Neden Tefecilere Gidiyorlar?
Bugun...
Neden Tefecilere Gidiyorlar?
Neden Tefecilere Gidiyorlar?

facebook-paylas
Tarih: 17-08-2011 10:27
Neden Tefecilere Gidiyorlar?

Şanlıurfa son günlerde tefecilikle ilgili haberlerle gündeme geliyor. Peki tefecilik Şanlıurfa\'da nasıl çalışıyor? Kimler para veriyor? Nasıl veriyor? SANLIURFA.COM editörleri bunu araştırdı...
Tefeciler sadece Oto alım satımcılar, kuyumcular veya döviz büroları değil. Hemen hemen her meslek grubunda tefecilik yapan var. Son 10 yılda Şanlıurfa’da tefecilik ayrı bir sektör haline geldi.  Başta Şanlıurfa olmak üzere Suruç, Siverek, Viranşehir, Ceylanpınar ve Bozova’da yoğun olarak bulunan tefecilerin sayısı il genelinde 400-500 kişi olduğu tahmin ediliyor. Her birinin kendisine özel düzeni ve müşterileri var. Müşteriler başka müşteri getirdiğinden tefeciler pek deşifre olmuyor.  Yani tanıdık aracılığıyla para veriyorlar. Bazı kuyumcuların yanı sıra Oto alım satımcıların içinde de bu işi yapan var. Alım satım işiyle uğraşanlar 10 bin liralık otomobili 50 bin liraya verip borçluya senet imzalatıyor.
Kimler Neden Tefecinin Kapısını Çalıyor?
Bankalarda kredi kartı ve kredi taksitlerini ödemeyenler veya ödeyemeyenler borçlarını bitirmek için tefecilerin kapısını çalıyor. Bir çok sektörden borçlu tefecilerin pençesinde. Araştırmalarımızı yaparken, Şanlıurfa’da gazetecilik yapan bir çok meslektaşımızın tefecilerle alışveriş yaptığını öğrendik. Kuyumcusundan, amelesine İmamından memuruna kadar Şanlıurfa’da binlerce kişi tefecilerden para alıyor.
Kredi kartı ile işe giren mağdur harcamanın önünü alamayınca sürekli borçlanıyor. Belirli bir geliri varsa veya işleri kötü gittiyse ödemede zorlanan borçlu bankalardan kurtulmak için tefeciye sarılıyor.
Bankaların herhangi birinde borcu ödenmeyen müşteri tüm bankalarda kara listeye alınıyor. Bankalar borçlu olan kişinin kredi kartını iptal ediyor ve yeni kredi açmıyor. Ardından banka icra takibi başlatıyor. Bankaya borcu olanlar ödemek için akraba ve dosttan borç bulmaya çalışıyor. Bulamayanlar ise tefecileri arıyor. Tefeciler malı olan herkese para veriyor. Malını ipotek alan tefeci parayı kiraya veriyor. Bazı tefeciler aylık %10 uygularken, bazıları %6 alıyor.
Sistem Nasıl İşliyor?
Tefecideki sistem ile bankacılıktaki sistem aynı değil. Bankaların çoğu aylık %0.90 faiz uygularken, Tefecilikte para kiraya veriliyor. Ana paraya dokunmayan tefeci paranın tamamını ödemedikçe borç bitmiyor. Örneğin 20 bin lira alan borçlu her ay 2 bin lira kira ödüyor. Bir ay gecikirse borcu 22 bin lira oluyor.  Bu kez 22 bin liranın %10 faizini ödemek zorunda kalıyor.  Para bulmakta güçlük çeken mağdurlar bu kez borcu borçla ödemek için tekrar tefeciye gidiyor.  Böylece borç sürekli katlanarak artıyor.
Tanınmış ailelerin çocukları daha kolay para alıyor
Şanlıurfa’da tanınmış ailelerin çocukları tefecilerden daha kolay para alıyor. İşinde başarılı olamamış, işini batırmış ekonomik özgürlük isteyen gençler kendilerini ispatlamak için ailelerinden habersiz bu işe giriyor. Para verirken ailesine sormayan tefeciler parayı isterken aileyi sıkıştırıyor. Gençlerde para bitince aileden parayı tahsil etmek istiyor.
Bir Tefeci Kurbanı Anlatıyor
Şanlıurfa’da piyasa değeri 5 buçuk milyon lira olan 63 kilo altın batırdığını ifade eden kuyumcu Reşit Doğan ölüm tehdidi aldığından Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunulduğunu Savcılığın kendisiyle ilgilenmediğini aktardı.
Doğan “Can güvenliğim var diye müracaat ettim. Savcılık takipsizlik kararı verdi. Benim can güvenliğimi sağlamadı. Bu kez Valiliğe gittim. Valilik beni Emniyet Müdürlüğü Cinayet Büro amirliğine sevk etti. Oradan bana bir yazı verdiler. Özel şirketlerden koruma alabilmem için izin belgesi verdiler.” diye konuştu.
Tefecilerden %6 faizle para aldığını dile getiren Reşit Doğan “Arabamı verdim. Evimi ipotek verdim.  Evimi kendi üstlerine aldılar. Benim can güvenliğim sağlanırsa Tapu Kadastro, İller bankasında tefecilerin nasıl çalıştığını ve devleti nasıl dolandırdığını anlatacağım. Cumhuriyet Savcılığına 45 sayfa belge verdim. Can güvenliğim yok dedim. Savcılık takipsizlik verdi. Emniyet Müdürlüğü can güvenliğim olmadığından belge veriyor. Cumhuriyet Savcılığı takipsizlik veriyor.  Mağdur oldum. Bu dosyalara el atılmasını istiyorum.” dedi.
Tefecilere 5,5 Trilyon verdim Daha 2 trilyon borcum var!
Kuyumcu Reşit Doğan “Tefecilere 5,5 trilyon ödeme yaptım. Halen 2 trilyon borç çıkarıyorlar. Yaklaşık 63 kilo altın batırdım. Ama nedense bu kanayan yaraya dur diyeni bulamıyorum. Seçim döneminde Sayın Bakanımız Faruk Çelik benim dükkanıma geldi. 45 sayfalık dosyaları ona da verdim. Konuyla seçim sonrası ilgileneceğini dile getirip gitti. Sayın bakanımdan özellikle rica ediyorum. Bu tefeciliğin Şanlıurfa’da bitirilmesini istiyorum.” diyerek sözlerini sürdürdü.
Tefecilik Urfa’da bir meslek haline geldi!
Tefeciliğin Şanlıurfa’da bir meslek haline geldiğini vurgulayan Doğan “Artık can almaya başladı. Bakın gencecik insanlar intihar ediyor. Bende 2 yıl önce bunları öldürüp intihar etmek istedim. Ama çare olmadığını düşündüm vazgeçtim. Hukuka ve güveniyorum. Kanuni yollardan ne gerekiyorsa yapacağım. Ben korkak bir esnaf değilim fakat benim arkamda birilerini görmek istiyorum. Devlete gidiyorum hep birilerine havale ediyorlar. Savcılık takipsizlik veriyor. Tamam ben bir hata yaptım ellerine düştüm. Kurtulmak istiyorum kimse elimden tutmuyor.” diye konuştu.
Şanlıurfa’da son 1 yılda 8 kişi tefecilere olan borcu yüzünden intihar etti. Şanlıurfa Emniyet Müdürlüğü 2 yıl içinde tefecilere yaptığı operasyonda 24 kişinin adli mercilere sevkedilerek tutuklandığını açıkladı.

 


Tefecilerin Eline Düşmüş KuyumcuBu haber 11416 defa okunmuştur.

Reklam

YORUM YAZYORUMLAR
3 Yorum

polat
15-06-2016 04:17:00
Sanliurfada adam akilli is olsa gencler tefeciden para almaz
urfa
21-05-2016 20:38:40
suruçlular fırınaa
talat63
24-11-2015 16:19:16
ayağını yorganına göre uzatmak lazım o zaman.

FACEBOOK YORUM
Yorum

ÇOK OKUNAN HABERLER
YUKARI