Hububat Desteği alacaksanız!
Bugun...
Hububat Desteği alacaksanız!
Hububat Desteği alacaksanız!

facebook-paylas
Tarih: 04-10-2012 12:22
Hububat Desteği alacaksanız!

Ödemelere ilişkin Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Mahmut Ökten yaptığı açıklamada “Her yıl olduğu gibi bu yılda Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımızca “Türkiye Tarım Havzaları Üretim ve Destekleme Modeline göre 2012 yılı ürünü yağlı tohumlu bitkiler, hububat ve baklagil fark ödemesi desteğine ilişkin bakanlar kurulu kararı uygulama tebliği (Tebliğ yılı 2012/42) 27.06.2012 tarih ve 28336 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.” İlgili Tebliğin 6. maddesinin 3 üncü fıkrasının (a) bendi gereği; fark ödemesi desteğinden yararlanmak isteyen üreticilerin başvuruları 01/10/2012 tarihinde başlamıştır” dedi.

Ökten ayrıca; “Önceki yıllarda anılan destekleme işlemlerinde İl Prim Komisyonu tarafından istatistiki bilgiler ve arazide yapılan değerlendirmeler sonucunda ortalama verim belirlenmekte ve bu verim ortalamaları üzerinden destekleme ödemeleri gerçekleşmekteydi. Bu yıl itibarı ile Prime esas ürün miktarının belirlenmesinde TÜİK tarafından belirlenen il ortalama verimleri kullanılacaktır” dedi.

Afetler sebebiyle meydana gelen ve tespiti yapılmış ürün kayıpları olan çiftçilere 2012 yılı ürünü yağlı tohumlu bitkiler ve hububat – Baklagil fark ödemesi desteği ödemelerinden yararlanmak için müracaat etmeleri durumunda, hasar oranına bağlı olarak eksik ödeme yapılacağını belirten Ökten; “ödemeye Esas alım-satım belgelerine (müstahsil makbuzu veya fatura) ait toplam tahakkuku yapılmış ve bu toplam tahakkuka karşılık gelen stopaj vergisi yatırılmış faturaların kontrolü yapıldıktan sonra ödeme yapılacaktır” dedi.
Bu haber 5390 defa okunmuştur.

Reklam

YORUM YAZYORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

FACEBOOK YORUM
Yorum

ÇOK OKUNAN HABERLER
YUKARI