Baki Hıdo'dan Avni Dılo
Bugun...
Baki Hıdo'dan Avni Dılo
Baki Hıdo\'dan Avni Dılo

facebook-paylas
Tarih: 24-07-2011 12:10
Baki Hıdo'dan Avni Dılo

Dengbêj Baki Xido Pirsûs Suruç\'da doğmuş ve yaşamını Suruç\'ta sürdürmüş olan Kürt Sözlü Edebiyatı adına önemli eserler veren bir sanatcıdır.

Kendisi Kürt Edebiyatı adına büyük bir sanatçı olup kürtçeye güzel eserler kazandırmış ve eserleri hala ilgi ile dinlenmektedir.

BAXI XIDO KİMDİR?

Baqî xido 1920 yılında Suruç\'a bağlı Kobanide (mürşitpınar ) doğmuş ve 1995 yılında hastalıkları nedeni sanat hayatını bırakmış 2007 yılında ise hayatını kaybederek Suruç halkını ve kürt sanat camiasını yasa boğmuştur. 1944 yılında Suriye ile Türkiye arasına tel örgüler çekilmiş bu nedenle Suruç\'un Kobani beldeside ikiye bölünmüştür.

İkiye bölününen kobanin Suiye tarafında yaşamını sürdüren Baqi Xido arada Türkiye topraklarına gelerek Suruç\'a olan özlemini giderir ve dostlarıyla köy odalarında buluşup eserlerini seslendirirdi. Baqî xido bir çok kürt sanatçısı gibi yaşamı fakirlikler içinde geçmiş ve bir köşede sanat yaparak ismini duyuramamış ve ölümünden sonra degeri anlaşılan binlerce sanatcıdan biridir.

Kendisinin yaklaşık 100 e yakın kasedi olup bu kasetler Irakın Kuzeyi, türkiyenin Güneyi , Suriye, iran ve Ermenistan gibi kürtlerin yaşadıgı bölgelerde ilgi ile dinlenmiştir.

Bazı ünlü eserleri: Delalê Edûlê, Dewrêşê Evdî, Bêmal, Mem û Zîn, Teyar, Lo Dilo... Pirsushaber

video:destanezape
Bu haber 25338 defa okunmuştur.

Reklam

YORUM YAZYORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

FACEBOOK YORUM
Yorum

ÇOK OKUNAN HABERLER
YUKARI