Urfa’nın 30 Yıllık İmar Planı
Bugun...
Urfa’nın 30 Yıllık İmar Planı
Urfa’nın 30 Yıllık İmar Planı

facebook-paylas
Tarih: 09-05-2012 16:20
Urfa’nın 30 Yıllık İmar Planı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığının onayladığı yeni düzenlemeye göre mücavir alanı olan Maşuk ve Kızlar bölgesi tarım alanı oluyor. itiraz sürecinin devam ettiği  1/100.000 ölçekli Çevre Düzeni  Planı  mevcut haliyle onaylanırsa Maşuk ve Kızlar bölgesi tarım alanı olacak. Bunun yanı sıra Gölpıyar, Günışık, Horzum, Yaylacık bölgesi ise bir kısmı sulu,bir kısmı kuru tarım alanı ilan edildi.

2040 YILINA KADAR İMAR İZNİ YOK
Çevre ve Şehircilik bakanlığının onayladığı projeye göre 2040 yılına kadar bu bölgeler imara uygun alanlar olarak görülmüyor. Konuyla ilgili görüşlerini aldığımız İnşaat mühendisleri odası üyesi İnşaat mühendisi Mehmet Levent Kaya, . Projeye göre Şanlıurfa’da seçilen kentsel gelişim alanlarının bir kısmı dağlık ve ovalık alanlardır. Bir kısmı ise birinci derece tarım alanı olduğunu belirtti. Projenin kente neler getireceği konusunda açıklama yapan Kaya ‘’proje mevcut haliyle geçerse Şanlıurfa’mız yıllar kaybeder.Proje de belirtilen dağlık ve ovalık alanlar ilk etapta konut imalatı için uygun görülmesine rağmen o bölgedeki arazi koşulları çok kötü ve engebeli olması nedeniyle altyapı ve üstyapı hizmetlerinin oraya gitmesi çok maliyetlidir.Ayrıca seçilen kentsel gelişim alanları içinde 1.derece tarım arazileri de mevcuttur.Bu alanlarında mücavir alan içine alınması şehrimizdeki konut fiyatlarının  dengelenmesi anlamında iyi olabilir. Ama Şanlıurfa belediyesinin önceki mücavir alanlarının bu projede tarım alanı olarak görülmesi çok yanlış bir uygulamadır. Önceki mücavir alanlar (maşuk, kızlar bölgesi) ana arter yollara, havaalanı yoluna, otoban yoluna daha yakındır. Bu nedenle buralarda açılacak imar alanları trafik sorununu büyük ölçüde rahatlatır.’’ İfadelerini kullandı.

ŞEHİR GELİŞECEK Mİ? KONUT FİYATLARI NE OLACAK?
Yeni düzenlemelerin gelmesinin ardından en önemli konu yine akıllara geldi konut fiyatları ne olacak?. İmara açılacak yeni alanların ve tarım arazisi kabul edilen yerlerin değişimi ile birlikte konut fiyatlarını nasıl etkileyecek Şanlıurfa’ gayrimenkul sorunu yaşanacak mı? Mehmet Levent Kaya, projenin olduğu gibi onaylaması durumunda konut fiyatlarında sıçrama olacağını ileri sürdü. Kaya ‘’ Altyapı giderleri çok olacağı için şehir çok yavaş  ilerler. Şanlıurfa’nın kaderini  büyük ölçüde etkileyecek bu konuda, bence kamuoyu bilgilendirilmeli ve tartışma zemini yaratılmalıdır. Herkes bu konuda görüşlerini açıklamalıdır. Bu konuda konunun muhatabı olan Şanlıurfa’daki kurum ve kuruluşların da  bu konu ile ilgili görüşlerini açıklamaları gereklidir.  Bu konu ile ilgili itiraz süreleri malumunuz işlemektedir. Bu projeye itiraz süresi 26 mayısta doluyor.\" dedi. 

Proje ile ilgili İtiraz ve proje detayları  Şanlıurfa İl Bayındırlık Müdürlüğü , T.C. Çevre ve Şehircilik bakanlığı ,T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Mekansal Planlama Genel Müdürlüğü  şahsen veya internet üzerinden yapılabiliyor.                         

BELEDİYE\'DEN MAŞUK AÇIKLAMASI HABERİ İÇİN TIKLAYIN 
Bu haber 258346 defa okunmuştur.

Reklam

YORUM YAZYORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

FACEBOOK YORUM
Yorum

ÇOK OKUNAN HABERLER
YUKARI