. İbrahim Ayhan ise yine yakın bir oy oranı ile %5.65 ile 25.162 oy aldı. Geçen seçimde az farkla 2. Milletvekilini çıkaramayan Parti tabanı İbrahim Ayhan’ın bu seçimde çıkması için yoğun çaba sarfetti. Partililer tarafından sevilen Ayhan, bu seçimde rekor kırdı.  %11.06 ile 77 bin 416 oy alan Ayhan’ın milletvekilliği açılan ilk sandıklarla belli oldu. İbrahim Binici’nin oy oranı ise %6.07’de kaldı. Halfeti ve Birecik’te bazı sandıkların açılmaması Binici’nin milletvekilliğini tehlikeye düşürürken BDP’lileri kent merkezinde Polisle karşı karşıya getirdi.

Sonunda Halfeti ve Birecik sandıkları açıldı ve İbrahim Binici 44.263 oy ile milletvekili seçildi.

BDP’liler de çok çalıştı ve tüm çalışmalarını kamuoyu ile paylaştı. Seçim çalışmalarını koordineli yürüten BDP’de özellikle Bekir Benek’in gayretleri gözlerden kaçmadı.

Zülfikar İzol ve Ahmet Ersin Bucak ise kendi oylarını aldı. İzol’un akrabaları Ak Parti’yi desteklemesi kendisine oy kaybettirirken, Bucak’ın ise diğer ilçeler ve İl merkezinde etkin çalışmaması kendi oylarını gösterdi.

Bağımsızların başka bir oy kaybı ise İsimlerinin oy pusulasında çok küçük yazılmış olmasıydı. Bazı seçmenin isimleri fark edememesi seçimin bağımsızlar aleyhine sonuçlanmasında önemli bir neden oldu.

Seçmen Ak Parti’ye devam dedi. Ak Parti’nin artık 4 yılda Urfa için titiz ve çok çalışması gerekiyor. 


 
Bu haber 26478 defa okunmuştur.

Reklam

YORUM YAZYORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

FACEBOOK YORUM
Yorum

ÇOK OKUNAN HABERLER
YUKARI