‘Tınne Köyü’ Gerçek Oldu
Bugun...
‘Tınne Köyü’ Gerçek Oldu
‘Tınne Köyü’ Gerçek Oldu

facebook-paylas
Tarih: 26-02-2012 16:41
‘Tınne Köyü’ Gerçek Oldu

Mehmet Kurt\'un haberi

O hikaye bugün Şanlıurfa\'da gerçek oldu. Hem de büyükşehir olmaya hazırlanan 1 milyon 700  bin nüfuslu kentin 10 kilometre uzaklığında…

Şanlıurfa’da 100 haneli yerleşim yerine imar izni verilmediği için köylüler protesto yapma kararı aldı. Ne kent merkezine ne de 3 kilometre ilerisinde bulunan Şeyh Çoban Köyü’ne bağlı görünen bir adıyla Susuzluk diğer adıyla Küme Evler Semti varlığını ispatlayabilmenin derdine düştü. Köylü varlığını ispatlarsa elektrik abonesi ve alt yapı hizmeti alabilecek.
Bu amaçla sabah saatlerinde yerleşim birimi sakinleri seslerini duyurabilmek amacıyla Şanlıurfa-Mardin Karayolu’nu ulaşıma kapattı. 
Mardin yolu üzerindeki Jandarma tesisleri karşısında eylem başlatıldığı haberini alan çok sayıdaki emniyet ekibi bölgeye hareket etti. Yaklaşık 50  köy sakini elektrik abonesi olabilmek için defalarca başvuruda bulunduklarını ancak yerleşim birimleri haritada yer almadığı için abone alamadıklarını, elektriği kaçak kullanmak zorunda bırakıldıklarını ve ardından cezai müeyyidelere çarptırıldıklarını ifade etti.
Başlatılan oturma eylemi nedeniyle karayolunda bir süreliğine trafik akışı aksadı. Polis tarafından ikna edilmesiyle köy sakinleri yolu ulaşım açtı. Arından yaşanan gerginlikte 10 kişi gözaltına alındı.  Çoluk çocuğunun elinden tutan kadın-erkek köyde kim varsa eylem amacıyla Şanlıurfa Mardin karayoluna akınetti.
Vali’den Başbakan’a herkese sesleniyoruz diyen kadınlar, “Halimizi görsünler. Hizmet istiyoruz. Seçim zamanı geliyorlar oy istiyorlar. Bir daha gelirlerse kafalarını taşla kıracağız. Sakın gelmesinler. Bize diyorlar ki siz Belediye’ye bağlı değilsiniz, Şeyh Çoban’a da bağlı değilsiniz. O zaman biz nereye bağlıyız” diyerek sitem etti.

Kameralara yansıyan bu görüntüler “Ay Lav Yu” filmini anımsattı. O filimde de varlığını ispatlayarak hizmet alabilmenin çabasına düşen bir köyün trajikomik hikâyesi anlatılıyordu.Tınne Köyü Gerçek OlduU
Şanlıurfa\'da Uluslararası E90 Karayolunu trafiğe kapattılar
Bu haber 13883 defa okunmuştur.

Reklam

YORUM YAZYORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

FACEBOOK YORUM
Yorum

ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
Reklam
YUKARI