Karakeçili Aşireti Belgeseli
Bugun...
Karakeçili Aşireti Belgeseli
Karakeçili Aşireti Belgeseli

facebook-paylas
Tarih: 14-07-2011 10:03
Karakeçili Aşireti Belgeseli

Yapımcı Nurten Güzelsevdi yaklaşık 2 ay kaldığı Şanlıurfa’da 30 aşiretle görüştü. Bunları 20 bölümlük belgesel haline getiren Güzelsevdi, Daha çok popülist ve dışlayıcı resimlerle kodlanan aşiretleri, bu kez ‘aile’ kavramı üzerinden olumlu bir bağlamda masaya yatırdı.

Başım Gözüm üstüne Belgeselinin bölümlerinin tamamını her hafta Perşembe günü SANLIURFA.COM sitesinden izleyebilirsiniz.

Şanlıurfa’nın en köklü aşiretlerinden biri olan Karakeçili aşireti Siverek ve Viranşehir bölgesi arasında yaşıyor. Dışarı yansıtıldığı gibi “Aşiret insanları cahildir, birbirini öldürür.” gibi söylentilerin gerçek dışı olduğunu vurgulayan aşiret üyeleri başlık parasının da bittiğini ifade ediyorlar.

Birbirinden renkli yaşamların, farklı kültürlerin olduğu 7 kere yıkılıp kurulan Viranşehir’e giden Güzelsevdi ve ekibi, kendilerine zozan olarak seçtikleri Viranşehir de yaşıyan Karakeçi aşiretine misafir oldu. Onlar da “Başım Gözüm Üstüne” dedi.

Karakeçililer içinde 12 tane kabile var. Bu kabilelerin başında birer ağa var. Karakeçi beyi tüm kabilelerin başı olarak kabul ediliyor. Karakeçi aşiretini anlatan Hacı Ferit Karakeçili “Anne babaya hizmet etmek aşiretlerde çok önemli. Benim annem 95 yaşındaydı. Ben nereye gitseydim benimle gelmek isterdi. Aşiretlerde kadın huzurevine başka bir yere gönderilmez. Anne babaya hizmet eden büyük sevap alacağını bildiğinden hizmet eder.” diye konuştu.

Başlık parasının ve töre cinayetinin artık kalmadığını dile getiren Karakeçili “Artık aşirette başlık parası kalmadı. Belki çok az kalmış. Kan davalarının çözümünde aşiret liderleri etkili oluyor. Her iki tarafı da dinliyoruz. Ona göre bir karar veriyoruz. Suçlu olanı parasal olarak cezalandırıyoruz. Cezaya uymayan evini o yöreden taşımak zorundadır.” dedi.

İşte Karekeçi aşireti


NURTEN GÜZELSEVDİ AŞİRET KIZI OLDU HABERİ İÇİN TIKLAYIN


AŞİRETLERİN DİĞER YÜZÜ HABERİ İÇİN TIKLAYIN


CUMEYLİ AŞİRETİNİN BELGESELİNİ İZLEMEK İÇİN TIKLAYIN


 


Karakeçili Aşireti 1 bölümKarakeçili Aşireti 2. bölümBu haber 27159 defa okunmuştur.

Reklam

YORUM YAZYORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

FACEBOOK YORUM
Yorum

ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
Reklam
YUKARI