Urfa'da 1 Daire 1 Milyon Lira
Bugun...
Urfa'da 1 Daire 1 Milyon Lira
Urfa\'da 1 Daire 1 Milyon Lira

facebook-paylas
Tarih: 12-07-2012 13:39
Urfa'da 1 Daire 1 Milyon Lira

2 milyona dayanan nüfusu ile GAP\'ın başkenti konumunda olan Şanlıurfa, son yıllarda imarlı alan yokluğu nedeniyle konut fiyatlarındaki yükselişiyle dikkat çekiyor. Ev kiralarının 500 ile 2500 lira arasında değiştiği kentte, apartman daireleri ise yaşları, semtleri ve niteliklerine göre 200 bin lira ile 1 milyon lira arasında alıcı buluyor.


KONUT YAPACAK İMARLI ALAN BULUNMUYOR

Şanlıurfa İnşaat Müteahhitleri Derneği Başkanı, fiyat artışının konuta yönelik talebi düşürmediğini aksine daha da artırdığını söyledi. Şanlıurfa\'nın konut bakımından Türkiye\'nin en pahalı ilk beş şehri arasında bulunduğunu söyleyen İnşaat Müteahhitleri Derneği Başkanı, bunun sebebini ise kentte imarlı alan bulunmamasına bağladı. Şanlıurfa kent merkezinde arsa bulunmadığını ve imara açık tek alan olan merkeze bağlı Karaköprü Beldesi\'nin de müteahhitlerin yönelmesiyle son yıllarda 100 bin nüfusun barındığı konut cenneti haline geldiğini ifade eden İnşaat Müteahhitleri Derneği Başkanı, \"Şu anda Karaköprü Beldesi\'nde de inşaat yapacak arazi kalmadı. İmarlı arsa bulunmadığı için bütün müteahhitler Karaköprü\'ye sıkıştı ve küçük bir belde olan Karaköprü bugün 100 bin insanın yaşadığı koca bir şehre dönüştü\" dedi.


Belediyelerin ve ilgili kuruluşların yeni konut alanlarının belirlenmesi için imarlı alan açması gerektiğini söyleyen İnşaat Müteahhitleri Derneği Başkanı, şöyle konuştu: \"Şanlıurfa son yıllarda hızlı bir gelişim sürecine girdi. Bu süreç beraberinde insanları konut sahibi olmaya yönlendirdi. Bazıları başlarını sokmak için ev sahibi olmak isterken, bazı insanlarımız ise yatırım amaçlı konut piyasasına yöneldi. Durum böyle olunca, oluşan talep üzerine müteahhitler boş buldukları alanlarda inşaat yaptı. Ancak, son yıllarda imarlı alan sıkıntısı ortaya çıkınca piyasa bir anda yükseldi. Şu anda Şanlıurfa\'da bir dairenin fiyatı 200 bin lira ile 1 milyon lira arasında değişiyor. Konut fiyatlarında ki bu yükseliş haliyle ev kiralarına da yansıdı. Şanlıurfa\'da şu anda evler 500 lira ile 2 bin 500 lira arasında kiralanabiliyor.\"


MEMURLAR YÜKSEK KİRADAN KAÇIYOR

Halktan konut fiyatları ve kiralara ilişkin yoğun şikayetler aldıklarını de dile getiren İnşaat Müteahhitleri Derneği Başkanı, özellikle görev için Şanlıurfa\'ya gelen memurların, yüksek kira ödedikleri için mecburi hizmet sürelerini tamamladıktan sonra farklı illere tayin istediklerini de kaydetti.


 
Bu haber 37860 defa okunmuştur.

Reklam

YORUM YAZYORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

FACEBOOK YORUM
Yorum

ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
Reklam
YUKARI