Eyyüpoğlu Gündemi Değerlendirdi
Bugun...
Eyyüpoğlu Gündemi Değerlendirdi
Eyyüpoğlu Gündemi Değerlendirdi

facebook-paylas
Tarih: 02-10-2012 11:19
Eyyüpoğlu Gündemi Değerlendirdi

Eyyüpoğlu Grup Yönetim Kurulu Başkanı Abdurrahman Eyyüpoğlu, GTV’de yayınlanan Objektifte Şanlıurfa programının konuğu oldu. İş Adamı Abdurrahman Eyyüpoğlu, Gazeteci Faruk Bayuk’un hazırlayıp sunduğu programda enerji sektörü, Şanlıufa sanayisi, ticareti ile ilgili bilgiler verdi, gündemi değerlendirdi. Eyyüpoğlu Grup bünyesinde 220 işçi çalıştıran ve yaptığı yatırımlarla Şanlıurfa sanayisine önemli katkı ve istihdam sağlayan İş Adamı Eyyüpoğlu nasıl ucuz elektrik kullanılacağını anlattı. Eyyüpoğlu, ‘Enerji üreten firmalardan yaptığımız ikili anlaşmalar ile enerji alıyoruz, aldığımız enerjiyi cüzi bir karla Türkiye geneline satıyoruz’ dedi. Eyyüpoğlu, Türkiye’nin 55 ilinde ucuz enerji kullanan abonelerinin olduğunu belirterek, Ucuz enerjiyi en çok kullanan abonelerinin Şanlıurfa Organize Sanayi Bölgesi’nde olduğunu söyledi.

183 şirketin arasında ilk 3’te.

Türkiye’de enerji üreten 183 şirketin olduğunu ifade eden İş Adamı Eyyüpoğlu, bu şirketler arasında en çok enerjiyi satan ilk 3 firmanın arasında olduklarını, elektrik faturası 750 TL’yi bulan her ticarethanenin ucuz elektrik kullanımına abone olabileceğini belirtti.

Entegre Nas Çuval tesisi.

İş Adamı Abdurrahman Eyyüpoğlu’nun Şanlıurfa sanayisine sağladığı katkı Enerji tüketimi ile sınırlı kalmadı. Nas Çuval isminde Organize Sanayi Bölgesine entegre bir tesiste kuran İş Adamı Eyyüpoğlu, bu tesiste çuval üretimi gerçekleştiriyor. Programda tesis ile ilgili bilgi veren İş Adamı Eyyüpoğlu ‘Ham maddeyi ipliğe, iplikten sentetik çuvala çeviriyoruz. Üretmiş olduğumuz Fıstık, Fındık, Şeker, Saman, Bulgur, Kömür, İsot vb çuval çeşitlerini Diyarbakır, Sivas, Samsun, Siirt, Çorum, Mardin, Bitlis, Van, İstanbul ve İzmir ağırlıkta olmak üzere Türkiye’nin çeşitli illerine gönderiyoruz. ‘ dedi.

Suriye’deki savaş her sektörü etkilemedi.

Eyyüpoğlu Mühendislik Yönetim Kurulu Başkanı Abdurrahman Eyyüpoğlu, Suriye’de çıkan iç karışıklığın Şanlıurfa’ya yansıdığı olumlu ve olumsuz etkilerine de değindi. Bir kesim Şanlıurfa’lı iş adamlarının Suriye ile yaptıkları ihracat ve ticaretin kesildiğini, bunun da yan etkilerinin ekonomik yönden iş adamlarımıza yansıdığını vurguladı. Eyyüpoğlu, Suriye ile ticaret ve ihracatın durmasının her iş sektörünü etkilemediğini de savundu. Eyyüpoğlu İhracatın durmasından sonra canlılık gelen sektörü ‘Suriye ile Şanlıurfa arasındaki ihracatın durması belirli sektörlere canlılık gelmesini sağladı. Örnek Çuval üretimi. Suriye ile ihracat zamanında Şanlıurfa’lı tüketiciler özellikle de Akçakale ve Suruç ilçeleri Çuval’ın ham maddesi Suriye’de daha ucuz olmasından dolayı ürünlerini oradan alıyorlardı. Şanlıurfa’da çuvalın üretildiğinden belki haberleri bile yoktu. Şimdi ise ürünlerini bizden alıyorlar, tüketicilere bu yıl çuval yetiştirmekte zorlanıyoruz. Ayrıca tek komşumuz Suriye değil. İhracatımız Suriye ile sınırlı kalmamalı, diğer ülkelere de ihracat yapmalıyız. Kentimizde yabancı ülkeler ile ihracat yapan iş adamlarımız var, fakat bu iş adamlarımızın sayıları artmalı’ şeklinde yorumladı.

Yeni teşvik yasası yeni yatırımcılara piyango.

Yeni Teşvik yasasını yeni yatırımcılara vurmuş bir piyango olarak nitelendiren Eyyüpoğlu ‘Yeni Teşvik yasası yeni yatırım yapacak iş adamlarımıza sağlanmış çok büyük bir katkıdır. Neredeyse yatırım yapacak olana %50 teşvik veren bu yasa 10 yıl süresince de işçi SSK primlerini ödüyor. Yurt dışından makine ithalatında gümrük vergisini ödemiyorsunuz, Yurt içinden de aldığınız zaman KDV’sini devlet karşılıyor. Teşvikten en büyük payı memleketimiz Şanlıurfa aldı. Şanlıurfa’lı olup ta Batı’da ikamet eden varlıklı iş adamlarımız eskiden Şanlıurfa’ya geri dönüşümü olur mu diye yatırım yapmaya çekiniyorlardı. Bu çekinceler yeni teşvik paketinden sonra sona erdi. Artık Batı’da yaşayan birçok iş adamımız Şanlıurfa’da yatırım yapıyor. Örnek vermek gerekirse 2. Organize Sanayi Bölgemizde yatırım yapan iş adamları ya da firmaların %80’i Şanlıurfa’lı. 1. Organize Sanayi Bölgesinde %8 oranında arsa genişletilmesi yapıldı. Öyle tahmin ediyorum ki genişletilen bu alanda ilk 6 ay içerisinde dolacaktır.  Yeni teşvik paketinin katkısıyla 2013 sonuna doğru Şanlıurfa sanayisini güzel günler bekliyor. Tahmin edilemeyecek kadar sanayimiz gelişecek.

Şanlıurfa altın çağını yaşıyor ama…

Şanlıurfa’nın son dönemde her alanda altın çağını yaşadığını ifade eden Eyyüpoğlu, kentin başarı elde edemediği yönlerini de anlattı.

Eyyüpoğlu sözlerini şu sözlerle sürdürdü;

Turizm’de reklamımız yok.

Şanlıurfa her alanda altın çağını yaşıyor. Yatırımlar Şanlıurfa’ya son dönemde daha fazla gelmeye başladı. Bakanımız Faruk Çelik’in Şanlıurfa’dan Milletvekili seçilmesinin ardından Şanlıurfa birçok alanda atağa kalktı. Özellikle Şanlıurfa’da yatırımın ve istihdamın artması, projelerin gelişmesi adına Valimiz Celalettin Güvenç’in önemli çabaları mevcut. Şanlıurfa birçok alanda atağa kalkmışken, Turizm alanında bir türlü istenilen başarıyı elde edemiyor. Dışarıdan yatırımcı misafirlerimiz geliyor, birçok zaman otellerde kalacak yer bulamıyorlar. Kentimizin özellikle daha fazla otellere ihtiyacı var. Kentimize gelen turistlerin büyük bir bölümü konaklayacak yer bulamadığı için günü birlik gezileri tercih ediyorlar. Turistlerin günü birlik gezileri tercih etmeleri kentimizin ekonomisine Turizmden gelecek olan yeterli katkıyı sağlayamıyor. Şanlıurfa Belediyesi kentin tanıtımına yeterli katkıyı veremiyor. Maalesef bu konuda yetersiz kalıyor. Şanlıurfa’nın turizminin geliştirilmesi adına herkesin elini taşın altına koyması gerekli. Herkes kendi üzerine düşeni yapmalı.

Enerji anlamında Türkiye’nin en gerisindeyiz.

Şanlıurfa’da yüksek oranlarda kaçak elektrik kullanımı var. Adı Kaçak konulmuş bir elektrik problemimiz var. Kaçak elektrik kullanımından vazgeçip, abone olmak isteyen binlerce sırada vatandaşımız var. Bu noktada bir sorun zinciri ortaya çıkıyor. Vatandaşımız DSİ’den izinsiz kuyu kazmış, izin olmadan da TEDAŞ abone yapmıyor. Abone olmayınca da TEDAŞ her yılsonunda TEİAŞ’a resmi veri bildirmek zorunda, örneğin; Şanlıurfa’nın bu yıl bu kadar kw saat enerjiye ihtiyacı var, TEDAŞ resmi olmadığı için Kaçak elektrik kullanımını TEİAŞ’a bildiremiyor, bu yüzden de Şanlıurfa’ya elektrik yetmiyor. Örneğin 2012 yılında sürekli elektrik problemi yaşadık. Şanlıurfa sanayisinde elektrik dalgalanmalarından dolayı her fabrika neredeyse 50 bin tl nin üzerine zarara uğradı. Zarara uğrayanlardan biri de benim fabrikam.  

STK’lara büyük görevler düşüyor.

Zaman kısıtlı olduğu için Kentimizin burada anlatamadığım birkaç önemli sorunu daha var. Sorunların çözümünü sadece siyasilerden beklemek doğru değil. Kentimizin her sorununun çözümü noktasında Sivil Toplum Örgütlerine önemli görevler düşüyor. Sivil Toplum Örgütlerimiz küçük değil, büyük düşünmelidirler. Yıllardır mukayese edildiğimiz Gaziantep yanı başımızda, gelişmişlik düzeyi ortada. Gaziantep’ten neyimiz eksik ? Hiçbir şeyimiz. Fark nerede ? Büyük düşünmede. Gaziantep’teki Sivil Toplum Örgütleri büyük düşünüyorlar. Büyük ve önemli projeler hazırlayıp siyasilere sunuyorlar. Bu yüzden gelişmişlik düzeyleri kentimizden fazla. Gaziantep’in siyasetteki hizmet tarzları farklı. Gaziantep’te muhalefet partisi ile iktidar partisi el ele verip sorunlara çare arıyorlar, önemli projeleri Ankara’ya sunuyorlar. Buda başarıyı getiriyor.’ Dedi.
Bu haber 16456 defa okunmuştur.

Reklam

YORUM YAZYORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

FACEBOOK YORUM
Yorum

ÇOK OKUNAN HABERLER
YUKARI